Véna - vér, irodalom, történelem


2012-01-26 21:34:29  | cikk: Tóth Tamara  | fotó: Tóth Tamara  | 


Véna - vér, irodalom, történelem főképe
Ma este különleges könyvbemutatónak adott otthont a Jókai Mór Városi Könyvtár olvasóterme, ugyanis egy régi, visszatérő kedves ember, a már szinte félig pápai Szerencsés Károly hozta el a kultúrakedvelő közönségnek Véna című könyvét. Mint ahogy azt alcíme is mutatja, Szerencsés Károly új könyvében benne van a vér, az irodalom és a történelem egyaránt. A kötet részben napló, amely személyes sorsáról szól, az író elmeséli gyógyíthatatlan betegségével való napi küzdelmeit, s ahhoz kapcsolódóan e kötetben tárja a nyilvánosság elé érzelmeit, gondolatait.
A könyv részben novellákat, esszéket és tollrajzokat is tartalmaz, de ebben a kötetben is helyet kap az író történész mivolta, a történelem, a múlt nagy alakjairól, írókról, politikusokról, történelmi személyiségekről, diktátorokról is ír benne rövid, könnyen emészthető, jól olvasható történeteket.
- Olyanokról írok, akikbe belebotlottunk a 20. században, és akik itt vannak még ma is a nyakunkon, mivel nehezen tudunk szabadulni tőlük. Szerencsére sokan vannak, és ebben a kötetben három tanulmány is helyet kapott, József Attiláról, Ady Endréről és Illyés Gyuláról. Egyébként pedig kis történeteimben Tersánszky Józsi Jenőtől Déry Tiboron át Darvas Józsefig sok mindenki szerepel, a történelemből pedig azok érdekelnek igazán, akik emberfeletti embernek képzelték magukat és a huszadik századi ember életét alapvetően meghatározták, legyen az politikus, filozófus vagy akár művész. Ilyen például Sztálin, Hitler, Rákosi Mátyás, Kádár János, Sulyok Dezső, akit a pápaiaknak nem kell bemutatnom.
Szerencsés Károly saját missziójának tartja azt, hogy olyan embereket hoz a köztudatba, akik az igazi demokratikus hagyomány megtestesítői voltak, vagy progresszív vonulatai a történelemnek, nagyszerű emberek, akik bár nem voltak hibátlanok sem és makulátlanok sem, de mindig, amikor kellett, felszólaltak a magyarságért és a demokráciáért.
A történész kihangsúlyozta, a magyar most nagyon nehéz helyzetben van, de biztos benne, hogy minden negatív trend megfordítható, hiszen hazánk volt már nehezebb helyzetben is, gondoljunk 1919-20-ra, 1944-45-re.
- Ez a nemzet prosperál, él, fejlődik, csak mindannyiunknak, ahova a sors eljuttatott minket, ott a maximumot kell kihozni magunkból, példát kell mutatni és akkor sikerülni fog ez a trendváltás - mondta Szerencsés Károly.
A könyvbemutatón megjelenteket dr. Kovács Zoltán országgyűlési képviselő köszöntötte, aki beszédében elmesélte Szerencsés Károllyal való megismerkedésének történetét is.
- Nem szoktam könyvbemutatót vállalni, de azért jöttem ma ide, mert úgy gondolom, hogy Szerencsés Károly esetében egy olyan személyiség könyvéről hallunk, amely önmagában is érdekfeszítő lehet, és ehhez hozzákapcsolódik az író személye maga. Szerencsés Károllyal Sulyok Dezső emléke is összeköt bennünket, hiszen kutatásainak is köszönhetjük, hogy ismerjük a magyar történelem egy hiányzó szakaszát és annak legnagyobb alakját, akitől ered a nemzeti demokrácia gondolata és a Fidesz gyökere - mondta dr. Kovács Zoltán.

Képek:


Megjelenő valamennyi cikket, minden megjelent képet szerzői jog véd.
A cikkek és képek üzleti felhasználásuk kizárólag a kiadó előzetes engedélyével történhet! Engedély kérhető az engedely(kukac)papa-ma.hu címen.
Üzleti célból a cikket és képet átvevő (az engedély megadása után) kizárólag a saját weboldalán jelentetheti meg, azt saját közösségi oldalán megosztania szigorúan tilos!

Megértésüket köszönjük!