Gyernekszínház: Népmese, hagyomány, játék


2013-04-25 12:51:38  | cikk: mo  | 


Gyernekszínház: Népmese, hagyomány, játék főképe
"Addig kergessen az Isten botja, míg meg nem tanulsz félni!" - ezekkel a szavakkal indítja útjára az édesanyja Jancsit, ezt a világ lustája szófogadatlan fiúcskát. Számtalan kalandba keveredik, de igen tanulságos, hogy végül mitől is tanul meg félni. Bizony a dolog nyitja Hajnalka királykisasszony – a gyermekszínházi bérletsorozat következő darabja a Hetvenkedő János címet viselő népmese volt, mely arra tanítja a gyerekeket, hogy ha üres a szívünk, nincs benne egy csöpp érzelem sem, bolyonghatunk a világban, sehol sem leszünk otthon. A szemünk láttára lesz a gézengúz Jancsiból, egy fele királysággal is elbíró János. A Magyar Népmese Színház által színpadra állított darab mind az óvodások, mind az alsó tagozatosok számára megfelelő tanulsággal szolgál. Zanotta Vera, a társulat vezetője elmondta, előadásaikban a hangsúly a játékon van, ezenkívül rendkívül nagy gondot fordítanak a színpadi díszletek megtervezésére, hogy igényes, gazdag képi világgal kápráztassák el a gyermektekinteteket. Zanotta Vera hozzátette, minden darabot úgy játszanak, hogy az maradandó élmény lehessen azoknak a gyerekeknek is, akik először látnak színházi előadást. A társulat Hetvenkedő János című darabja azért is nyújt különleges élményt a kicsik számára, mivel az előadásban a bábjáték és a színészi játék ötvöződik.

A Magyar Népmese Színházat a Zanotta Art Kulturális és Művészeti Egyesület hozta létre. Az egyesület a magyar népmesékben rejlő filozófiai, erkölcsi és etikai útmutatások terjesztése mellett kötelezte el magát. A társulat meggyőződése, hogy a magyar népmesékben olyan nélkülözhetetlen értékek vannak, melyek meghatározzák egy gyermek értelmi és érzelmi fejlődését, erkölcsi tartást adnak, és megerősítik a gyerekek identitását. Az egyesület a határokon belül és a Kárpát-medence magyarlakta területein, tíz éve a magyar népmesék legértékesebb darabjait dolgozta fel.
A Magyar Népmese Színház terve a magyar népmese irodalom legértékesebb gyöngyszemeinek a feldolgozása. Fontos szempont a hagyományok bemutatása is. A mesejátékok zenei világát élő kísérettel biztosítják, autentikus hangszerekkel.
A munka során létrejött színészi csapat fontos feladatának tekinti a népmesék széleskörű megismertetését. A társulat nagyrészt állandó tagokkal dolgozik, valamennyien aktív, képzett színészek. A színház négy nagyszínpadi darabot és három interaktív mesejátékot alkotott.

Képek:

Megjelenő valamennyi cikket, minden megjelent képet szerzői jog véd.
A cikkek és képek üzleti felhasználásuk kizárólag a kiadó előzetes engedélyével történhet! Engedély kérhető az engedely(kukac)papa-ma.hu címen.
Üzleti célból a cikket és képet átvevő (az engedély megadása után) kizárólag a saját weboldalán jelentetheti meg, azt saját közösségi oldalán megosztania szigorúan tilos!

Megértésüket köszönjük!