765 éves jubileumát ünnepelte a hétvégén Losonc városa


2012-08-26 23:32:54  | cikk: HuHa  | 


765 éves jubileumát ünnepelte a hétvégén Losonc városa főképe
Az első írásos dokumentumok tanúsága szerint Losonc, Pápa szlovákiai testvérvárosa 765 éves. Ez alkalomból szervezett négy napos ünnepséget a település a hétvégén, melyre a testvérvárosok képviselőit is meghívták. A programban egyesítették a hagyományos nyári Nemzetközi Ifjúsági Sporttalálkozót, a Nógrádi vásárt és a sörfesztivált, most avatták fel hivatalosan a város új főterét, ünnepi közgyűlést szerveztek, melyen kitüntetéseket adtak át a kiemelkedő tevékenységet végző losonciaknak és a partnertelepülések vezetői köszöntötték a jubiláló várost. A négy napos ünnepet több kulturális és szórakoztató program tette teljessé, melynek helyszíne az új főtér volt.
Városunk delegációja pénteken üdvözölte a testvértelepülést, e napon lépett a losonci közönség elé a JMSZK Vadvirág néptáncegyüttese, ekkor mutatta be városunk turisztikai kínálatát a helyieknek, az ifjúsági sportrendezvényen pedig – immár tizenkilencedik esztendeje – pápai sportolók is részt vettek, asztalitenisz, tenisz, atlétika és cselgáncs sportágban mérve össze tudásukat Losonc és többi testvérvárosának sportolóival.
-765 éves városunk, ez igazán szép múltnak tekinthető és ennek alkalmából szerveztük meg ezt a programot, hogy a losonciak ünnepelhessenek, mulathassanak, hiszen nagyon sok mindenen mentek keresztül az elmúlt időszakban – mondta el érdeklődésünkre PhDr. Alexandra Pivkova, a település polgármestere. – Különleges része a négy napnak az a Guiness rekord kísérlet, aminek keretében irodakapcsok összefűzésére bíztattuk lakosainkat és vendégeinket, hogy minél hosszabb láncot rakhassunk össze és bekerüljünk a rekordok könyvébe. Az emberek összetartozását, az egymás iránti szeretet és a partnervárosok közötti barátságot is szeretnénk szimbolizálni a „Losonci kapoccsal” és bízunk benne, hogy megdöntjük a rekordot és Losonc neve bekerül a Guiness könyvbe – tette hozzá a városvezető. A polgármesterasszony azt is elmondta, a város főtere már nagyon rossz állapotban volt és az emberek örülnek, hogy idén tavaszra csaknem az egész megújult, hogy sikerült olyan helyet kialakítani, ahol összejöhetnek, leülhetnek, jól érezhetik magukat. A beruházás nagyon sok pénzébe került a városnak, de európai uniós források segítették a fejlesztést.
Az ünnepi program csütörtökön kezdődött, ekkor tartották a tér hivatalos átadási ceremóniáját, pénteken a téren felállított sörsátrak árnyékából figyelhették az érdeklődők a kulturális és szórakoztató programok sokaságát, a tér mellett pedig hosszú sorban kígyóztak az árusok sátrai, ahol szinte mindent kínáltak a vásározók. Mindeközben a város tornacsarnokaiban és sportpályáin három város – köztük Pápa – ifjú sportolói versengtek egymással.
Pápa város hivatalos delegációja pénteken érkezett a rendezvényre és részt vett Losonc képviselőtestületének ünnepi közgyűlésén. A ceremónián a polgármesterasszony köszöntötte a megjelenteket, majd a testvérvárosok vezetői üdvözölték az jeles évfordulót ünneplő várost. Dr. Áldozó Tamás az üdvözlő szavak mellett Pápa városát is bemutatta a jelenlévőknek, beszélt településünk idegenforgalmi látnivalóiról, a hozzájuk kapcsolódó fejlesztésekről és szólt a Pápa Bázisrepülőtéren működő Nehéz Légiszállító Ezredről. Az ünnepségen PhDr. Alexandra Pivkova több kitüntetést is átadott azoknak a losonciaknak, akik kiemelkedő munkásságukkal és eredményes tevékenységükkel vitték messzire a város jó hírét. Posztumusz kitüntetést kapott Szabó Gyula festő, akinek alkotásait a pápaiak is megtekinthették már a művész felesége, dr. Szabó Kinga művészettörténész jóvoltából. Kinga asszony egyébként a Losonc és Pápa közti kulturális kapcsolatok egyik motorja is volt az elmúlt években, a szlovákiai város galériájának igazgatójaként.
