Eredményes évet zártunk - Dr. Kontrát Károly államtitkár a múlt évről


2012-02-11 16:14:32  | cikk:  | 


Az állampolgárok érdekeit szolgáló törvények meghozatalával telt a múlt esztendő – így látja dr. Kontrát Károly, a Belügyminisztérium államtitkára a kormány és a parlament 2011-es esztendejét. Az államtitkárt összegző beszélgetésre kérte hírportálunk.            

- Államtitkár úr, kezdjünk egy aktualitással! Az egész országot beborította a hó, és -10 fok alá is süllyedt a hőmérő higanyszála. Milyen lépéseket tett a Belügyminisztérium ebben a kérdésben?

A belügyminiszter úr február 3-án adott ki utasítást a rendvédelmi szerveknek és meghatározta a feladatokat, köztük azt, hogy a hajléktalanokra, az idős egyedülálló személyekre külön kell figyelni. Megkereste az energiaszolgáltatókat, hogy ebben a nagyon hideg időszakban ne szüntessék be az energiaszolgáltatást a nem fizetőknél.
A védekezésben eddig 25.660 ember vett részt, például a rendőrség és a katasztrófavédelem állományából. A hideg időben a védekezés során február 3. óta 657 ember életét sikerült megmenteni. Az elmúlt öt napban mintegy 1100 esetben kellett a katasztrófavédelem erőinek az időjárás miatt kialakult veszélyhelyzeteknél beavatkozni. Olyan szervezetek és intézmények találtak egymásra a segítségnyújtás során, amelyek korábban nem működtek együtt. Az ország emberségből jelesre vizsgázott.  A társadalmi összefogás keretében el kell érnünk, hogy lehetőleg minden embert mentsünk meg a rendkívüli hidegben. Ennél alább nem szabad adnunk.
Arra kérek most is mindenkit, a kormányzati és önkormányzati szervezeteket, civil és karitatív szereplőket, egyházakat, hogy továbbra is működjenek együtt a veszélybe került emberek megmentésében. Nagyon fontos az, hogy senki ne maradjon éjszakára az utcán, senki ne maradjon olyan helyen, ahol a kihűlés vagy fagyhalál veszélyeztetheti. Ebben a zord téli időben az önkormányzatoknak is mindent meg kell tenniük a fűtött helyek biztosításáért, összefogva akár az egyházakkal és a karitatív szervezetekkel, hogy minden magyar ember biztonságban legyen. Egyébként a Belügyminisztériumnál a tűzifa támogatási alapokra már korábban lehetett pályázni. A téli tüzelő akció most éppen aktuális lett, hiszen rendkívül hideg sarkvidéki levegő áramlik az országba és hosszan tartó kemény fagyokat hozott.

- A múlt évben feszített tempóban dolgozott az országgyűlés. Számos kiemelten fontos törvényt alkottak meg és fogadtak el a képviselők. Milyennek látja ön a parlament tavalyi munkáját? Melyek voltak a legfontosabb döntések, törvények a múlt évben?

-Az országgyűlés az elmúlt évben jelentős munkát végzett, kétszáztizenöt törvényt és nyolcvanöt határozatot fogadott el, ebből a Belügyminisztérium huszonegy törvényjavaslatnál képviselte a kormányt és több határozat meghozatalánál működtünk közre. Az ország szempontjából nagyon fontos törvények születtek, gondolok itt az Alaptörvényre, a sarkalatos törvényekre, melyek kiteljesítik az Alaptörvényt. A régi alkotmány például nem védte meg a környezetünket, és a polgári szabadság jogokat sem, mert félkatonai szervezeteket szabadított a nyakunkra. Az új Alaptörvény alatt ilyen nem lesz. Magyarország mára új alapokon áll, ez visszavonhatatlan tény. Ha kifejezetten a Belügyminisztérium kompetenciájába tartozó törvények közül kell kiemelni néhányat, akkor az önkormányzati törvényt és a polgárőrségről szóló törvényt említeném. Az új önkormányzati törvény hozzájárul ahhoz, hogy az önkormányzatok működőképesek legyenek a jövőben is. 2012-ben már alkalmazni kell az önkormányzati vagyonra, a törvényességi felügyeletre vonatkozó szabályokat. Emellett hatályba lépnek azok a rendelkezések is, amelyek az új típusú megye feladatellátásával függnek össze. Ezentúl az állami és önkormányzati feladatok egyértelműen meg lesznek határozva, 2013-tól pedig a feladatalapú finanszírozásra térünk át, így nem fordulhat elő, hogy működési forráshiány legyen. Az új törvény figyelembe veszi az elmúlt huszonegy év önkormányzati tapasztalatait, eredményeit és felhalmozott értékeit, és ezeket úgy viszi tovább, hogy megújulva, hatékonyan, stabil gazdálkodással, a feladatokat világosan meghatározva végezhessék munkájukat.

