Vince, az igazi győztes!


2011-01-20 23:13:33  | cikk: Bali József  | 


Vince, az igazi győztes! főképe
Kis-karácsony, azaz Újév napján a reggeli vöröslő ég háborúságot és pokolidőt jelent. Ám, amikor felfénylik Vincze, akkor telik meg a pince! – olvasható a „Csízió – vagyis a csillagászati tudománynak rövid és értelmes leírása” című könyvecskében.
Mondják, hajdanában elvétve hiányzott e kötet a családok életéből.  Képzeljék, még Dél-Amerika országaiban is gyakran használták, elsősorban a Vince-kultusz éltetéséhez! A múlt században alig-alig jelent meg olyan évkönyv, melyben a Vincék ne szerepeltek volna…
Szent Vince elsősorban ünnepének dátuma miatt (január 22.) lett népszerű, mint időjárást meghatározó szent – különösen a szőlősgazdák körében. Emlegetik őt a Balaton-partiak, de a Felvidéken és az Erdélyben élők is. 
Számos nép nyelvében ma is él egy régi, magyarított mondás: „Ha megcsordul Vince, tele lesz a pince!” A bor patrónusának ugyancsak jót tett a Vince név népies etimológiája: Vin– Cent (= százszoros bor).
Párizsi borászok még mostanság is veretnek olyan pénzérmét, amelyen – más szentekkel egyetemben – Vince alakja is látható…
A Délnyugat–Európában keletkezett Arany-legenda (Legenda aurea) számos adalékkal szolgál Szent Vince alakját és életét illetően. Szent Ágoston, számos prédikációját szőtte át a szókimondó szent példáival.
Szent Ambrus mondta később Vincéről: ”Megkínozták, összeszurkálták, megkorbácsolták és megégették, legyőzni mégsem tudták!”
Itt kell néhány lélegzetvételnyi szünetet tartani. És röviden áttekintést felvázolni Szent Vincéről.
Vince, a korai keresztény idők azon szentjei, közé tartozik, akiknek történeti valósága tényszerű, de életükről és halálukról kevés megbízható híradásunk van…
Vince, a spanyolországi Huescából származott.  Szent Valerius, Zaragoza város püspöke, oktatta a tudományokra.  Később, diakónussá – szociális és egyházi szolgálatokat végző személyé – szentelték.
Vince, magára vette ugyanis mindazokat a teendőket, melyeket püspöke öregsége és nehézkes beszédkészsége miatt már nem tudott ellátni…
Amikor Dioclecianus császár alatt kitört a keresztények üldözése, Valencia helytartója kettőjükön kezdte el a kegyetlenkedéseit.  Bilincsbe verve vitték mindkettőjüket Valenciába, s ott 304 táján (?) elszenvedték a vértanúságot.
Az ősz püspök hamarosan kiszenvedett, ám Vince a kínzások sorát szenvedte végig. A gonosz helytartó még ezt is kevesellte.   Testét egy szántóföldre dobatta ki.
– Falják föl a kutyák, szedjék széjjel a ragadozó-madarak! – hangoztatta.  Ám egy holló, megvédte a holtat.
Kínzói, akkor a tengerbe vetették. A hullámok azonban partra sodorták, majd egy keresztény rátalált, és illően eltemette.  A vértanú–diakónus nevét bejegyezték a Polemius Silvius kalendáriumába is…
Vince tisztelete főleg Franciaországban terjedt el.
Ott is, egy különös dolog miatt.
S ez volt az öltözéke. A tunikája és a stólája! Ezért választották ugyanis a takácsok védőszentjüknek. Rómában három templom viseli Szent Vince nevét.
Kutakodjunk tovább a Vince nevet illetően.  A tudománytörténet tényként kezeli, hogy a latin eredetű férfinév, a Vincentius rövidülése.
Jelentése: Győztes!  Női név-párja a Vincencia. Rokon neve: Bence.
Ugye említhetek néhány híres Vincét?
Élt a Földön egy Vincent van Gogh nevű, világhírű holland festő…A nyelvünket használók közül említsük elsőnek Adler Vincét, aki magyar származású zongoraművész és zeneszerző volt. Wartha Vince alakja szakmai kötődéssel kapcsolható Veszprémhez.  
Az ipolylitkei születésű Borbás Vince (1844 – 1905) bámulatos szorgalmú, termékeny botanikusként dolgozott a pesti egyetemen. Összesen 874 tudományos dolgozatot írt. Ő készítette el a Balaton és környékének flóráját feldolgozó tanulmányt is. Emberi magatartásáért és hazaszeretetéért a legmagyarabb botanikus alakját tiszteljük benne.
Bertha Vince, tapolcai-zahalápi pedagógus emberi kiválóságát két dolog fémjelzi talán a legjobban; az 1956-ban tanúsított emberi hősiessége az egyik, a másik pedig az, hogy Bulcsú fiát adta e hazának, aki a magyarság legjelesebb írói közé emelkedett. 
Megyénkben, Ukk községhez kötődik egy Szaksz nevű család, akiknek utódai ugyancsak jeles emberekké válhatnak. Az egyik testvért Vincének, a másikat Balázsnak hívják…
Vince-ügyben lehet ám további magyarországi érdekességre lelni! Ezekről a szegedi Alsó-városban élő és tevékenykedő Bálint Sándor professzor is szól, az általa szerkesztett – és jelentős részben írt – Ünnepi Kalendáriumban.
Képzeljék, Sárospatakon, a város közelében van egy magaslat, amit a helyiek Szentvince-hegynek emlegetnek!
Utalás található arra nézvést, hogy hajdanában ezen a „hegyen” kolostor állhatott, amit ugyancsak e szentről neveztek el. Sárospatak környékén gyakran használnak egy „Szemince”kifejezést is…
Pécs környékén, de még Villányban is, áldomásozás járja, amikor a boros-gazdák pincéről pincére járnak, s nem csak borokat kóstolgatják, hanem a Vince nevet is gyakran emlegetik. Mint védőszentjükét.
Csongrádon, Szent Vince Borrend működik, Piliscsabán pedig Szent Vince Kollégium…
Varga Lajos kevesek által ismert költő, Szent Vince alakját verselte meg. Neve, talán pontosan ezért maradt fent.
Háttérnek talán ennyi elegendő.
Vagy mégsem? 
Mert elérkezett 2008. október 5-e, egy vasárnap hajnala, amikor a fővárosi MÁV kórházban megszületett Jenei Vince! A mi negyedik unokánk. Ismét van tehát egy valódi Győztes.  
Kívánjuk, legyenek tehát tele a pincék Baranyában, Tolnában és szerte az országban és a világban mindenütt! Koccintsunk a győztesek, a Vincék egészségére! Isten áldását kérve!

Képek:

nincsenek képek

Megjelenő valamennyi cikket, minden megjelent képet szerzői jog véd.
A cikkek és képek üzleti felhasználásuk kizárólag a kiadó előzetes engedélyével történhet! Engedély kérhető az engedely(kukac)papa-ma.hu címen.
Üzleti célból a cikket és képet átvevő (az engedély megadása után) kizárólag a saját weboldalán jelentetheti meg, azt saját közösségi oldalán megosztania szigorúan tilos!

Megértésüket köszönjük!