Szenvedélyes (v)iszonyok


2010-10-12 18:45:09  | cikk: Tóth Tamara  | fotó: Tóth Tamara  | 


Szenvedélyes (v)iszonyok főképe
A Bocsor Kollégiumban ma délután ismeretterjesztő előadás kezdődött a családon belüli erőszak, párkapcsolati erőszak témájáról. A Veszprém Megyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztályának munkatársai néhány évvel ezelőtt drogprevenciós programsorozattal járták le a város kollégiumait, most az erőszak kialakulásáról beszéltek a szakemberek.
 - Azért találtuk ki ezt a programot, mert arról, hogy a családon belüli erőszak áldozatai hova forduljanak, lehet hallani, de nagyon keveset foglalkozunk ennek és a párkapcsolati erőszak kialakulásának az előjeleivel. Például hogy mire figyeljenek a gyerekek, mik a jelek, mi az, ami szinte biztos, hogy előbb-utóbb bántalmazó kapcsolathoz vezet-mondta Péntek Katalin rendőr alezredes.
Ezeket csokorba gyűjtötték a szakemberek és felajánlották a kollégiumoknak, hogy ismertetik a fiatalokkal a sajnos napjainkban egyre gyakrabban előforduló témát. Az előadás célja az, hogy a fiatalok felismerjék ezt a betegséget és időben szóljanak a megfelelő személynek, aki segíteni tud. Hiszen a legtöbbször az, aki elszenvedője az erőszaknak, az érzelmes sokasága miatt észre sem veszi, mi zajlik körülötte, a barátok, ismerősök pedig kívülről mindig máshogy, sokkal racionálisabban látják a kapcsolatokat. A középiskolás korosztálynak elsősorban a szülőkhöz kéne fordulnia segítségért, de köztudott, hogy a kamaszok nem a szülőkkel beszélik meg problémáikat. Éppen ezért, első körben a kortársakat biztatja az előadás arra, hogy felismerjék a bajt és segítsenek időben társuknak. Az ismertető után egy rövid, a témával kapcsolatos filmet is megtekintettek a résztvevők.
A párkapcsolati erőszak kialakulásának előjelei sokrétűek: általában áldozatai túlnyomórészt nők, elkövetői pedig inkább a férfiak. A családon belüli erőszak kialakulásának egyik oka a hatalmi pozíció tudat alatti vagy tudatos megszerzése, míg a párkapcsolati erőszak által a hatalmi különbség kialakítása a cél. Jellemző rá a ciklikusság és a fokozódás. Többfajta erőszakról beszélhetünk: van testi, lelki, szóbeli, szexuális és gazdasági erőszak is.
Elkövető és áldozat gyakran észre sem veszi a saját hatalmi drámáját, amit játszik. Egy biztos, kikerülni nagyon nehéz belőle, egyedül pedig szinte lehetetlen. A barátok ilyenkor sokat segíthetnek, és lássuk be, egyszer mindenkiben megérik a pillanat, amikor számot vet, ő mennyit adott a kapcsolatába, amelyben él és mennyit kapott érte cserébe. A kérdés csak az, van-e elég bátorságunk szembe nézni az igazsággal, meghozni egy döntést és a szerint élni tovább az életünket...

Képek:

Megjelenő valamennyi cikket, minden megjelent képet szerzői jog véd.
A cikkek és képek üzleti felhasználásuk kizárólag a kiadó előzetes engedélyével történhet! Engedély kérhető az engedely(kukac)papa-ma.hu címen.
Üzleti célból a cikket és képet átvevő (az engedély megadása után) kizárólag a saját weboldalán jelentetheti meg, azt saját közösségi oldalán megosztania szigorúan tilos!

Megértésüket köszönjük!