- Az új polgárőr törvény február elsején lépett életbe. Ez a törvény közel százezer ember önként vállalt feladatát érinti. Melyek a legfontosabb elemei?

- A polgárőrség a legnagyobb civil szervezet az országban. Nagyon fontos feladatot látnak el a bűnmegelőzés, a közbiztonság területén. Szándékunk az volt, hogy olyan legyen az új szabályozás, amely a polgárőrség kialakult alapvető struktúrájának megtartása mellett a rendelkezéseket egységes szerkezetbe foglalja. A törvény célja az is, hogy fenntartsa a polgárőr mozgalom eddigi társadalmi és jogi vívmányait és erősítse a polgárőrség működésébe vetett bizalmat. A törvény előírja, hogy a polgárőrségek pártoktól, politikától függetlenül végzik tevékenységüket. Ennek érdekében együttműködési szerződést kell kötniük a megyei rendőr-főkapitányságokkal, és csatlakozniuk kell az Országos Polgárőr Szövetséghez. A törvény meghatározza a polgárőrök képzési rendszerét és az állami támogatás mértékét is, mely pénzbeli és formaruházati támogatásból áll. Azt gondolom, ez a törvény segíti a polgárőrségeket és feladatellátásukat, ami szintén az állampolgárok javát szolgálja. A pápai polgárőröknek egyébként köszönettel tartozunk a múlt évi munkájukért, a közelmúltban tartották éves értékelő közgyűlésüket és eredményes munkáról számolhattak be.

-Államtitkár úr! A 2011-es év végén húsz milliárd forintot meghaladó többlettámogatást juttattak az önkormányzatoknak. Ebből az összegből százötven millió forint jutott Pápa városának. Ez rendkívül sok pénz és nagyon jókor érkezett pénz, azt hiszem nemcsak városunk számára, hanem minden támogatott település számára. Mi tette lehetővé a többletforrások kifizetését?

- A költségvetés a kormány döntésének megfelelően rendelkezik tartalékokkal, ezt egy felelős kormányzat jól tudja. A Belügyminisztérium kezelésében lévő több költségvetési jogcímen keresztül hozzájárultunk a települések működésének biztonságos fenntartásához, a települések infrastrukturális és egyéb fontos fejlesztéseinek megvalósításához. Azoknak az önkormányzatoknak, amelyek működtetése 2011-ben sajnálatos módon többször veszélybe került, a közszolgáltatások zavartalan biztosítása érdekében több alkalommal soron kívüli segítséget nyújtottunk. 2011. évben a működést segítendő 1666 önkormányzat - ebből egyébként 17 megyei önkormányzat volt - részesült összesen több mint 54 milliárd forint támogatásban.
A kormány a múlt év végén döntött arról is, hogy 2076 önkormányzatot összesen húsz milliárd négyszázmillió forint támogatásban részesít az önkormányzati fejezeten belül rendelkezésre álló forrás igénybevételével. Ezt négy célra adta a kormány. Egyrészt fejlesztések, beruházások támogatására, másrészt rövid lejáratú hitelek törlesztésének segítésére, harmadrészt hátrányos helyzetű települések működésének támogatására, például a szociális alapú téli tüzelő támogatásra, és utoljára, de nem utolsó sorban a természeti katasztrófák és egyéb vis maiornak minősülő események hatására nyújtandó önkormányzati támogatások is ide tartoznak.
Pápa városa a beruházások támogatása fejezetből kapott százötvenmillió forintot a belügyminiszter úr előterjesztése alapján. A városról köztudott, hogy nagy erőfeszítésekkel és jelentős saját erő mozgósításával komoly fejlesztési programokat hajt végre, melyek megterhelik az önkormányzat költségvetését. Ez a pénz ezeknek a terheknek az enyhítésére szolgál. A kistérségben egyébként hat önkormányzat több mint huszonkilenc millió forintot kapott a hátrányos helyzetű települések kategóriájában, tűzifa támogatásra pedig kilenc önkormányzat pályázott és kapott többlettámogatást.

