„Beszéld majd el fiaidnak és unokáidnak…” - Audiovizuális emlékgyűjtés a Refiben


2011-09-01 19:58:22  | cikk: Babos Petra  | fotó: Babos Petra  | 


„Beszéld majd el fiaidnak és unokáidnak…” - Audiovizuális emlékgyűjtés a Refiben főképe
A pápai Református Kollégium Gimnáziuma és Művészeti Szakközépiskolája „Idézzük fel múltunkat” című pályázatával elnyerte az Audiovizuális emlékgyűjtés című pályázatban kiírt TÁMOP3.2.9./ B-08/2.-2010-0010 támogatást. A projekt 2010. május 1. és 2011. június 30. között zajlott.
Ma délután az intézmény dísztermében projektzáró rendezvényt tartottak, melyen az interjúalanyok, a diákok és a tanárok mellett az iskolát fenntartó egyházkerület vezetőségéből, a Püspök úr, a Főjegyző úr, a Főtanácsos úr, az esperes urak, és főtiszteletű Köntös László egyházkerületi főjegyző volt jelen.
A megjelenteket Köntös László köszöntötte, aki elmondta, hogy az interjúk a XX. században készültek Pápán élő és a kollégiumhoz kötődő személyekkel. Az interjúalanyok személyes tapasztalataikat mesélték el, s ezáltal a történelem, s a múltuk közössé vált. Olyan korban, amely a felejtés időszakáról szólt, köszönet tehát a készítőknek és a segítőknek.
A munkára négy csoportot alakítottak ki a szaktanárok vezetésével, amelyeket Mayerné Pátkai Tünde, Pál Judit, Kovács Péter igazgató, valamint Adorján Zoltán irányítottak. A pályázat projektmenedzseri feladatait Varga-Umbrich Károly végezte, aki az elkészült felvételek vágásánál is segédkezett. A projekt pénzügyi irányítója Lehőcz Irén, az iskola gazdasági vezetője volt.
- Az „Audiovizuális emlékgyűjtés" című konstrukció konkrét célja kettős: történetkutatási célja az 1939 és 1990 közötti időszak szemtanúival készített videóinterjúk révén történelmi forrásanyag feltárása és összegyűjtése, pedagógiai célja pedig a történelemoktatás megújítása, a diákok bevonása az eseményfeltárásba, a történelem élővé tétele számukra. A két konkrét cél közül tapasztalatunk szerint az utóbbi valósulhat meg hatékonyabban, mert a történészi interjúkészítés minden csínját-bínját az interjúkat készítő diákok nem sajátíthatták el mélységében, hiszen egy valóban feltáró interjú igen alapos történészi és riporteri, sőt néha pszichológiai felkészültséget igényel. Bizony, mi tanárok mindannyian kerültünk már olyan helyzetbe, hogy éreztük az interjú során, most remek lehetőség adódna valamely téma mélyreható vizsgálatára, ám a pillanat elszállt, a kérdező diák újabb kérdést tett fel, az interjúalany lélekállapota megváltozott - mondta el Adorján Zoltán.
- A tartalmi hiányosságokhoz hasonlóan kisebb-nagyobb hibák a filmek technikai kivitelezésében is felfedezhetők. Ahol a televízióban megszokott filmeket készítik, ott professzionális szakemberek végzik a szerkesztői, az operatőri és vágási feladatokat, s munkájukhoz tudásukat évek alatt sajátítják el. Mi, tanárok és diákok munkánk mellett láttuk el ezeket a feladatokat, s a rutint a filmek készítése során szereztük. Ezt is inkább mi, tanárok, mert az interjúk készítésében közreműködő 31 gyermeknek erre arányosan kevesebb lehetősége adódott - tette hozzá a tanár úr. Majd elárulta azt is, hogyan készültek az egyes interjúk.
- Az interjút készítő diákok ellátogattak az interjúalanyhoz, aki mesélt nekik. S a gyerekek nem idétlen és durva kamaszként viselkedtek, gúnyolva az idősek gyengeségeit, hanem szemüket le nem véve a beszélgetőtársról, két-három-négy órán keresztül, sokszor egy idegen emberrel nagyon intenzív szellemi és érzelmi kapcsolatban voltak. S arcukon, tekintetükön visszatükröződik a beszélő érzelem- és gondolatvilága. Az alanyok elsősorban iskolánk öregdiákjai voltak. Összesen 52 darab, 25-55 perces hosszúságú filmet készítettünk, amelyek mindegyikét elfogadta már a bíráló bizottság. A mélyreható beszélgetések során szó esett a Horthy-korszakról, a második világháborús időszakról, a kommunista diktatúra kialakulásáról, az 56-os forradalomról - mesélte a segítő tanár.

Képek:

A projektben munkálkodó diákok:
Aczél Dániel, Amberger Edit, Bakalár Ádám, Balogh Dénes, Bátki Ildikó, Bódis Benjámin, Böröczky Dezső, Cseke Evelin, Dabóczy Mihály, Dóczi Barna, Dorka Máté, Gerse Luca, Hegyi Ákos, Kósa Lili, Kovács Anetta, Kovács Nóra, Kuri Ákos, Legény Lotti, Legény Evelin, Lődi Bence, Makk Máté, Makra Zsolt, Nagy Lilla, Palcsó Anna, Pátkai Ádám, Rácz Dávid, Sárközy Gergely, Szalai Regina, Tóth Szabolcs, Varga István, Vései Dániel, Vince Kata, Wachtler Alexandra

Interjú alanyok:
Adorján István, Adorján Sándor, Barcza Dezsőné, Dr. Barna B. Péter, Bátki Miklós, Bede-Fazekas Zsolt, Bódi Éva, Böröczky Dezső, Bujáky Miklós ,Czapáry Endre, Czapáry Endréné, Csintalan István, Dr. Csizmadia Károly, Döbrönte Tibor, Fekete Pál Péter, Dr. Fényes Tibor, Nemzetes Vitéz Gajárszky-Galántai Márta Edit, Goór Ernőné, Győry Endréné, Győry Kálmán, Dr. H. Szabó Lajos, Hencz Gyuláné, Horváth Kálmán, Huszár János, Dr. Huszár Pál, Dr. Jókay Károly, Dr. Kálmán Attila, Kiss Jenő, Dr. Kontrát Károly, Dr. Korsós Bálint, Dr.Kovács Zoltán, Lux Ibolya, M. Nagy Árpád, Maleczkiné dr. Szeness Márta, Mátyás Lajos, Dr. Öllős Géza, Papp Vilmosné, Pátkai Gyula, Péterfi Lajos, Petrőcz Lászlóné, Sebők  Dezsőné, Somody György, Szabó Benő, Szakál Elemér, Dr. Szőllősi Szabolcs, Tislér Géza, Dr. Tóth Kálmán, Dr. Tóth Károly, Varga György, Varga Lászlóné, Dr. Varga Ferencné, Kiss Réka, Vida Dezsőné

Megjelenő valamennyi cikket, minden megjelent képet szerzői jog véd.
A cikkek és képek üzleti felhasználásuk kizárólag a kiadó előzetes engedélyével történhet! Engedély kérhető az engedely(kukac)papa-ma.hu címen.
Üzleti célból a cikket és képet átvevő (az engedély megadása után) kizárólag a saját weboldalán jelentetheti meg, azt saját közösségi oldalán megosztania szigorúan tilos!

Megértésüket köszönjük!