Szomatodráma - Legyél harmóniában önmagaddal


2015-04-21 19:44:55  | cikk: pgya  | 


Szomatodráma - Legyél harmóniában önmagaddal főképe
Mit üzen a tested? Gyógyító kommunikáció belső világoddal – címmel tartott előadást a múlt héten a Jókai Mór Művelődési és Szabadidő Központ (JMSZK) színháztermében dr. Buda László orvos, pszichiáter, pszichoterapeuta. A pszichoterapeuta a szomatodráma terápiás módszerről beszélt a nézőtéren ülő szép számban megjelent érdeklődőknek, akit Szabadkai Verita köszöntött a JMSZK részéről.

- A szomatodráma egy játékos, kreatív önismereti és terápiás módszer, mely üzeneteket közvetít a testtől a tudatig és vissza, ezáltal egy aktív értelem- és érzelemteli kommunikáció lehetőségét nyitja meg belső világunkkal. A módszer azon az elven alapul, hogy a saját testünkről alkotott elképzeléseink térbeli kivetítése, mélyebb megismerése gyógyító folyamatokat indíthat szervezetünkben. Mindez a személyes kapcsolatfelvétel, a testüzenetek szeretetteli elfogadása, az érzelmi elakadások feloldása, a játékban feltáruló helyzet átrendeződése révén valósulhat meg – magyarázta el dr. Buda László a módszer lényegét, természetesen humoros példákkal alátámasztva mondandóját. Ilyen példa volt az állandó fogyási vágyban égő alany, akit a színpadon alakított monodrámájában a szék alakított. A pszichoterapeuta szerint a fogyási vágy az önutálatból fakad.

- A „szomato” szó arra utal, hogy a gyógyító játékok során a testi tapasztalatainkra, tüneteinkre, betegségeinkre fokozott figyelmet fordítunk, és engedjük, hogy a test bölcsessége irányítsa tudatosságunk ébredését. A „dráma” pedig annyit jelent, hogy élőben, „élesben”, konkrét találkozások, konfliktusok, érzelmek átélésével és a szükséges lépések azonnali megcselekvésével hárítjuk el a gyógyulás belső akadályait és jutunk közelebb a vágyott testi-lelki harmóniához – tudhatta meg a közönség a módszer elnevezésének etimológiai jelentését. Példaként saját édesanyját hozta fel dr. Buda László, aki húsz évvel a mellműtétje után – daganatot fedeztek fel nála az orvosok –, egy vasárnapi ebédnél történt beszélgetés során jött rá, hogy lelki okai is lehettek a betegségének, ugyanis abban az időszakban hunyt el a nagyon szeretett nagymama a családban. A másik példája egy kórházi beteg volt, akinél azt figyelték meg, hogy mániákusan mindent zsebre vágott, amerre járt. Nem tudták az okát. Egyszer egy kis patkány ugrott ki a belső zsebéből, amit a beteg természetesen nem kapott vissza. A kis állat annyira a szívéhez nőtt a betegnek, amelyről nap mint nap gondoskodott, hogy az elvesztése miatt érzett bánatában ő is meghalt. Dr. Buda László húsz éve kezdte a praxisát, és azt tapasztalta fiatal orvosként, hogy a betegeket nem kérdezik meg arról, hogy miként érzik magukat. Csak a testi, biológiai jelekre, fájdalmakra, rendellenességekre koncentrálnak az orvosok, az hogy mi játszódik a betegek lelkében, családi életében már nincs idő boncolgatni, vagy nem is érdekli őket. A pszichoterapeuta szerint ennek a korszaknak hamarosan vége lesz, mert gyógyítani csak egységesen, testet és lelket egyaránt, lehetséges.