- Visszatérve a múlt esztendő munkájára, egy másik nagyon fontos kifizetés is megtörtént a múlt évben, ami a tűzoltókat érintette. A kormány döntött a 2004-2007 között felhalmozódott túlmunkadíjak kifizetéséről. Ez igazi siker, hiszen nagyon régóta húzódott már ez az ügy.

-Igen, ez a történet 2004-ben kezdődött, amikor Magyarország csatlakozott az Európai Unióhoz. Az akkor érvényben lévő szolgálati szabályzat szerint a magyar tűzoltóknak heti 54 óra volt a szolgálati idejük, az uniós irányelv azonban csak 48 órát írt elő. 2008. január elsejéig az akkori szocialista kormány ezt nem rendezte és nem is fizette ki a tűzoltóknak. A hosszú pereskedések, tárgyalások és egyeztetések után a nemzeti együttműködés kormánya azt tűzte ki célul, hogy ezt a jogosan járó díjat a hivatásosok számára biztosítja. Összesen 7 milliárd 103 millió forintot fizetettünk ki a múlt év őszén. Ebből az összegből nyolcezer-kétszáz fő részesült. A Pápa Városi Önkormányzati Tűzoltóság személyi állományából ötvennégy főt érintett ez a kifizetés, a számukra juttatott összeg negyvenhárommillió forint volt, közterhekkel, kamatokkal együtt. Ez átlagosan 617 ezer forintot jelentett fejenként. Ezzel a kifizetéssel egy nagyon fontos adósságot törlesztett a kormány.

-És ebből a pénzből – talán ön is értesült róla – a pápai tűzoltók nemes felajánlásukkal egy mobil EKG készüléket vásároltak a gr. Eszterházy Kórház szülészet-nőgyógyászati osztályának.

-Ezt örömmel hallom, gratulálok a döntésükhöz, ez azt bizonyítja, hogy a pápai tűzoltók nemcsak bátor emberek, akik helytállnak a bajban, hanem érző szívűek, nemes lelkűek, akik készek áldozatot hozni egy jó ügyért.  

-Ha már a többletforrásokról ejtettünk szót még egy – immár idei – kifizetést is meg kell említenünk. A rendőrség munkáját anyagilag is elismerendő - tizennégyezer forint pluszjuttatást biztosít a szolgálatot teljesítő rendőröknek a kormány. Szólna ennek a részleteiről?

-Havi tizennégyezer forint kiegészítő juttatást kapnak a rendőrségnél, tűzoltóságnál és a büntetés-végrehajtási intézetekben dolgozó tiszthelyettesek és zászlósok. Ezt a kiegészítést az idei, első havi járandóságukkal együtt kapják meg először. Ez a Veszprém Megyei Rendőr-főkapitányság területén 571 fő számára jelent többletjövedelmet. A kormányprogramban azt ígértük, hogy háromezer-ötszáz fővel növeljük a rendőrség létszámát, ezt az ígéretet nagyrészt teljesítettük, hiszen az elmúlt évben több mint négyezer rendőrt vettünk fel az állományba. Persze a nyugdíjba vonultak létszámával kicsit csökkent a rendőrök száma, de így is nagyrészt teljesítettük a létszámnövelésre vonatkozó ígéretet. A rendőrség hivatásos állománya jelenleg harminchétezer főt tesz ki, a teljes állomány pedig negyvennyolcezer főt számlál. Szeretnénk tovább növelni a rendőrség létszámát és stabilizálni az állományt, olyan feltételeket biztosítani, hogy vonzó életpálya legyen a rendőri munka, másrészt pedig olyan szabályokat kialakítani, ami biztosítja az eredményes szolgálatteljesítést. Gondolok itt a szigorú törvényekre, melyek közül néhányat már megalkotott a parlament, így például a három csapás törvényét, vagy a büntető törvénykönyv módosítását. Mindezek hozzájárulnak ahhoz, hogy Magyarországon, így Pápán is jobb legyen a közbiztonság.

-Pápán jó a közbiztonság? Mit mutatnak a múlt évi számok?

