„Költő vagyok és katolikus” - Pilinszky est a Pedagógus Művelődési Házban


2011-04-16 14:58:58  | cikk: Tóth Tamara  | fotó: Tóth Tamara  | 


„Költő vagyok és katolikus” - Pilinszky est a Pedagógus Művelődési Házban főképe
A Pedagógus Művelődési Ház által a Költészet Napja alkalmából megrendezett programsorozat utolsó állomásaként tegnap irodalmi kerekasztalbeszélgetést tartottak Pilinszky János műveiből. A XX. század költője 1921-ben, 80 évvel ezelőtt született és 1981-ben 30 évvel ezelőtt halt meg, ezért esett rá a választás. Kerecsényi Zoltán intézményvezető köszöntőjében azt mondta, Pilinszky János a XX. század egyik legtisztább lelkületű költője volt. A költőről, verseiről, gondolatiságáról Soós Attila, a Nyitott szemmel magazin főszerkesztője tartott előadást.  Soós Attila személyesen is kötődik Pilinszky János költészetéhez, saját megfogalmazása szerint, a hallhatatlan sorok örökre bevésték magukat az ő gondolatvilágába.
Előadása elején ismertette a 60 évesen elhunyt költő életét. Mint mondta, az értelmiségi családba és nagyvárosi közegbe született érzékeny lelkületű nagy művész már fiatalon komoly műveket olvasott, mint például Homéroszt, Nietzschét, s azok nagy hatással voltak művészetére.
- Életművének első része József Attila vonulatát vette fel, hiszen Pilinszky is fiatalon szembesült az élet nagy kérdéseivel. Korán foglalkoztatta a létérzés, az egzisztencializmus, az ember életértelme és az istenkérdés, valamint a kereszténység érzése is nagyon sokáig érdekelte Pilinszkyt. Második része a társ utáni vágy, a magány, de ehhez is kapcsolódott az az érzés, hogy mi is az élet értelme, célja, mi az értelme az ittlétnek, ha nincs meg a párunk. Két házasságot is kötött, fiatalon csalódott a szerelemben, nagy küzdelmeket élt át párkapcsolataiban – mondta a főszerkesztő.
Soós Attila szerint Pilinszky János verseire különösen igaz, de önmagában a költészet legcsodálatosabb jellegzetessége az, hogy a fájdalom, a szenvedés érzését olyan különlegesen tudja megjeleníteni, hogy az olvasó úgy érzi, a sorok róla, neki szólnak. Szemléltetésképpen több verset is felolvasott az elérhetetlenül modern költő verseiből.
A Költészet napi programsorozat zárásaként rögtönzött kiállítás is nyílt tegnap este a Pedagógus Művelődési Házban. A festményeket Nagy László, Petőfi Sándor, József Attila versei ihlették, a szebbnél szebb alkotások Molnár Lajos grafikus-festő keze munkáját dicsérik.

Képek:

Megjelenő valamennyi cikket, minden megjelent képet szerzői jog véd.
A cikkek és képek üzleti felhasználásuk kizárólag a kiadó előzetes engedélyével történhet! Engedély kérhető az engedely(kukac)papa-ma.hu címen.
Üzleti célból a cikket és képet átvevő (az engedély megadása után) kizárólag a saját weboldalán jelentetheti meg, azt saját közösségi oldalán megosztania szigorúan tilos!

Megértésüket köszönjük!