Változatos szakkörök a városi könyvtár vezetésével


2012-10-17 13:06:20  | cikk: mo  | 


Változatos szakkörök a városi könyvtár vezetésével  főképe
Ötféle havi szakkör és két témahét – ezt kínálja hat együttműködő oktatási-nevelési intézmény számára a Jókai Mór Városi Könyvtárban megvalósuló két európai uniós TÁMOP és TIOP projekt. A nevelési-oktatási intézmények tanórai, tanórán kívüli és szabadidős tevékenységeinek támogatása a pápai Jókai Mór Városi Könyvtár vezetésével című projekt célja, hogy a szakkörök és témahetek által a tanulók kreatív képességei, informatikai, filmművészeti, helyismereti életszemlélete  fejlődjön, emellett a foglalkozássorozatok hozzájárulnak az egész életen át tartó tanuláshoz szükséges kompetenciák fejlesztéséhez, a kulturális tudatosság és kifejezőképesség megalapozásához.

A projekt nyitórendezvényét ma délelőtt tartották a városi könyvtár olvasótermében. A rendezvényen dr. Áldozó Tamás is köszöntötte a megjelenteket. A polgármester üdvözölte a program megvalósítását, amely nem az egyetlen futó TÁMOP pályázat a városban. Áldozó Tamás kiemelte, azért is fontos az ilyen típusú projektek elindítása, mert van mit megmutatnunk a tanulók számára. Hihetetlen kultúrkinccsel rendelkezik a város, amelynek egy része a kastély épületében, más része pedig városi vagy egyéb gyűjteményekben van elhelyezve – hangsúlyozta a polgármester, majd hozzátette, az önkormányzat minden olyan programot támogat, amely ezeket az értékeket hozza közelebb a pápaiakhoz, s főként a fiatalokhoz.

Dr. Hermann István a nyitórendezvényen elmondta, a pályázatban a könyvtár dolgozóinak jelentős  része vállal munkát. A városi könyvtár igazgatója kihangsúlyozta, fontos, hogy olyan, jól képzett szakmunkások, fizikai dolgozók legyenek ebben az országban, akik értő módon bánnak a szerszámmal és olyan termékeket állítanak elő, amelyek az ország hasznára válnak. Erre építik három szakkör foglalkozásait, amikor a fiatalok a kézműves ipar világába nyerhetnek betekintést például kézműves foglalkozások és a kézi könyvkötés alapjainak elsajátítása nyomán. A foglalkozásokon hat intézmény – a Gyurátz Ferenc Evangélikus Általános Iskola, A Munkácsy Mihály Általános Iskola, a Pápai Református Kollégium Gimnáziuma és Művészeti Szakközépiskolája, a Tarczy Lajos Általános Iskola, a Közös Fenntartású Általános Iskolai Gondnokság Csót-Béb-Nagygyimót-Vanyola-Nagydém-Bakonyszentiván és a Tókerti Óvoda – tanulói és óvodásai vesznek részt.

A projekt öt havi szakkört kínál a résztvevőknek. A 14-18 éves tanulók megismerhetik a mozgókép kialakulásának körülményeit, a mozgóképi szövegek rendszerét, a filmnyelv sajátosságait. Áttekintést kapnak a filmtörténet remekiről, a filmelemzés és a filmkészítés alapjairól.
Kézműves foglalkozásokat szerveznek általános iskolás és óvodás korú gyermekeknek is. Mindkét szakkör a résztvevők manuális készségeinek és kreativitásának, problémamegoldó gondolkodásának fejlesztését célozza.
Szintén a kézügyességre van szükség a könyvkötés alapjait bemutató szabadidős foglalkozás keretében. A szakkörön különféle könyvkötési formákat sajátíthatnak el a gyerekek, míg a foglalkozássorozat végén mindenki egy saját készítésű könyvvel térhet haza.
Az ötödik szakkör a tanulók digitális írástudásának megalapozását célozza meg. A foglalkozásokon elsajátítható ismeretek segítik az internethasználat, az információkeresés, a könyvtári adatbázisok kezelésének hatékonyabbá tételét.

A projekt két alkalommal témahetet is tartogat a résztvevők számára. Az egyik az „Együtt a múlt nyomában” tulajdonképpen egy helytörténeti foglalkozás a 6-14 éves korosztály számára. A tanulók megismerhetik helyi kulturális örökségünket, nagy múltú értékeinket. A témahét célja, hogy tapasztalati úton erősítse a diákokban a lokálpatriotizmus érzését.
A másik témahét a „Honismereti tábor”, amelynek keretében a gyerekek játékos tanulás mellett ismerkednek kultúrájuk gyökereivel, a művészetekkel és a természet értékeivel.     

Képek:

Megjelenő valamennyi cikket, minden megjelent képet szerzői jog véd.
A cikkek és képek üzleti felhasználásuk kizárólag a kiadó előzetes engedélyével történhet! Engedély kérhető az engedely(kukac)papa-ma.hu címen.
Üzleti célból a cikket és képet átvevő (az engedély megadása után) kizárólag a saját weboldalán jelentetheti meg, azt saját közösségi oldalán megosztania szigorúan tilos!

Megértésüket köszönjük!