Az éjszaka képei - hatvanhat haiku


2009-11-14 08:11:39  | cikk:  | fotó: Tóth Tamara  | 


Az éjszaka képei - hatvanhat haiku főképe
Pénteken 17 órakor nyílt meg Masszi Ferenc képzőművész kiállítása a Jókai Mór Városi Könyvtár folyosóján. A megnyitón prof. dr. Pusztay János, a Berzsenyi Dániel Főiskola uralisztika tanszékének vezetője köszöntötte a vendégeket és az alkotót:

- Nagyon örülök, hogy Masszi Ferenc művészbarátommal együtt itt lehetek. Mi már több mint 11 éve dolgozunk együtt, az első közös munkánk a szombathelyi tanszéki kiadványi borító megtervezése volt.

Masszi Ferencről illik tudni, hogy számos, a világ kisebbségi irodalmához tartozó könyvben szerepelnek rajzai. Főként a finnugor irodalom motiválja, továbbá Pápán tanult a Türr István Gimnáziumban és 1984-ben is volt már egy kiállítása városunkban.

A képzőművésznek és a nyelvészprofesszornak idén Húsvétkor megjelent legújabb közös könyvük, Az éjszaka képei - hatvanhat haiku illusztrációit és a hozzá tartozó haiku-kat állították ki a folyosóra.
Egészen pontosan hatvannégy kép van felfüggesztve, kettő sajnos nem fért fel. A képzőművész egyik vázlatfüzetét is megtalálhatjuk az első vitrinben, melyben láthatjuk az első nekifutásokat, melyekből aztán a folyosón található képek elkészültek.

- Azt a technikát találtam ki, hogy egy 300 grammos, vastag papírra festettem tussal, amit aztán tűvel megkarcoltam, illetve beütőket csináltam apró hengerfejekből, ami a vonat ablakát, a napkorongot vagy a kocsi kerekét ábrázolja - mondta Masszi Ferenc. 

Kínai tust, temperát és ragasztót, dörzsölőt, metszőszerszámot, ecsetet, pálcát, töltényeket és számos grafikai szerszámot használt a képek elkészítésében a tanár.

Szakmai tevékenysége kiemelkedő és szerteágazó: sokszorosított grafikai munkák, rézkarcok, lino-, és fametszetek, táblaképek, installációk, könyvillusztrációk készítése: mesekönyv, tankönyvek, szépirodalmi munkák, Kalevala, Karjalai balladák, Észt líra, Észt próza, Hangyalagzi. Könyvborítók és könyvek pl. Szombathely fotóalbum tervezése, alkalmazott grafikai munkák, arculattervek, emblémák logók, pl. Savaria Fórum, arculata, Művészetek Háza arculata, nagyméretű falképek: Bolyai János Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium, Szombathely fémjelzik nevét.

A kiállítás megtekintése után beszélgetésre került sor Masszi Ferenccel és dr. Pusztay Jánossal a könyvtár olvasótermében.

Tóth Tamara

Képek:

A haiku a japán költészet egyik jellegzetes versformája, mely a 20. század elejétől egyre több nyelv irodalmában megjelent. Három sorból áll, melyek rendre 5, 7 és 5 morásak (a fordításokban szótagosak). Egyebekben formailag kötetlen, a sorvégek – mintegy mellékesen – rímelhetnek, de ez nem előírás. (Az összecsengő sorvégek sokszor csak a fordítók leleményei.) A haikut ugyanakkor nagyon erős zeneiség jellemzi, részben a szimmetrikus forma ritmusa, részben a magán- és mássalhangzók hangulati értéke miatt. A haiku azonban nemcsak versforma, hanem műfaj is.
Megjelenő valamennyi cikket, minden megjelent képet szerzői jog véd.
A cikkek és képek üzleti felhasználásuk kizárólag a kiadó előzetes engedélyével történhet! Engedély kérhető az engedely(kukac)papa-ma.hu címen.
Üzleti célból a cikket és képet átvevő (az engedély megadása után) kizárólag a saját weboldalán jelentetheti meg, azt saját közösségi oldalán megosztania szigorúan tilos!

Megértésüket köszönjük!