-Pápa városával Kövy Zsolton keresztül kerültem kapcsolatba még a 90-es években, amikor városunk szülötteként a református gyülekezetben tartott előadást. Akkor alpolgármestere volt Pápának én pedig aktív szereplője a kulturális életnek itt Losoncon és akkoriban kezdtük el építeni a két település közötti barátságot – emlékezett vissza a kezdetekre. A művészettörténész örömmel idézte fel pápai látogatásait, a városunkkal való ismerkedést és az általa megnyitott pápai kiállítást. A Nógrádi Galéria volt vezetője megismerkedett dr. Tóth Gábor Sándorral, A. Tóth Sándor festőművész és bábművész fiával és sikerült elérnie, hogy a művész születésének 100. évfordulóján tárlat nyíljon alkotásaiból a losonci kiállítóhelyen, aztán pedig A. Tóth Sándor szülőhelyén, Rimaszombaton is.
-Pápa csodálatosan szép város, nagyon jól esik, hogy egy ilyen kedves város azóta már Losonc hivatalos partnere és bízom benne, hogy ez a kapcsolat tovább folytatódik. Természetesen baráti kötődések is kialakultak és bár nem levelezünk és telefonálunk egymásnak naponta, mindig nagy öröm, ha van alkalmunk találkozni, hiszen rokonlelkekre találtam a pápaiakban – mesélte dr. Szabó Kinga, hozzátéve – a partnervárosi kapcsolatoknak az a lényege, hogy a különböző nemzetiségű emberek felfedezzék, megismerjék a másik értékeit és saját szemükkel, fülükkel és szívükkel győződjenek meg arról, hogy a más nyelvet beszélők életében ugyanolyan örömök és gondok vannak. Nekem, Szlovákiában élő magyarnak ez különösen fontos.
Az ünnepség után a pápai delegáció megtekintette a város főterén rendezett kulturális műsort, melyben a partnervárosok művészeti csoportjai is felléptek, köztük a Jókai Mór Művelődési és Szabadidő Központ Vadvirág néptáncegyüttese, mely különböző magyar tájegységek táncaival örvendeztette meg az egyre népesebb közönséget. A programon dr. Áldozó Tamás polgármester üdvözölte a losonciakat, rövid beszédében gratulált a város jubileumához, a felújított főtérhez, a remek ünnepi rendezvényhez és köszönetet mondott a meghívásért.
-Érezzük ma jól magunkat – magyarok és szlovákok – itt Losoncon, Isten éltesse a losonciakat és Isten éltesse a két város barátságát – zárta szavait a városvezető, szlovák nyelven köszönve el a helyiektől.
A település központi terén kavargó ünneplő tömegben több magyar ismerőssel is találkoztak a pápaiak, akikkel az elmúlt években a testvérvárosi kapcsolat építése, erősítése során ismerkedtek meg, s akik fontos szerepet töltenek be Losoncon a magyar hagyományok és kultúra megtartásában, továbbörökítésében. Ilyen Csáky István, a losonci Kármán József Színház igazgatója is, aki örömmel üdvözölte a pápai delegációt és mesélt a városunkhoz fűződő kapcsolatról.
-1989-ben alakult újjá Losoncon a magyar színjátszás mozgalma, melynek ötven-hatvan éves múltja van városunkban. Színházunk első premierje abban az évben volt Kármán József Fanni hagyománya című darabjával és azóta játszunk, és nagy öröm számunkra, hogy többször szerepelhettünk már Pápán is. Kettős stílus jellemzi színházunkat: egyrészt zenés darabokat viszünk színre a helyi és környékbeli közönség igényének megfelelően, másrészt pedig országos fesztiválokon, megmérettetéseken is részt veszünk kísérleti darabokkal, drámákkal – mesélte a színiigazgató, kiemelve, csak magyar nyelvű előadásaik vannak, mert fő céljuk, hogy a magyar színházi és anyanyelvi kultúrát továbbvigyék Szlovákia magyarok által lakott falvaiba.
-Fontos, hogy párszáz fős magyar falvakba is el tudjuk vinni az előadást, és ha csak ötven-hatvan ember is jön el, azok számára fontos a magyar nyelv és a magyar színházi kultúra – fogalmazott. Csáky István örömmel idézte fel pápai élményeiket, és mint mondta, mindig jól eső érzés az is, ha Losoncon találkozik pápai ismerősökkel, akár a sportrendezvényre érkezőkkel, akár a kultúra területén dolgozókkal, akár a polgármester úrral. Ez a barátság biztosítja, hogy társulatuk újra eljusson Pápára, amit nagyon szépnek talál.
