A fehérbot napja


2009-10-14 21:44:18  | cikk:  | 


Október 13-án, kedden 14 órakor tartotta fehérbot napi rendezvényét a Vakok és Gyengénlátók Pápai Csoportja a Várkastély 1. termében. Az összejövetelen dr. Szőke László mondott köszöntőt. Beszédében kiemelte, 2010-re a kormány a Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetségének támogatására mindössze 50 millió forintot adott volna, ami nagyon kevés. Ez az összeg az idei,  202 millió forintos költségvetési támogatáshoz képest, csaknem 80 százalékos elvonást tartalmaz. Ebből a forrásból nem tudták volna az egyesületeiket támogatni, megszűnt volna az érdekvédelmi tevékenység, nem lenne lehetőség a különböző megelőző szűrővizsgálatok kampányaira. Megszűnt volna a hangos- és Braille könyvtár, a vakvezető kutya képző. A szövetség látva a megszorítást, a média segítségével nagyobb, 173,4 millió forintot kap pályázat útján. Az esélyegyenlőségi törvény remélhetőleg biztosítja majd, hogy a társadalom ugyanolyan embernek tekintse a látássérülteket, mint a látó társaikat és a gyakorlati életben is ugyanazon jogokat biztosítja számukra – fűzte hozzá. Mikola Gyöngyvér, gyógypedagógus, a Látássérültek Rehabilitációs Központjának munkatársa a látássérültek különböző segédeszközeiről, ezek elérhetőségéről tartott rövid előadást. Elmondta, hogy komplex rehabilitációt végeznek, pszichológusuk van, szociális munkások, informatikaoktatók, illetve foglalkozási rehabilitációs kolléga áll a vakok és gyengén látok számára. A központban fehérbotos közlekedést, Braille írást, olvasást, valamint funkcionális látás vizsgálatot végeznek és látás tréninget tartanak, ami a segédeszközök alkalmazásnak használatát jelenti a rászorulók részére.

Babos Petra

Képek:

nincsenek képek

A Fehérbot Nemzetközi Világnapja október 15.

A fehérbot a vakok utcai közlekedésének közismert és elengedhetetlen segédeszköze. Alkalmazásának gondolata a francia Guilly d' Herbemont grófnőtől származik. A párizsi utcán sétálgatva többször megfigyelte a nagy jármű- és személyforgalomban félénken és bizonytalanul közlekedő vakok állandó veszélyeztetését. A 20-as évek végén Párizs forgalma egyre fokozódott, a vakok veszélyeztetettsége egyre inkább növekedett. A vakok megsegítésének lehetőségét megtárgyalta az édesanyjával, aki nem értett egyet a lánya igyekezetével, és inkább irodalmi művek Braille rendszerű átírását javasolta a lányának, amely igen divatos tevékenység volt a magas társadalmi rétegek hölgyeinek körében. A kérdéssel mégis tovább foglalkozva egy könnyen felismerhető eszköz kézben hordásának a gondolatát vetette fel. Így jutott a "fehérbot" használatának a szükségességéhez, amelyet úgy a járművek vezetői, mint a gyalogosok távolról felismernek és tudják, hogy közöttük vak ember közlekedik. Használata fokozatosan terjedt el Európában és csaknem az egész világon.
Hazánkban 175 évvel ezelőtt, 1826-ban kezdődött el hivatalosan a vak gyermekek oktatása, és 1912-ben óvodai képzésük - mindenkor állami feladatként. A vak gyermekeknek egy speciális óvodájuk és iskolájuk van Budapesten, a gyengénlátóknak egy a fővárosban és egy Debrecenben. Az oktatási törvény a vak és a gyengénlátó tanulóknak is lehetővé teszi, hogy integráltan, a látó gyerekekkel együtt tanuljanak. Bár a törvényi feltétel adott, a tárgyi és a személyi feltételek még kevés oktatási intézményben állnak rendelkezésre.
A vakon született gyermekek képzésének alapja a Louis Braille (1806-52) francia nyomdász által megalkotott pontírás. A vakok iskolájában is a normál általános iskolai tananyagot tanítják speciális segédeszközök alkalmazásával. Örvendetes, hogy egyre több vak fiatal szerez érettségit és folytatja tanulmányait főiskolán vagy egyetemen. Az értelmiségi pályák közül a legnépszerűbbek: a jogász, tanár, zenetanár, fordító. Ma már a technika is egyre nagyobb mértékben segíti a látássérült emberek boldogulását: a beszédszintetizátorral, képernyőolvasó szoftverrel felszerelt számítógép, a szkenner, az Internet, az E-mail, a különféle ún. "vakos programok", az olvasó televízió stb. lehetővé teszik az önálló tanulást és munkavégzést. Sajnos ezek az eszközök drágák, és mivel az OEP nem támogatja beszerzésüket, nagy anyagi megterhelést jelentenek a családoknak. A vak, a gyengénlátó diákok és felnőttek rendelkezésére áll még a Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetségében működő Braille- és a Hangoskönyvtár. A hangoskönyvek, azaz a magnókazettákra felolvasott regények, versek, tanulmányok stb. lassan az ország valamennyi megyei könyvtárából kikölcsönözhetőek. Az információkhoz az elektronikus könyvek és újságok révén is egyre könnyebben hozzáférhetnek a látássérültek.

Megjelenő valamennyi cikket, minden megjelent képet szerzői jog véd.
A cikkek és képek üzleti felhasználásuk kizárólag a kiadó előzetes engedélyével történhet! Engedély kérhető az engedely(kukac)papa-ma.hu címen.
Üzleti célból a cikket és képet átvevő (az engedély megadása után) kizárólag a saját weboldalán jelentetheti meg, azt saját közösségi oldalán megosztania szigorúan tilos!

Megértésüket köszönjük!