Lakner Zoltán: a magyar társadalom a stabilitásra vár


2012-02-29 20:34:43  | cikk: mo  | 


Lakner Zoltán: a magyar társadalom a stabilitásra vár főképe
Bizonytalanság és biztonságvesztés jellemzi a magyar társadalmat – fogalmazott Lakner Zoltán a Pápai Petőfi Asztaltársaság ma esti összejövetelén. A fiatal politológus és szociálpolitikai oktató azt hangsúlyozta, ez azért igazán érdekes, mert a jelenlegi kormányzatnak pontosan az a kimondott és deklarált célja, hogy stabilizáljon társadalmi pozíciókat, erősítse a középosztályt.
- E helyett a társadalomkutatások azt mutatják, hogy a középosztály alsó része lecsúszással fenyegetett, nehezen tud megkapaszkodni, valószínűleg növekedni fognak az egyenlőtlenségek – fogalmazott az előadó.
Lakner Zoltán szerint a kérdés az, hogy ez a folyamat meg tud-e állni, és kialakulhat-e egy új fajta stabilitás? A politikai elemző szerint ez nagy mértékben meghatározza Magyarország politikai helyzetét, vagyis a társadalom és a politika nem választható szét egymástól. Hiszen a társadalmi viszonyok meghatározzák a politikai elit megítélését – tette hozzá Lakner.
E tekintetben a politológus elmondta, a „kormánypárt ugyan sokat vesztett támogatottságából, de a politikai erőviszonyok oly mértékben megváltoztak Magyarországon, hogy a kormánypárt jelentős vesztesége nem jelenti automatikusan az ellenzék nyereségét.”
- Minden korábbi alkalommal azt lehetett látni, hogy ha a kormányoldalon nagy veszteség van, akkor ez valahol megjelenik az ellenzéki oldalon. És ez a specialitása a jelenlegi kormányzati ciklusnak, hogy ez nincs így. Csak egymás mellé kell helyezni a 2006/2007/2008-as és a 2010/2011/2012-es számokat, és azt lehet látni, hogy a veszteség tulajdonképpen ugyanakkora a kormányoldalon, mint akkor volt. Mégis korábban, a ciklus közepén már egyértelműen lehetett látni, hogy az akkori kormánypárt veszteni fog, most pedig a kormánypárt még mindig vezet ezzel az eredménnyel. Ráadásul egy olyan választási rendszert fogadtak el, aminek jellemzője – többek között, hogy nincsen benne részvételi küszöb. És ha az az apátia fennmarad a következő választásig, amely ma tapasztalható, akkor tulajdonképpen egy alacsony részvétel mellett a kormánypárt simán győzni is tud. Abban az esetben, hogyha az ellenzéki oldalon nem alakul ki valamiféle összefogás vagy a választópolgárok nem osztják meg voksaikat, hanem egy irányba húznak az ellenzéki oldal pártjai tekintetében – mutatott rá Lakner Zoltán.
A politikai szakember megjegyezte azt is, az utóbbi időben tapasztalható összefogási kísérletek kapcsán a legfontosabb, hogy a szereplők egyfelől tisztázzák saját identitásukat, másfelől pedig, azt, hogy mit gondolnak az országról.
- Az ellenzék egyfajta fáziskésésben van a tekintetben, hogy nagyon kevés szó esik arról, hogy miként képzelik el 2014 után az országot. Gondolhat bárki bármit a jelenlegi kormányról, de tény, hogy a kormányzatnak van egy koherens képe arról, hogy hogyan gondolják felépíteni az országot. Miközben ennek jelen van egy nagyon erőteljes kritikája, addig egy ezzel szemben megfogalmazódott ajánlat még nem formálódott ki. Úgy gondolom, hogy itt kezdődik bármiféle összefogás – fogalmazott az előadó.
Lakner Zoltán szerint ez a nulladik fázis. Ezt követheti az első fázis: meg kell beszélni, hogy milyen ügyekben, témákban lehetne közös álláspontra jutni. A politológus szerint a magyar társadalom azt várja, hogy esély kínálkozzon a stabilitásra. E stabilitás feltételeinek megteremtésén kellene legtöbbet gondolkozni – tette hozzá a szakember.  
Lakner Zoltánnal Grőber Attila, a Petőfi Asztaltársaság ügyvivője beszélgetett. Az előadás és az azt követő beszélgetés a Táncsics Mihály Alapítvány jóvoltából érkezett Pápára. 

Képek:

Megjelenő valamennyi cikket, minden megjelent képet szerzői jog véd.
A cikkek és képek üzleti felhasználásuk kizárólag a kiadó előzetes engedélyével történhet! Engedély kérhető az engedely(kukac)papa-ma.hu címen.
Üzleti célból a cikket és képet átvevő (az engedély megadása után) kizárólag a saját weboldalán jelentetheti meg, azt saját közösségi oldalán megosztania szigorúan tilos!

Megértésüket köszönjük!