Akinek mindene a portrézás - Fotós szemináriumot tartott Németh Péter portréfotós


2012-09-30 22:30:44  | cikk: Babos Petra  | 


Akinek mindene a portrézás - Fotós szemináriumot tartott Németh Péter portréfotós főképe
A fotósok és most már a modellek körében is sokak számára ismerősen hangzik Németh Péter portréfotós neve. A pápai születésű, de jelenleg Budapesten élő és dolgozó fotós tegnap délután tartott első ízben Pápán, a Jókai Mór Művelődési és Szabadidő Központban fotós szemináriumot haladó szintű amatőr és profi fotósoknak. A szeminárium előtt beszélgettem Péterrel a fotózásról.

Honnan is indult a fotós pályafutásod, hiszen, ha jól tudom természetgyógyászként végeztél?
- 2002-ben vásároltam meg első filmes, tükörreflexes fényképezőgépemet Horváth Géza operatőr, fotóművész útmutatásával. Abban az évben még volt szerencsém eljutni Nepálba és Tibetbe, ahol másfél hónapot töltöttem, s készítettem több mint ezer felvételt. Mindig is nagyon vonzódtam a fotózás iránt, talán azért is, mert édesapám, sőt még a nagypapám is érdeklődött e szakma iránt. A fotózás és most már a fotósok által leginkább használt szoftver, a Photoshop (továbbiakban: Ps) fortélyait magam sajátítottam el, sosem tanított senki. És végül is, hogy hogyan lett természetgyógyászból fotós, arra angliai 5 éves kint tartózkodásom alatt kaptam választ, ahová mint természetgyógyász mentem ki, de már, mint fotós érkeztem vissza - mesélte Péter.

A fotózásnak nagyon sok ága van! Te melyikkel foglalkozol és miért azzal?
- A fotózás több területén is kipróbáltam már magam, de mégis legjobban a portréfotózás érintett meg. Jelenleg is a portrézás a mindenem, nagyon szeretem az embereket, az arcokat, a különböző karaktereket felfedezni, legyen az fiatal vagy idős. Minden arc mögött egy külön élettörténet rejlik, és én ezeket szeretném megörökíteni és megmutatni a nagyközönségnek. És nem lopom el a lelket, hanem a fotóimmal inkább szeretném “visszaadni” azt.

A portrézás miért jelent számodra kihívást?
- Fontos számomra a pillanat megörökítése. Mindenki más és más. Számomra kihívás, hogy olyan bensőséges kapcsolatot tudjak teremteni a portré alanyommal, hogy fotózáskor szinte „megnyíljon” számomra. Ezt úgy értem, hogy fényképezés előtt sokat beszélgetünk, megismerjük egy kicsit egymást, elmondom, hogyan zajlik a munka, s ezáltal a fotózáskor már sokkal oldottabb a hangulat, nem feszélyezett, jobban mer mozogni a gép előtt. A fotóim által igyekszem megmutatni azt, hogy az illető valójában milyen - magyarázta a profi fotós.

Ki vagy kik a példaképeid?
- A Magnum fotósok közül természetesen Steve McCurry. Persze többen is vannak, de akire igazán felnézek, az Steve. Sokat tanultam fantasztikus portréiból, köztudott, hogy ő készítette az Afgán lány portréját. A magyarok közül Robert Capa munkáját emelném ki, életszagú, drámai pillanatokat megörökített képei rendesen formálták a világot a háború idején és után.

Többen hallottuk, hogy néhány híres személyiséget is lencsevégre kaptál már.
- Igen, amikor még Angliában éltem, sok híres embert fotóztam, mint például Bruno Senna-t, Lewis Hamilton-t és Rowan Atkinson-t is, alias Mr. Bean-t.

Milyen jövőbeli terveid vannak?
- Van egy hatalmas listám, ahová szeretnék még eljutni a fényképezőgépemmel. Gyermekkori álmom Jordánia, egy nap talán arra visz az utam. Ha tehetném, az egész világot körbejárnám és csak exponálnék. Szeretném a portrézást is továbbfejleszteni, mindig is keresem az érdekes arcokat, szemeket.

Ezt a szemináriumot miért szervezted meg?
- Az egyik pápai fotós barátom felkérésére terveztem meg ezt a programot, ahol kötetlen
beszélgetés keretein belül közösen megbeszélhetjük a tapasztalatainkat, eszmét cserélhetünk a többi fotóssal. Erre egy nagyon jó alkalom ez a szeminárium, ahol a fényképezés több fortélyát is érintjük, persze példákkal a Photoshop-on keresztül.

A több mint négy órás szeminárium során a Ps-t profi szinten használó, rendkívül felkészült előadó részletesen beszélt a Ps beállításairól, a fotós jogairól, valamint az egyes képformátumok kezeléséről, a JPEG és RAW képekről. Bevezette a fotósokat a Ps kimeríthetelenül színes és szerteágazó világába. Szó esett az ehhez szükséges hisztogramokról, ecsetekről, kijelölésekről, maszkolásokról, tisztításokról és élesítésről is. Hasznos információk derültek ki a lencse korrekcióról és a perspektíváról is, amelyekkel nap, mint nap találkozhatnak a fényképészek. A résztvevők Péter fotóinak segítségével könnyen megtanulhatták a helyes fehéregyensúly beállításának technikáját, az árnyékok és fények, valamint a színek kezelését is.
A szeminárium a jelenlevők előre beküldött fotóinak értékelésével zárult a késő esti órákban. A hallgatóság végül egy emberként fogalmazta meg, hogy a jövőben is legyen hasonló, építő jellegű fotós összejövetel a városban.


Képek:

Megjelenő valamennyi cikket, minden megjelent képet szerzői jog véd.
A cikkek és képek üzleti felhasználásuk kizárólag a kiadó előzetes engedélyével történhet! Engedély kérhető az engedely(kukac)papa-ma.hu címen.
Üzleti célból a cikket és képet átvevő (az engedély megadása után) kizárólag a saját weboldalán jelentetheti meg, azt saját közösségi oldalán megosztania szigorúan tilos!

Megértésüket köszönjük!