Szent Anna búcsú 2010.


2010-07-25 07:11:34  | cikk: Tóth Tamara  | 


A Szent Anna plébániatemplom idei búcsúját ezen a hétvégén ünnepli a város. A búcsút tegnap délután 17 órakor a plébánia illetve a város 9 pontjáról induló élő rózsafüzérrel készítették elő a hívek, amely 18 órakor ért össze a Szent Anna templomnál. 18 órakor Szent Anna litánia, majd 18 óra 30 perctől szentmise kezdődött a templomban. Élő rózsafüzér zarándoklatot először Andreas Schätzle atya szervezett 2003-ban Bécsben, a városmisszióra készülve-2007-től Budapesten is megrendezik. Salgó Ferenc atya buzdítására a 2010. évi Szent Anna búcsú előkészítésére most a város is elindította Pápáért, a város lakóiért, a város és az ország vezetőiért, a szellemi és erkölcsi megújulásért, hívőkért és nem hívőkért egyaránt a békés, jókedvű, imádságos együttlétet, az élő rózsafüzért.
Július 25-én, vasárnap reggel 7 óra 30 perctől szentmise, 9 órától ünnepi szentmise kezdődik a Szent Anna templomban. Az ünnepi istentiszteleten Rudi Péter újmisés celebrál, a szentbeszédet Cséri Gergő atya mondja, a misét követően veszik át a Szent Anna plakettet az idei kitüntettek, 18 órakor rózsafüzér és litánia kezdődik Szent Anna tiszteletére, az ünnepet az este 19 órakor kezdődő búcsúi hangverseny zárja a móri Forró Cappuccino együttes evangelizáló énekeivel.

Képek:

nincsenek képek

Szent Annáról:
Az újszövetségi szent könyvek semmit nem mondanak a Boldogságos Szűz Mária szüleiről. Néhány névvel találkozunk a rokonságból: Erzsébet és Zakariás, Szalóme és Zebedeus, de e két szülő nevét nem tudjuk. Egy 2. századi apokrif könyv mondja, hogy Mária édesanyját Annának, apját Joachimnak hívták, és a két név jelentése figyelmet érdemel, mert Anna annyit jelent: kegyelemmel áldott, Joachim pedig: Isten megvigasztal.
Az ünnep a 13--14. században terjedt el Európában, annak az érdeklődésnek következményeként, amellyel Krisztus emberi természete és emberi valósága felé fordultak a hívők. Ez az érdeklődés a keresztes háborúkból visszatért lovagok elbeszélései nyomán éledt föl, és kiterjedt Jézus szülőföldjére és rokonságára is. Érhető, hogy az Üdvözítő nagyszülei iránti tisztelet is felélénkült.
Az ünnep dátuma egy templom fölszentelésének évfordulójából adódott. A régi hagyomány ugyanis úgy tartotta, hogy Mária Jeruzsálemben született, és szülőháza, Anna asszony háza a Bethesda-tó közelében állt. Az 5--6. században e föltételezett születési hely fölé bazilikát építettek, s ennek fölszentelési napja volt július 26.
Szent Anna tiszteletéről Bálint Sándor a következőket írja: ,,A hazai Szent Anna-tisztelet gazdagságát és színes változatosságát a kultusz sokrétűsége mutatja. Kiváltságos patrónájaként tisztelte sok ügyében-bajában az asszonynép, de tisztelték azok is, akiknek foglalkozása valamiképpen a gazdaasszonysággal, asszonyi gondoskodással függ össze: a szövőmunkások, csipkeverők, seprűkötők.
Céhpatrónaként tisztelték az asztalosok azért, mert hajdanában az oltárszekrény elkészítése a mesteremberek feladatai közé tartozott, márpedig Anna volt méltó arra, hogy az élő tabernákulumot, Máriát a méhében hordozza... a kádárok is tisztelték, nyilván abból a megfontolásból, hogy Jessze törzséből, Anna és Mária méhéből sarjadt a Szőlőtő: belőle termett a megváltás bora, (a megváltó Vér)... Védőszentje volt a bányászoknak is, nyilvánvalóan azért, mert ünnepének evangéliuma a szántóföldön elrejtett kincsről, a drágagyöngyöt kereső kalmárról szólt, és e hasonlatokat Szent Annára is lehetett vonatkoztatni. A barokk korban Szent Anna külön tisztelt patrónája volt a haldoklóknak.''
A bizánci rítusban július 25-én ülik Szent Anna asszony halála napját, amely napon Konstantinápolyban 550 körül templomot szenteltek a tiszteletére. Nyugaton a 12. századtól terjedt el a július 26-i ünnep. V. Pius pápa 1568-ban eltörölte, de 1583-ben ismét felvették a római naptárba, július 26-ra. Szent Joachimot 1584-től március 20-án, 1738-tól a Nagyboldogasszony oktávája utáni vasárnapon, 1913-tól augusztus 16-án ünnepelték. 1969-ben egy napra tették Szent Annával.

Forrás: www.katolikus.hu

Megjelenő valamennyi cikket, minden megjelent képet szerzői jog véd.
A cikkek és képek üzleti felhasználásuk kizárólag a kiadó előzetes engedélyével történhet! Engedély kérhető az engedely(kukac)papa-ma.hu címen.
Üzleti célból a cikket és képet átvevő (az engedély megadása után) kizárólag a saját weboldalán jelentetheti meg, azt saját közösségi oldalán megosztania szigorúan tilos!

Megértésüket köszönjük!