-Én nem a számokkal foglalkozom, hiszen azokkal eddig sem volt baj. Az a fontos, hogy este nyugodtan végig lehessen menni az utcán, a gyermekeket félelem nélkül el lehessen engedni a szórakozóhelyekre. Én azt tapasztalom, hogy Pápa városában van a közbiztonság, persze ez nem jelenti azt, hogy itt nincsenek bűncselekmények. Emellett én különösen nagyra értékelem azt, hogy itt a megelőzésre speciális programokat dolgoznak ki, akár az idősek védelmére, akár a gyermekek közlekedésbiztonsága érdekében és mondhatnék még több példát. Ezek mind hozzájárulnak az eredményes munkához. A célunk kettős, elsődlegesen a megelőzés, de nagyon fontos az is, hogy egyetlen bűncselekmény se maradjon felderítetlenül. Ez nemcsak városunkra, hanem az egész országra érvényes.

-Államtitkár úr, az idei esztendő feladataival kapcsolatban említsünk meg még egy témát. A miniszterelnök szerint Magyarország számára sorsdöntő, hogy emelkedjen a foglalkoztatottak száma. A kormány ezért meghirdette a Startmunka programokat. Milyen lehetőségeket jelent ez Pápán és kistérségében a közfoglalkoztatásban?

- A munkaerejüket, a tudásukat értékesíteni nem tudók, a dolgozni akarók, a dolgozni képesek a segély helyett bért kapnak, 2012-ben ennek összegét a kormány bruttó 71 800 forintban, a szakképzettséggel rendelkezőknek pedig bruttó 92 000 forintban állapította meg. A program törvényi kereteit tavaly ősszel dolgozta ki a Belügyminisztérium, a parlament ezt elfogadta. Tavaly már elindultak a Start Mintaprogramok, amelyekben tizenhárom megye huszonnyolc kistérségében több mint húszezer-kétszázan vettek részt.
A közfoglalkoztatási programokba idén kettőszáz-hatezer főt szeretnénk bevonni, ehhez a költségvetésben százharminckétmilliárd forintot biztosított a parlament a kormány javaslatára. Ez a közfoglalkoztatás három részből áll: az országos közfoglalkoztatási programból, az önkormányzati közmunka programból és a kistérségi Startmunka mintaprogramokból. Pápán az országos programra két cég pályázott, az egyik a Bakonyerdő Zrt. a másik pedig a Pápakörnyéki Vízitársulat.  A vízitársulat részéről 100 fő pápai és a térségében élő foglalkoztatása valósul meg, az erdészet pedig 104 főt tervez foglalkoztatni.
Ezen túlmenően Pápát is érinti a Közép-Dunántúli Vízügyi Igazgatóság pályázata, akik hatvanhárom fő foglalkoztatását tervezték. A kistérségben 2012-ben eddig 47 településről érkezett be 56 fő szociális segítőre kérelem, ez 8,5 millió forintot tesz ki a 149 millió forintból, a maradék 140 millió forintot kétlépcsős rendszerben próbáltunk megvalósítani 80 százalékos állami támogatás mellett. A létszám 70 százalékánál 6 órás közfoglalkoztatási viszonyban 2 hónapra 1005 főt, a maradék 30 százalékban pedig 8 órás foglalkoztatás keretében 5 hónapra 129 főt tudnánk alkalmazni, itt már 80 százalékos támogatás mellett.
Együttesen tehát 1134 főt tudnánk támogatni 2012-ben, ez nagyon fontos, hiszen azok az emberek, akiknek nem volt lehetősége dolgozni, most esélyt kapnak, hogy visszakerüljenek a munka világába.

Azt hiszem nekünk az a dolgunk, hogy helytálljunk, az emberiességet a méltányosságot is szem előtt tartva vigyázzunk az emberekre, ahol kell szigorral, ahol kell jó szívvel és hathatós segítséggel.

Képek:

nincsenek képek

Megjelenő valamennyi cikket, minden megjelent képet szerzői jog véd.
A cikkek és képek üzleti felhasználásuk kizárólag a kiadó előzetes engedélyével történhet! Engedély kérhető az engedely(kukac)papa-ma.hu címen.
Üzleti célból a cikket és képet átvevő (az engedély megadása után) kizárólag a saját weboldalán jelentetheti meg, azt saját közösségi oldalán megosztania szigorúan tilos!

Megértésüket köszönjük!