Nem lehet tisztességes emlékezés nélkül nemzetet építeni


2012-02-03 09:00:56  | cikk: Tóth Tamara  | fotó: Tóth Tamara  | 


Nem lehet tisztességes emlékezés nélkül nemzetet építeni főképe
A Magyar Emlékekért a Világban Közhasznú Egyesület Széchenyi-emlékek nyomában Európában című kiállítása Pápára, a Református Kollégium Gimnáziuma és Művészeti Szakközépiskolájába érkezett. A vetítéssel egybekötött kiállításmegnyitón az egyesület elnöke, dr. Messik Miklós és dr. Deák Piroska ismertette a 33 tablóból álló, 16 országból származó Széchenyi-emlékeket. A Magyar Emlékekért a Világban Közhasznú Egyesület a Budai Várban működik és tagjai kéthetente különböző témájú előadásokat tartanak. Az egyesület célja,  hogy a világban található, elsősorban európai, magyar emlékeket összefogja - tudtuk meg dr. Messik Miklóstól. Viharos és tragikus történelmünknek köszönhetően pedig ezrével találhatóak szerte a világban szétszórt magyar emlékek, képek, naplók, írások, levelezések, tárgyak formájában.
- Erős indítást adott 1999 októberében egy mondat Sütő András részéről, amelyet a párizsi Magyar Intézetben dicsérő szavak között írt a vendégkönyvbe első egyedi kiállításomon: „ … gratulálok a szerzőnek s ajánlom a magyar emlékek globális számbavételének elindítását” Ezután alapítottam 2001-ben az egyesületet, amely éppen decemberben múlt 10 éves. Az elmúlt 10 évben több mint 260 előadást szerveztünk csak a várban, és az ország legkülönbözőbb városaiban legalább ennyit, továbbá közel 100 publikáció, 6 könyv, 14 kisfilm és 21 kiállítás jelent meg, amely már több mint 190 helyre kapott meghívást - mondta az elnök.
Dr. Messik Miklós szeretné, ha Széchenyi szellemében mozgalommá nőné ki magát a magyar emlékhely-kutatás, hiszen mint mondta, ez egy nagyon szép, kulturális és nyugodt munka, és nem lehet tisztességes emlékezés nélkül nemzetet építeni.
A kiállított tablók Bécstől Bécsig tartalmazzák, hiszen ott született és ott is halt meg, Széchenyi István életét. A legnagyobb magyar legnagyobb alkotásai mind Magyarországon születtek és máig itt él közel félszáz belőlük. A tablók között találunk édesapjának skóciai útjáról való emléket és Széchenyi Ödön párizsi, István franciaországi, itáliai, angliai, németországi, lengyelországi, ausztriai utazásainak emlékeibe is bepillantást nyerhetünk. Az izgalmas emlékhelyek nemcsak száraz leírásokat őriztek meg az utókor számára, hanem tanulságos gondolatokat is, például, hogy mit érdemes hasznosítani és a haza javára hazahozni. Az előadások során a tablók felderítéséhez és születéséhez kapcsolódó történeteket, sztorikat hallhattak és láthattak az érdeklődők.

Képek:

Megjelenő valamennyi cikket, minden megjelent képet szerzői jog véd.
A cikkek és képek üzleti felhasználásuk kizárólag a kiadó előzetes engedélyével történhet! Engedély kérhető az engedely(kukac)papa-ma.hu címen.
Üzleti célból a cikket és képet átvevő (az engedély megadása után) kizárólag a saját weboldalán jelentetheti meg, azt saját közösségi oldalán megosztania szigorúan tilos!

Megértésüket köszönjük!