„Kultúrát nem lehet örökölni. Célunk, hogy kiművelt emberek sokasága legyen a magyar nemzet és benne helyi társadalmunk is”


2011-01-17 19:58:44  | cikk: Tóth Tamara  | 


1985. október 23-án adták át a Jókai Mór Művelődési Központ színházépületét.  A jeles évforduló, a színházépület fennállása 25. jubileumának megünneplését a színházművészet reflektorfénybe állításával a Magyar Kultúra Napjára időzítette a JMK.   A 25 évről Veszpréminé Turtsányi Valéria intézményvezetővel beszélgettem.

- Mit jelent a város életében a színházépület belépése?

- Az ember hajlamos ünnepi pillanatokban kicsit megállni, visszanézni és összegezni a megtett utat. Ami nem könnyű feladat, hiszen a mindennapi rohanásban természetesnek vesszük azt a széleskörű színes és gazdag értékközvetítő tevékenységet, melyet intézményünk végez. A színházépület belépése olyan kulturális folyamatokat generált, melyeknek eredményei napjainkra váltak érzékelhető valósággá. Az épület átadásával kitágult számunkra a művészvilág.  Az elmúlt évek során sok szép, felejthetetlen találkozásban volt részünk a színházon túl a zene, a tánc és a filmművészet terén. Az értékmentés és értékteremtés kettős összhangjának egyensúlya vezérelte mindennapjainkat, mellyel a helyi tudás, a lokálpatriotizmus, a gazdatudat erősítését kívántuk szolgálni.
Munkánkhoz a feltételeket az elmúlt 20 év során Pápa város Önkormányzata biztosította.  Ez a kultúra-barát támogatás tette lehetővé, hogy az évek során stabil, szakmailag kvalifikált személyi feltételek mellett végezhettük kultúraközvetítő tevékenységünket. Hiszen tudjuk jól, hogy az épület holt tőke, élővé kollégáink igényes, hivatástudattal végzett munkája tette – mondta Veszpréminé Turtsányi Valéria.
Az épület a maga infrastruktúrájával lehetőséget biztosított műkedvelő, amatőr művészeti csoportjaink számára a méltó igényes bemutatkozásra, szakmai fejlődésre és új közösségek, csoportok létrejöttére. Számos tehetség színpadunkon állt először a világot jelentő deszkák reflektorfényébe. Vannak olyanok is, akik ma már az országos művészvilág ismert és ünnepelt alakjai (Zséda, Pintér Tibor).  Kivirágzott az amatőr művészeti élet. Nagy múltú, neves művészeti csoportjaink működéséhez menedzser-szemlélettel biztosítottuk a feltételeket, ám a legfontosabb, hogy az önkormányzat jó mecénásként megteremtette számukra az anyagi biztonságot is. Mindez a minősítő fesztiválokon való megmérettetések során meghozta a szakmai elismeréseket is.

A város kulturális életében végzett szolgálatot az önkormányzat az általa alapított díjak és kitüntetések odaítélésével köszönte meg. Pápa partnervárosi kapcsolatai adták meg először számukra a külföldi fellépések, a nemzetközi szinten való bemutatkozás, a külföldi szereplések lehetőségét  is.

- Pápa Város Önkormányzatának támogató hozzáállása lehetővé tette, hogy bekapcsolódjunk az ország és a megye kulturális véráramába; fogadó városa és intézménye legyünk olyan jeles és értékes programoknak, mint az Országos Ifjúsági Néptánc Találkozó, de említhetném a „Shcerzo”-t is, a zenés színpadok országos találkozóját és a Megyei Diák Színjátszó Fesztivált is. Szakmai elismerést jelentettek számunkra, hogy Pápa Város Önkormányzata a nemzeti és helyi ünnepek szervezésével valamint a város hírnevét, imázsát építő fesztiválok és nagyrendezvények megvalósításával is intézményünket bízta meg. Mindezek hatására tevékenységünk az elmúlt évek során egyre gazdagabbá és sokszínűbbé vált.
Mindannyiunk kreatív munkája adja az alapját annak, hogy az egyre bővülő kulturális és művészeti élet helyszíneinek működtetését az önkormányzat intézményünkre bízta. Gondolok itt a gépészetében és nézőtéri üléseiben megújult Petőfi mozi működtetésére valamint a legutóbb létrejött Címer- és Fegyvertörténeti Kiállításra. Tehát ahogy bővült a város kulturális életének infrastruktúrája, úgy bővült feladataink sora is. Módszertani szerepvállalásunkkal működnek a városkörnyék (Borsosgyőr, és Kéttornyúlak Tapolcafő) közösségi házai is. A megújult házak által generált művelődési, szabadidő eltöltési lehetőségek szélesebbek lettek, s a falunapi programok pedig évről évre egyre színesebbé váltak.
Mindezek alapján mára a JMK kultúraközvetítő tevékenységével a megye egyik legismertebb, s a kistérség legnagyobb közművelődési intézményévé vált.