-Nagyon tetszik Pápa városa és környezete és nagyon tetszik a pápai közönség is, öröm minden alkalom, amikor odamehetünk – mondta. A társulat egyébként a Paraszt dekameron című előadást állította színpadra a közelmúltban. A táncos, pajzán, humoros történettel új stílust jelent meg a színház életében és remélik, hogy ezt a darabot is bemutathatják városunkban.
Pápa város delegációját és a pápai fellépőket, sportolókat az esti fogadáson is köszöntötték Losonc vezetői. Az ünnepi vacsorán részt vett a település polgármestere, alpolgármestere és a sportért felelős osztályvezető is. PhDr. Alexandra Pivkova megköszönte dr. Áldozó Tamásnak, hogy a színpadon üdvözölte a losonciakat és köszönetet mondott a JMSZK Vadvirág néptáncegyüttesének, amely színes műsorával örvendeztette meg a losonci magyarokat.  Mint mondta, örömmel fogadták, hogy Pápa, Salgótarján és Louny ismét képviseltette magát a hagyományos sportversenyen, ahol nemcsak erejüket mérik össze a fiatalok, hanem barátságok is szövődnek és erősödnek meg.
Dr. Áldozó Tamás a látogatás kapcsán elmondta, a pápai és losonci sportolók kapcsolata tizenkilenc évre nyúlik vissza, a hivatalos testvérvárosi kapcsolat pedig jövőre lesz tíz esztendős, így a mostani találkozáson a polgármesterasszonnyal arról is tárgyaltak, hogy miként építsék tovább a jövőre jubiláló partnerséget.
-Sok eredménye van ennek a kapcsolatnak, nagyon sok losonci jutott el Pápára, tartjuk a kapcsolatot a losonci magyar iskolával, óvodával. Minden látogatáson találkozunk régi ismerősökkel, akikkel jó elbeszélgetni, hiszen sok mindent megtudunk a szlovákiai valóságról, arról, hogy miként élnek a magyarok a túlnyomó többségében szlovákok lakta városban. Két nép együttélése helyben mindig másként látszik, mint amit az országos sajtó közvetít, hiszen itt helyben meg kell találni a hétköznapi élet apró kompromisszumait és mivel ez évszázadok óta így működik, nincs is ebből probléma. Gond mindig akkor van, amikor a politika rámászik ezekre az apró kompromisszumokra és felrúgja őket. Tapasztalatunk az, hogy Losonc korábbi városvezetése is – bár lehet, hogy szlovák nemzeti elkötelezettségű politikát folytatott – arra mindig ügyelt, hogy a magyar intézmények működni tudjanak. Ezeket a gesztusokat nagyon meg kell becsülni és a kölcsönös gesztusok sokasága sok szép eredményt fog majd még hozni – értékelte a két település kapcsolatát dr. Áldozó Tamás.
Az új főtérről a polgármester úgy fogalmazott, Losonc is olyan határon túli, magyarok által is lakott település, melynek régi városmagja magyar és már a múlt század elején is állt, a város másik része pedig – mely a 70-es 80-as években épülhetett – szépnek nem nevezhető, az új főtér pedig egy ilyen városrész közepén található. Bár nehéz küldetése volt az építésznek ebbe a környezetbe emberléptékű teret alkotnia, elismerésre méltó eredmény született, lakható, élhető városközpont alakult ki. A pápai Fő tér jövő évi avatására egyébként már most meghívták a losonci városvezetést, hiszen ekkora tervezik a két település közti kapcsolat tíz éves évfordulójának ünneplését is, és minél több szlovák képviselőnek szeretnék megmutatni városunkat.

Képek:

Megjelenő valamennyi cikket, minden megjelent képet szerzői jog véd.
A cikkek és képek üzleti felhasználásuk kizárólag a kiadó előzetes engedélyével történhet! Engedély kérhető az engedely(kukac)papa-ma.hu címen.
Üzleti célból a cikket és képet átvevő (az engedély megadása után) kizárólag a saját weboldalán jelentetheti meg, azt saját közösségi oldalán megosztania szigorúan tilos!

Megértésüket köszönjük!