Gróf Batthyány Lajos élete példa és szimbólum – Az első felelős magyar miniszterelnökre emlékezett a Petőfi Asztaltársaság


2012-10-05 21:33:32  | cikk: HuHa  | 


Gróf Batthyány Lajos élete példa és szimbólum – Az első felelős magyar miniszterelnökre emlékezett a Petőfi Asztaltársaság főképe
Az első felelős magyar miniszterelnök személyében a magyar polgári átalakulás és nemzeti önrendelkezés ügyének legkövetkezetesebb képviselőjére emlékezünk – e gondolatokkal köszöntötte a megjelenteket Kerecsényi Zoltán, a Petőfi Asztaltársaság ügyvivője a mai megemlékezésen, melyet Batthyány Lajos születésének 205. és mártíromságának 163. évfordulója tiszteletére szerveztek a Balla Róbert tér – Batthyány utca sarkánál található domborműnél. A főhajtáson Gosztola István szavalatát követően Grőber Attila ügyvivő mondott beszédet, felidézve a történelmi eseményeket és méltatva Batthyány Lajos elkötelezettségét a haza és haladás iránt.
-Gróf Batthyány Lajos kivégzésével a Habsburgok néhány évtizedre a magyar alkotmányosságot is kivégezték. Batthyány élete példa a reformkorban. Nem a rendi jogokat körülbástyázó arisztokrata életút az övé, nem az arisztokrata lét sáncai mögé bújt politikus ő, hanem olyan, aki Wesselényivel, Széchenyivel két elvet állított maga elé: a hazát és a haladást. A hazát, ami a nemzeti függetlenséget jelenti, és a haladást, ami az alkotmányosságot – mondta. A szónok kiemelte, Batthyány nem csak nevében, politikai nagygyűléseken, szavazatokért folyó harcban, hanem valóban polgári, alkotmányos Magyarországot akart.
-Batthyány példa miniszterelnökségében. Nem beszélt az összefogásról, nem harsogta tele az országot azzal, hogy együtt kell működni, majd úgy döntött, ahogy ő akart, hanem összefogott. Mert nem igaz, hogy 1848 márciusában az ország egyet akart. Nem akart egyet Petőfi és Széchenyi, Kossuth és Eötvös. De volt annyi kultúrtőkéjük és érzelmi intelligenciájuk, hogy az országot nézték, a hazát és a haladást. Őket fogta össze Batthyány - fogalmazott, hozzátéve, az első felelős magyar miniszterelnök fogságában is példa, mert nem mondott mást a fogságban, mint miniszterelnökként és nem mondott mást a fogságban, mint ellenzékiként.
-Őt, a magyar alkotmányosság egy szimbólumát végezték ki 1849 októberében. Batthyány nemcsak példa, hanem szimbólum is. Bizonyítja ezt, hogy 1941 októberében, amikor a szélsőjobb oldal ellen egy új, második Magyarország kezdett születni, hová máshová mentek volna csendesen főt hajtani a hazát és haladást akarók, mint a Batthyány örökmécseshez – emelte ki Grőber Attila. A Petőfi Asztaltársaság ügyvivője azzal a gondolattal zárta szavait, akik ma és holnap gróf Batthyány Lajosra emlékeznek, a hazára és a haladásra emlékeznek.
A megemlékezés végén a megjelentek mécses gyújtással tisztelegtek az első felelős magyar miniszterelnök emléke előtt.

Képek:

Megjelenő valamennyi cikket, minden megjelent képet szerzői jog véd.
A cikkek és képek üzleti felhasználásuk kizárólag a kiadó előzetes engedélyével történhet! Engedély kérhető az engedely(kukac)papa-ma.hu címen.
Üzleti célból a cikket és képet átvevő (az engedély megadása után) kizárólag a saját weboldalán jelentetheti meg, azt saját közösségi oldalán megosztania szigorúan tilos!

Megértésüket köszönjük!