Szakmai munkájukat az alábbi gondolatok jegyében végzik:

„Kultúrát nem lehet örökölni. Az elődök kultúrája egykettőre elpárolog, ha minden nemzedék újra meg újra meg nem szerzi magának.”(Kodály Zoltán)

- A mi feladatunk az, hogy az új kihívásokra a kultúra eszközeivel megtaláljuk a megfelelő válaszokat és segítsük a város és egy tágabb környezet kulturális és közösségi életét. Úgy gondolom, talán az elmúlt huszonöt évben sikerült megfelelni az elvárásoknak. Ezt jelzi a megyei önkormányzat által intézményünk számára - 1995-ben - adományozott Pro Comitatu díj is. Az is evidencia, hogy a gazdasági élet nehézségei a kultúra területén is éreztetik hatásukat. Talpon maradásunk és működésünk azonban mindig biztosnak volt mondható – köszönhetően a Pápa Város Önkormányzata által nyújtott támogatásnak, melyet a pénzszerzés piacán való eredményes megjelenésünkkel tudtunk kiegészíteni – mondta az igazgatónő.

Hazai és uniós forrásokat tekintve sikeres pályázati tevékenységet folytat az intézmény.
2004-ben a Tudás-háló című projekttel mintegy 50 millió forintot, 2009-ben a Tudás-Szín-Tér projekttel pedig 100 millió forintot nyert el az intézmény. Mindkét projekt megírásához és megvalósításához az intézmény dolgozóinak szakmai kompetenciái szolgáltatták és szolgáltatják a megfelelő alapokat.  Mindezt a dolgozók folyamatos képzéseken való részvételével tudják biztosítani. 2007-ben a JMK az országban – a városi intézmények között – az elsők között vált akkreditált felnőttképzési intézménnyé. A képzéseiken résztvevő hallgatók az elsajátított ismeret és tudás birtokában eredményesebben jelenhetnek meg a munkaerő piacán. 2010-ben akkreditáltatták a Szülők iskolája-konfliktuskezelés című képzési programjukat is.

- Egy ilyen gyorsan változó világban nem lehetünk minden tudás birtokában- mondta az igazgatónő, éppen ezért néhány szakterület esetében úgynevezett tanácsadó testületeket hoztak létre - A képzőművészet területén a Képzőművészeti Tanács, az egészségmegőrzés területén a Medicina Tanács működik, de említhetném a Könnyűzenei Tanácsot is. A testületek munkájába azokat az embereket kérjük fel, akik az adott terület legjobb szakértői. A tagok kompetenciái adják a programok szakmai alapját, s a közös döntés pedig azok társadalmasítását.
Az utóbbi 10 évben igen megerősödött a társadalomban az életmód és az egészség megőrzésének igénye. Ennek megfelelően ismeretterjesztő munkájuk során nagy hangsúlyt fektettek az egészséges életmód kialakításának elterjesztésére. Mindezek mellet a környezettudatos nevelés is teret kapott munkájukban, s így a világnapok (a víz, a föld, a madarak és fák világnapjának a megrendezésével kívánják a fegyelmet felhívni környezetünk érzékeny egyensúlyának megőrzésére.)

- A város nagyon sok civil szervezettel rendelkezik. Milyen a kapcsolatuk ezekkel a közösségekkel?

- Számos civil szervezet intézményünk otthont adó falai között kis közösségként kezdte meg munkáját, s mára a civil lét keretei között jól működő szervezetként gazdagítják Pápa kulturális életét. Az évek során tehát jó kapcsolatot alakítottunk ki a város és kistérsége civil szervezeteivel. 2007-ben közreműködésünkkel létrejött a Civil Háló Szövetség, melynek célja a szervezetek közötti partnerség kialakítása, s a szektorok (önkormányzat, gazdaság és civil) közötti párbeszéd, együttműködés generálása volt. Mivel a helyi társadalom előtt álló feladatokat önmagában az önkormányzat sem tudja megoldani, nagyon fontosnak tartottuk, hogy a civil szervezetek megerősödjenek és a közjó érdekében minél hatékonyabban tudjanak munkálkodni. Eredményei egyre inkább kézzelfoghatóvá válnak, hiszen a kistréség településein a civil szervezetek programjai mára a települések kulturális életének szerves részévé váltak.

2011 az Önkéntesség európai éve, így az általuk végzett önzetlen munka talán jobban a figyelem látókörébe kerül.

- Mi a feladata egy művelődési központnak korunkban? - Az egész életen át tartó tanulásra kell felkészítenünk a társadalmat, hiszen ez teheti gazdasági szempontból is versenyképessé hazánkat. Csak akkor lehet igazán magabiztos, kiegyensúlyozott ember és élhet minőségi életet, ha önmaga sorsát is képes tudatosan befolyásolni.  Ezt pedig tudás és ismeretek birtokában teheti meg. A fentiekben elmondottakon túl szeretnénk megadni a lakosságnak, polgároknak azt a lehetőséget, hogy a szabadidejüket értelmesen tölthessék el. Az intézmény így ad lehetőséget számukra a közösségi élet élményszerű megélésére, vagy a bennük lévő művészi tehetség kibontakoztatásra - korosztálytól függetlenül.

