Tarczy-nap a festészet jegyében (frissítve)
2009-12-07 14:23:01 | cikk: | fotó: Babos Petra |
A délelőtt további részében változatos versenyek várták a diákokat. A vetélkedők sorából természetesen a Tarczy professzor munkássága előtt tisztelgő életrajzi verseny sem hiányozhatott. Az aulában ez idő alatt adventi kézműves foglalkozások, a tornateremben sportvetélkedők, számítógépes rajzverseny, festőverseny (az idei év a festészet jegyében telik, Bíró Károlyra emlékeznek) és egy városi Biblia ismereti kvíz is várták az érdeklődőket.
Eredmények
Szépkiejtési verseny
5-6. o.
1. Szalóky-Kató Ágnes Ilona 5.e
7-8. o.
1. Móczár Bence 7.a
Irodalmi vetélkedő
7-8. o.
1. Móczár Bence 7.a
6. o.
1. Angyal csapat
5. o.
1. Chichago Bulls
Sudoku
1. Tóth Klaudia 8.a
Tarczy-vetélkedő
1. 7.e (Mezei Fruzsina, Mezei Fanni, Tóth Csaba)
Bibliaismereti vetélkedő
Alsó tagozat
1. Gyurátz Ferenc Evangélikus Általános Iskola
2. Tarczy Lajos Általános Iskola
3. Szent István Római Katolikus Általános Iskola
Felső tagozat
1. Gyurátz Ferenc Evangélikus Általános Iskola
2. Petőfi Sándor Gimnázium
3. Tarczy Lajos Általános Iskola
Természetbúvár vetélkedő
1. 8. c (Takács Krisztián, Ignácz Tamás, Szalai Balázs)
KRESZ
1. Horváth Dániel 8.e
Foci
8. o.
1. 8. b
7. o.
1. 7. c
Sport
5-6. o.
1. 6. b
Számítógépes rajzverseny
7-8. o.
1. Kovács Marcell 7. c és Szabó Ádám 8. c
5-6. o.
1. Márton Szabolcs 6. e és Papp Ádám 5. e
Babos Petra
Képek:
1833-tól haláláig, 48 éven keresztül volt a pápai kollégium tanára. A filozófiában Hegel nézeteit vallotta és adta elő tanszékén, ezt az egyházkerületi gyűlésen felrótták neki és le kellett mondania a filozófia oktatásáról, így ettől kezdve csak természettudományt tanított. Tanártársával, Bocsor Istvánnal együtt folytatta a Mándi által megkezdett újjászervezést, modernizálást, 1837-ben önálló nyomdát hozott létre az iskolában. Az oktatás mikéntjét is megreformálta, az addig gyakorlattól eltérően diákjaitól nem a tananyag visszamondását várta el, hanem önálló gondolkodásra kívánta sarkallni őket. Sokoldalú esztétikai és irodalmi nevelést folytatott. 1841-ben megalapította a főiskolai Képzőtársaságot, melynek első tanárelnöke lett. A Képzőtársaság hamarosan Pápa egyik szellemi központjává vált, itt kezdte pályáját többek között Petőfi Sándor, Jókai Mór és Orlai Petrich Soma is.
Tarczy számos természettudományi tankönyvet írt, melyekkel részt vállalt a magyar nyelvű szaknyelv kialakításában. Munkája elismeréseképpen az MTA 1838-ban levelező, majd 1840-ben rendes tagjai sorába választotta. Széchenyi István gróffal személyes kapcsolatot tartott, az ő nagycenki birtokán látott mintagazdaság olyan hatással volt rá, hogy Pápán is létrehozott egy hasonlót.
A szabadságharcban honvédtisztként szolgált, annak leverése után csak a tudománynak és tanári hivatásának élt. Sírja az alsóvárosi temetőben található.
A cikkek és képek üzleti felhasználásuk kizárólag a kiadó előzetes engedélyével történhet! Engedély kérhető az engedely(kukac)papa-ma.hu címen.
Üzleti célból a cikket és képet átvevő (az engedély megadása után) kizárólag a saját weboldalán jelentetheti meg, azt saját közösségi oldalán megosztania szigorúan tilos!
Megértésüket köszönjük!