Oroszlánszelídítés a kamaszok fegyelmezése?


2011-03-30 08:31:16  | cikk: Tóth Tamara  | fotó: Tóth Tamara  | 


Oroszlánszelídítés a kamaszok fegyelmezése? főképe
Szülőnek lenni nehéz? A Nyitott szemmel magazin főszerkesztője, Soós Attila és Szabó Attila tanár kezdeményezésére a Pápai Pedagógus Művelődési Házban, februárban egy előadássorozat indult, azzal a céllal, hogy a szülőkkel, a nevelőkkel, a pedagógusokkal és az érdeklődőkkel együtt az előadók megfeleljék a kérdést, vajon tényleg nehéz feladat-e a gyermekvállalás? A mai előadáson a kamaszkori nevelési problémákról beszélt Szabó Attila. Minden szülő és gyermek egyaránt nehezen éli meg a kamaszkort, hiszen az a fiatal számára nagy próbatétel, tombolnak a hormonok, az érzelmek, inger, inger hátán áll. A szülő pedig csak kapkodja a fejét, a minap még ölében ülő, kezét fogó kisgyermek már nem szeret puszit kapni a haverok előtt és a fürdőszoba is tiltott hellyé változik a család többi tagja számára ott tartózkodása esetén.

Szabó Attila szerint a kamaszkort nem kell úgy átélnie a szülőknek, mint egy oroszlánszelídítést, hiszen minden a kommunikáción múlik. Mint mondta, nagyon fontos, hogy a szülőnek tudnia kell azt, hogy mit kell tennie azért, hogy megkönnyítse a nehéz éveket. A kamasz nem beszéd, hanem viselkedésorientált. Ezért nem szívesen veszi, ha a szülő példák statuálásával próbálja őt jobb véleményre bírni. Nem szabad indulatból fegyelmezni. A kamaszok nagy problémája továbbá a megnövekedett szeretetéhség. Gary Chapman Egymásra hangolva című könyve pontosan erre a problémára keresi a választ. A könyv szerzője a kommunikáció-pszichológia eredményeire alapozva fontos felfedezést tesz: a szeretet-közlés többféle csatornán át történhet, de mindenki csak azt az adást képes fogni, amelyre neveltetése, környezete és személyes hajlamai hatására ráhangolódott. Épp ezért fontos, felismerni és megtanulni a kamasz vagy akár párunk szeretet-nyelvét. A kamaszok úgynevezett szeretet-tankja nem töltődik fel magától, a szülőnek kell feltölteni azt - derült ki az előadásból.

- A kamaszok szinte minden alkalommal vizsgáztatják szüleiket, próbálgatják határaikat, tehát viselkedésükkel tesztelnek minket. Nagyon fontos a minőségi idő, amikor csak a gyermekkel foglalkozunk. Éreztetnünk kell vele, hogy fontos számunkra, szeretjük őt még akkor is, ha a véleményünk különbözik az övükétől. Nagyon hamar felmérik, hogy valóban érdekel-e minket az, ami őket komolyan foglalkoztatja. Ha már megvan a kapcsolat, a kommunikáció, akkor különösen fontos az értő figyelem. Nem biztos, hogy értjük, mit is akar mondani, hiszen az üzenet mindig kódolva van, nem mondják ki nyíltan, hogy mit szeretnének - mondta el tapasztalatait Szabó Attila, gyakorló szülő és tanár.

Április 12-én folytatódik a népszerű előadássorozat, akkor az önismeret fontosságáról tárgyalnak a szakemberek a személyiség alakulásában, Ki vagyok én? címmel.

Képek:

Megjelenő valamennyi cikket, minden megjelent képet szerzői jog véd.
A cikkek és képek üzleti felhasználásuk kizárólag a kiadó előzetes engedélyével történhet! Engedély kérhető az engedely(kukac)papa-ma.hu címen.
Üzleti célból a cikket és képet átvevő (az engedély megadása után) kizárólag a saját weboldalán jelentetheti meg, azt saját közösségi oldalán megosztania szigorúan tilos!

Megértésüket köszönjük!