- Az intézmény életében mérföldkőhöz érkeztünk: 2010. december 23-án 25 éves lett a színházépület. Hogyan ünnepli a jeles eseményt?

- A jubileumi reprezentatív műsorfüzetünkben kulturális programjaink sokszínűségét igyekeztünk csokorba gyűjteni és megmutatni mindazoknak, akik érdeklődnek tevékenységünk, azaz a kultúra értékei iránt. Az ünnepi rendezvénysorozat már kezdetét vette egy kiállítással. Ez tulajdonképpen egy kis időutazás, amelynek során a látogató az intézmény életének eseményeibe, rendezvényeibe és működő kisközösségeink életébe nyerhet bepillantást. Nyilván a bőség zavarával küzdöttünk a rendezés során- mondta az igazgatónő.

Az eseménysorozat kiemelt alkalma lesz január 22-én a Magyar Kultúra Napja. Minden évben a kulturális és művészeti élet más és más területe került reflektorfénybe.  Idén a színházművészeté a főszerep.

- Ennek kettős oka van. Egyrészt a 25 éve átadott épület tette lehetővé, hogy a színházművészet ismét része lett a város kulturális életének. Másrészt e művészeti ág nyújtotta személyiségfejlesztő és nevelési lehetőségek innovatív útjai révén városunk, s benne a JMK országosan is egyre ismertebbé vált. A színházművészet által diákok számára nyújtott nevelési lehetőségek mára beépültek szakmai munkánkba és eredményesen működnek. Gondolok itt a drámapedagógiai, a TIE (Theater in Education - színház a nevelésben) foglakozásokra, a beavató színházi előadásokra. Azok a pedagógusok, akik velünk együtt hívei e módszernek, olyan szakmai műhelymunkát végeznek, hogy tevékenységük országosan is egyre ismertebbé vált.  Megjelentettünk egy módszertani kiadványt is, melyet pedagógusokon kívül főiskolák és egyetemek is köszönettel vettek és jól hasznosítják.  Ezen újszerű kezdeményezésekkel a személyiség fejlesztésén túl szeretnénk a felnövő generációt színházművészetet értő és szerető  polgárokká is  nevelni.

A fentiekben elmondottak is indokolják, hogy a Magyar Kultúra Napjának ünnepén ebben az évben a színházművészet egy jeles és szívet melengető darabja, azaz a Komáromi Színház Régi Nyár című operett előadása lesz látható. Ekkor adják át a Jókai Mór Művelődési Központ és a Pápai Amatőr Művészeti Mozgalomért Alapítvány által 1995-ben alapított Pro Cultura Díszokleveleket is.

- Mik a jövőre vonatkozó tervek? Hogyan tovább?

- Minden év egy újabb kihívás. De egyet tudok. Ez az a hivatástudattal végzett munka, amit nem lehet rutinból csinálni. Mi figyelő szemekkel tekintünk a változó világra, szűkebb és tágabb környezetünkre.  Azokat a célokat tűzzük ki és azokat a feladatokat keressük meg, ahol a kultúra eszközeivel, infrastruktúránkkal, személyi feltételeinkkel szolgálni tudjuk városunk lakosságát, polgárait.
Folytatni kívánjuk tehát az egész életen át tartó tanulás szemléletének minél szélesebb körben való elterjesztését. Szeretnénk a kultúrához való hozzáférés lehetőségét sokak számára biztosítani, hogy minél többen részesüljenek a kultúra befogadásának és az egyes művészeti ágak művelésének élményében. Fontos feladatunknak tekintjük a felnövekvő generáció érdekében, hogy a közművelődés sajátos eszközeivel az oktatási intézmények nevelő-oktató munkáját és annak hatékonyságát továbbra is segítsük. A kulturális esélyegyenlőtlenségek csökkentését szintén feladatunknak tekintjük. Nemes célunk, hogy kiművelt emberek sokasága legyen a magyar nemzet és benne helyi társadalmunk is.   Azon munkálkodunk, hogy Pápa kultúrájáról és kiművelt emberfői által legyen híres és elismert.

Képek:

nincsenek képek

Megjelenő valamennyi cikket, minden megjelent képet szerzői jog véd.
A cikkek és képek üzleti felhasználásuk kizárólag a kiadó előzetes engedélyével történhet! Engedély kérhető az engedely(kukac)papa-ma.hu címen.
Üzleti célból a cikket és képet átvevő (az engedély megadása után) kizárólag a saját weboldalán jelentetheti meg, azt saját közösségi oldalán megosztania szigorúan tilos!

Megértésüket köszönjük!