Borcimke- és fotókiállítás kísérte az ötnapos rendezvényt


2012-09-09 21:29:37  | cikk: HuHa  | 


Borcimke- és fotókiállítás kísérte az ötnapos rendezvényt főképe
Két különleges hangulatot idéző tárlat kísérte a Pápai Cicege és Bornapok rendezvényét az elmúlt napokban. Az Esterházy-kastély épületében Mesélő cimkék címmel Gáncs Lajos tizenötezer darabos gyűjteményének egy részletét tekinthették meg az érdeklődők. A 2009-ben elhunyt pápai származású gyűjtő több szállal is kötődik a Somlóhoz, többek között ő volt az ötletadó alapítója a Somlói Borrendnek és kuratóriumi tagja a Somlóhegy Alapítványnak. Az 1970-es években kezdett boros cimkék gyűjtésével foglalkozni, hatalmas gyűjteménye huszonkét borvidék palackozott borainak egyedi jelölését fogja össze és 130 évet ölel fel. A bornapokon bemutatott kiállításának tablóin nagyon sok somlói bor cimkéjét találhatták meg a látogatók, emellett pedig soproni, szegedi, egri és tokaji borok cimkéi szerepeltek a tárlaton. A borok legfontosabb információit tartalmazó, olykor művészi igényességgel megrajzolt, a kultúrát és a közállapotokat is tükröző borosüveg-cimkék mellett a Somlói Borvidék történetét, a borivók tízparancsolatát és a Somlói borrend történetét is megismerhették a tárlatot megtekintők. A különleges darabokat is tartalmazó cimkéken túl 19. századi fakulacsok, boroskorsók és üvegek is helyet kaptak a kiállításon, de egy 1880-ból való metszőollót is bemutatott a tárlat több más érdekes, borászathoz kapcsolódó régi eszközzel együtt.
„Az úton járni, teremtett és épített világunk ürügyén képeket készíteni, láttatni a láthatatlant, játszani a fénnyel, leképezni a szépet,  szelídet, az ártatlant, tenni magam és mások örömére, javára” – vallja Szél Ágnes fotóművész, akinek A bor géniusza című kiállítását mutatták be a rendezvény kapcsán. A Jókai Mór Városi Könyvtár folyosóján kiállított képek különleges hangulatot teremtenek a szemlélődő lelkében. Régi házsorok, épületek és magával ragadó házrészletek, apró motívumok fotói repítik vissza az időben az érdeklődőket, más képeken pedig a szőlő és bor hagyománya, a természet szépsége jelenik meg. Nagyharsány, Palkonya, Csertő, Tokaj és Villánykövesd apró gyönyörű részleteit, egy-egy ódon borospince hangulatát, tájba simuló szőlőlugasok rendezett sorát és a pohárban megcsillanó, sárgás fényben játszó nedűt varázsolta a látogatók elé fotóművész kiállítása. 

Képek:

Megjelenő valamennyi cikket, minden megjelent képet szerzői jog véd.
A cikkek és képek üzleti felhasználásuk kizárólag a kiadó előzetes engedélyével történhet! Engedély kérhető az engedely(kukac)papa-ma.hu címen.
Üzleti célból a cikket és képet átvevő (az engedély megadása után) kizárólag a saját weboldalán jelentetheti meg, azt saját közösségi oldalán megosztania szigorúan tilos!

Megértésüket köszönjük!