Vásároljon online is biztonságosan!


2018-12-13 14:11:14  | cikk:  | 


A karácsonyi készülődés időszakában egyre többen részesítik előnyben az internetes vásárlást. Annak érdekében, hogy ne érje jogsértés online vásárlás esetén, kérjük, fogadja meg a rendőrség alábbi tanácsait!

Az internetes vásárlásnak alapvetően két fajtája van: a webshopokban és az aukciós portálokon (apróhirdetési oldalon) történő vásárlás. A webshopokban általában a kereskedők új terméket árulnak, számlával, jótállással. Az aukciós portálokon viszont sok esetben használt termékek szerepelnek, számla és jótállás nélkül. Így az áruk is alacsonyabb, de kevésbé garantált a minőség, ezt a vásárlásnál mindig tartsuk szem előtt.

Személyes átvétel

Az online vásárlás legnagyobb kockázata, hogy megkapom-e a pénzemért a kiválasztott árut, illetve azt kapom-e, olyan minőségben, amit kiválasztottam. A webshopokon és az aukciós portálokon keresztül történő vásárlásoknál többnyire van lehetőség arra, hogy a terméket személyesen vegyük át, a helyszínen fizetve. Ez a legbiztonságosabb forma, hiszen a fizetés előtt láthatjuk az árut, és ha az nem felel meg az elképzeléseinknek, elállhatunk a vásárlástól.

Csomagküldés

Nem mindig van lehetőség a személyes átvételre, ilyenkor marad a postai út. A megrendelés előtt mindig tájékozódjunk a jótállás feltételeiről, a szállítási költségekről és a szállítás idejéről. Webshop esetében nézzük meg, hogy ki üzemelteti az oldalt (cég vagy egyéni vállalkozó), az oldalon mindig fel kell tüntetni a címet, az adószámot és cégjegyzékszámot, illetve a csomagküldésre jogosító nyilvántartási számot.

Utánvétel

Az áru kifizetése többféleképpen történhet. Utánvétellel történő fizetés esetén a postásnak vagy a futárnak kell fizetni. Ebben az esetben a csomagot biztosan megkapjuk. Mindig ellenőrizzük, hogy a csomag bontatlan és sértetlen állapotú-e. Ellenkező esetben ne vegyük át, hanem küldjük vissza a feladónak. Ha van lehetőségünk, nyissuk ki és ellenőrizzük, hogy tényleg a megrendelt áru van-e benne.

Átutalás, bankkártya-használat

Utánvétel helyett lehetőség van az áru előre történő kifizetésére. Ezt megtehetjük átutalással, vagy fizethetünk bankkártyával közvetlenül az interneten. Használhatunk úgynevezett virtuális bankkártyát is, amelyre ajánlott csak akkora összeget feltölteni, amekkorára az aktuális vásárláshoz szükség van. Az oldalon ellenőrizzük, hogy rendelkezik-e tanúsítvánnyal. Ennek megléte garantálja, hogy az oldalt az adott bank üzemelteti, valamint hogy a kapcsolat, amelyen keresztül az adatainkat küldjük megfelelően titkosított.

 

Javaslatok:

- Ha lehet, válasszunk személyes átvételi módot!

- Ellenőrizzük az eladót (visszajelzések, közzétett adatok alapján)!

- Bankkártya adatainkat csak a bank online fizetésre létrehozott oldalán adjuk meg (e-mailben soha)!

- Ellenőrizzük, hogy a fizetésre használt oldal rendelkezik-e tanúsítvánnyal! (Az illusztrációban a tanúsítványokat láthatjuk három különböző internetes böngészőben.)
- Kapcsolja ki a böngészőben a jelszavak automatikus megjegyzésére szolgáló funkciót!

- Bankkártya adatait (bankkártyaszám, lejárati dátum, CVV/CVC2 kód) csak olyan weboldalakon adja meg, amelyeket ismer és megbízhatónak tart. E-mail üzenetben vagy bármilyen felugró felhívás során soha ne adja meg ezeket!

- Használja a bankok által nyújtott biztonsági SMS szolgáltatásokat, és ügyeljen arra, hogy mobiltelefonja lehetőleg mindig Önnél legyen!

Biztonságos vásárlást kíván a Pápai Rendőrkapitányság!

Képek:

nincsenek képek


Címkék: rendőrségi