Csak egy köszönet a pápaiaknak - beszélgetés Horváth Adriánnal, aki megkomponálta Pápa Város Himnuszát
2011-06-30 13:48:50 | cikk: Tóth Tamara |
- Ez egy nagyon régi szokás volt. Annak idején úgy tartották, ha egy karmester a város vagy uradalom szolgálatába szegődött, akkor írnia kell egy indulót a településnek. Én erről már lemaradtam, mivel Pápa város indulóját korábban már megíratták. Engem nagyon nagy szeretettel fogadtak itt Pápán és azon gondolkodtam, hogy mivel tudnám ezt meghálálni. Ezért alkottam meg a város himnuszát, mely csak egy köszönet a pápaiaknak, hogy ilyen kedvesen befogadtak veszprémiként.- Mi inspirálta a mű írásakor?
- Az lebegett a szemeim előtt, hogy próbáljak valami olyan fenségeset, fennköltebb dalt írni, ami jobban a szívéhez szól az embereknek. Lehet, hogy egy kicsit szomorúnak tűnik, de próbáltam zeneileg ezt tompítani a vége felé. A célom az volt, hogy ha megszólal, a szívre hasson. A szövegnél is igyekeztem mindent kihozni magamból, de én igazából a zenéhez értek. - Volt illetve van példaképe? Mikor döntött a mű megírásáról?
- Nem, én tulajdonképpen egyszer csak úgy döntöttem, hogy eljött az ideje, hogy megírjam, mert volt néhány dallam a fejemben. Leültem és úgy döntöttem, hogy megírom. Az lebegett a szemem előtt, hogy nem akartam hosszút írni, mert akkor senki sem akarja elénekelni és akkor senki sem akarja majd játszani. Formailag ennyi kikötésem volt magammal szemben.- Teltházas koncerttel ünnepelte fennállásának 65. évfordulóját Pápa Város Fúvószenekara, és akkor este hallhatta először a város az Ön által komponált Pápa Város Himnuszát. Legutóbb pedig a református templomban csendült fel három kórus, az Erkel Kórus, az Éneklő Szülők Kara és Pápa Város Bárdos Lajos Vegyeskarának előadásában. Lát arra lehetőséget, hogy a többi gyülekezet előtt is megszólalhatna a város himnusza?
- Tulajdonképpen ez nem rajtunk múlik, mert a zenekar mindig is nyitott volt arra, hogy amit mi játszunk, azt minél több ember meghallgathassa. Nincs megkötve, az teljesen véletlen volt, hogy a pápai református templomban szólalt meg másodszor.Horváth Adrián a jövőt tekintve is tele van új célokkal és feladatokkal. A nagy múltú Pápa Város Fúvószenekarának karmestereként fel van adva a lecke, megújulni úgy, hogy közben a felismerhető és jellemző stílust megtartsa a zenekar, szintén nem könnyű feladat. Pápa Város Himnuszát hallgatva azonban kétség sem férhet hozzá, hogy Horváth Adriánnak ez is sikerülni fog.
Képek:
nincsenek képek
Életút:
Horváth Adrián 1970. szeptember 11-én született Kiskőrösön és nyolc évesen kezdett el zenét tanulni, még abban az évben bekerült a kiskőrösi MÁV Vasutas Fúvószenekarba, mint tenorkürtös. Zenei pályája azonban itt nem állt meg, 1989-ben a Zenész Tiszthelyettes-képző Szakközépiskola tuba tanszakán, majd 1998-ban harsona tanszakon is elvégezte a középiskolát a Dohnányi Ernő Zeneművészeti Szakközépiskolában. 2008-ban a Miskolci Egyetem, Bartók Béla Zeneművészeti Intézet harsonatanár, kamaraművész és a fúvószenekari karnagy szakán diplomát szerzett. A művész 1989-tól a veszprémi Légierő Zenekarban tubásként, később harsonásként zenélt, ahol 2007-2011 között Katona János alezredes mellett a karmester-helyettesi tisztséget is betöltötte. 2011-ben vonult szolgálati nyugdíjba a Légierő Zenekarból.
A cikkek és képek üzleti felhasználásuk kizárólag a kiadó előzetes engedélyével történhet! Engedély kérhető az engedely(kukac)papa-ma.hu címen.
Üzleti célból a cikket és képet átvevő (az engedély megadása után) kizárólag a saját weboldalán jelentetheti meg, azt saját közösségi oldalán megosztania szigorúan tilos!
Megértésüket köszönjük!