- A szomatodráma módszere lehetővé teszi, hogy olyan elzárt, sokszor fájdalmas érzéseinkkel találkozzunk, melyek tudattalanul irányítják életünket, majd testi tünetek, betegségek formájában manifesztálódnak. A drámajáték során mély érzelmi átéléssel oldjuk a feszültséget, gyengéden elhárítva már szükségtelenné vált akadályokat, hogy az öngyógyítás folyamata – lelki és testi szinten is – elindulhasson. A szomatodráma testünk útmutatását és információs közegét felhasználva, segít önszeretetünk és önelfogadásunk gyakorlásában, hogy valódi, teherbíró, szeretetteljes kapcsolatot építhessünk önmagunkkal, testi, lelki és spirituális szinten egyaránt – foglalta össze röviden dr. Buda László a szomatodráma lényegét. Mint a fogyókúrás példában is említette, az emberek nagy többsége szigorral és keményen lépnek fel a saját testükkel szemben, szinte magukra parancsolnak, hogy csak ezt vagy azt eheted, csak ennyit vagy annyit szabad enni. Miközben a saját testünkre is úgy kell gondolnunk, mint egy gyermekre, szeretettel, és sokkal könnyebben fog menni az öngyógyítás, lett-légyen az akár egy egyszerű fogyókúra.

Az előadás után - amely hangulatjavítónak is bevált - valószínűleg mindannyian másképpen tekintünk a testünk jelzéseire, és finomabban próbálunk vele kommunikálni a teljes gyógyulás érdekében.

Képek:

A szomatodráma egyszerű, játékos, kreatív, érzelmekben gazdag, felismerésekben bővelkedő, sok örömmel és érintéssel járó, könnyen átadható és elsajátítható terápiás módszer.

A csoportos szomatodráma játék a résztvevők egyikének valamely testi témájából indul, aki a játék a főszereplője lesz. A drámajáték során a csoport többi résztvevőjét kérjük meg, hogy játsszák a főszereplő testének érintett részeit – így a test részeinek interakciói és folyamatai elevenednek meg elsőként a színpadon. A térbe történő 'kivetítés' segítségével a belső külsővé, láthatóvá, tapinthatóvá és mélyebben átérezhetővé válik.

A játék során a szereplőket elárasztják olyan, megmagyarázhatatlannak tűnő érzések, amelyek az összképet egy teljesen új perspektívába helyezik. A dramatikus kibontakozás gyakran érzelmi, kapcsolati és spirituális jellegű konfliktusok megmutatkozását teszi lehetővé.

A konfliktusok feloldásában mindig támaszkodunk a 'test bölcsességére', melyet az intuitív és ösztönös mozdulatok, hangadások, felbukkanó közléskényszerek bátorításával segítünk felszínre jutni.

A főszereplő szinte mindig meglepő felfedezésekre jut azzal kapcsolatban, hogy személyes múltja, emlékei, hozzátartozóival való kapcsolatai, meggyőződései hogyan vetülnek bele sejtjei, szervei kapcsolatrendszerébe. Olyan felismerések születnek a játékok során, melyeket egyetlen könyvből sem lehetne kiolvasni. Ráadásul mindezt gyakran mély érzelmi reakciók, katartikus indulati felszabadulások kísérik.

Ez az érzelmi átélés teszi lehetővé a személyes hitrendszer és a testi folyamatok értelemteli összekapcsolódását és ezen keresztül az érzelmi megrekedtség és a feszültségek oldódását. A valódi megoldás, kibékítés, megbocsátás, támaszadás a főszereplő testi folyamataiban, testi és lelki érzeteiben, érzéseiben kell, hogy végbemenjen. Így elindulhat egy új energetikai mintázat térnyerése, mely a spontán, természetes, öngyógyító folyamatoknak szabad utat enged.
(Forrás: szomatodrama.hu)


Megjelenő valamennyi cikket, minden megjelent képet szerzői jog véd.
A cikkek és képek üzleti felhasználásuk kizárólag a kiadó előzetes engedélyével történhet! Engedély kérhető az engedely(kukac)papa-ma.hu címen.
Üzleti célból a cikket és képet átvevő (az engedély megadása után) kizárólag a saját weboldalán jelentetheti meg, azt saját közösségi oldalán megosztania szigorúan tilos!

Megértésüket köszönjük!