Jókairól Jókaitól


2011-02-24 22:34:29  | cikk: Tóth Tamara  | fotó: Tóth Tamara  | 


Jókairól Jókaitól főképe
Ma a hagyományoknak megfelelően névadójára emlékezett a Jókai Kör a Dunántúli Református Egyházkerület Tudományos Gyűjtemények Könyvtárának olvasótermében. Bódi Lászlóné, az irodalmi önképzőkör vezetője különleges, pápai és komáromi vonatkozású versekkel készült; Huszár János, Bél Mátyás-díjas helytörténész pedig a Jókai Kör múltjáról és jelenéről tartott összefoglaló előadást a szép számban megjelent érdeklődő közönségnek.
A rendezvényen részt vett Bocskay László önkormányzati képviselő és közreműködtek a Bartók Béla Zeneiskola növendékei mellett a Pápai Református Kollégium Gimnáziuma tanulói is.


Képek:

A pápai Jókai-kör alapításának eszméjét Jókai Mór írói működésének közelgő félszázados jubileuma alkalmából 1893-ban Horváth Lajos, akkori pápai főszolgabíró vetette fel, s az eszme ugyanazon évben már meg is valósult, amikor a pápai Jókai-kör a város irodalom- és művészetkedvelő közönségének 269 taggal megalakult. A kör az alakuló közgyűlését 1983. május 28-án tartotta meg, s azon a Jókai Mór elnöklete alatt álló Petőfi-társaság alelnökével, Komócsy Józseffel képviseltette magát. Működését a kör azonnal megkezdte, nagyobb szabású irodalmi ünnepeket rendezett 1984. január 27-én és 28-án Jókai írói működésének ötvenéves jubileuma alkalmából. Ekkor nevezte el a város a kör indítványára a Hosszú utcát Jókai Mór nevéről Jókai Mór utcának, melynek ünnepélyes felavatásán Gyurátz Ferenc alelnök mondott beszédet.
A kör egészen 1944. március elsejéig működött, akkor volt utolsó összejövetele, melyen a résztvevő tagok még maguk sem tudták, hogy az utolsó lesz. A háborús állapot és az azt következő megtorló időszak miatt úgy tűnt a Jókai-kör végleg kimúlt városunkban. Szerencsére nem így történt. A neves íróról elnevezett kultúregyesület feltámasztásáról, újjászervezéséről gyakran esett szó a pápaiak körében. A gondolattal elsősorban a Pedagógus Művelődési Ház vezetői foglalkoztak, szervezetileg pedig a hatvanas években működött városunkban az irodalomtanárok Jókai-köre, ám ez csupán szakmai közösség volt Huszár János szakfelügyelő irányítása alatt. 1983.december 2-án, mikor Pápa, Kecskemét és Budapest csapata „Jókai és kora” témakörben vetélkedett a televízió kamerái előtt, s miután a versenyzőgárda, melynek vezetője Huszár János volt, az ország nyilvánossága előtt bejelentette, hogy a közeljövőben fel kívánják támasztani ezt a múltban nagy hírnévnek örvendő kulturális közösséget, már nem volt mit tenni.
Az egyesület ekkor már majdnem negyven éve álmodta Csipkerózsika-álmát, ám az ígéretet tett követte és 1984. március 14-én a délutáni órákban közel száz fiatal gyűlt össze az ideiglenesen a pedagógus Művelődési Ház szerepét betöltő Munkásotthonban, hogy kimondja az újjáalakulást és megválassza a kör vezetőségét, mely az óta is töretlenül működik Jókai Kör néven.

Forrás: A pápai Jókai Kör múltja és jelene című könyv

Megjelenő valamennyi cikket, minden megjelent képet szerzői jog véd.
A cikkek és képek üzleti felhasználásuk kizárólag a kiadó előzetes engedélyével történhet! Engedély kérhető az engedely(kukac)papa-ma.hu címen.
Üzleti célból a cikket és képet átvevő (az engedély megadása után) kizárólag a saját weboldalán jelentetheti meg, azt saját közösségi oldalán megosztania szigorúan tilos!

Megértésüket köszönjük!