30 millió a gyerekek kulturális nevelésére


2010-09-27 20:31:10  | cikk: mo  | 


30 millió a gyerekek kulturális nevelésére főképe
Ma tárták a sajtó nyilvánossága elé azt a projektet, amelyet a Veszprém Megyei Múzeumi Igazgatóság és a megyei múzeum tagintézménye, a Gróf Esterházy Kastély-és Tájmúzeum valósít meg Pápán a nevelési-oktatási intézmények tanórai és tanórán kívüli tevékenységeinek támogatása céljából. Dr. Perémi Ágota megyei múzeumigazgató helyettes és Nagy L. István pápai múzeumigazgató arról számolt be, a két intézmény az Új Magyarország Fejlesztési Terv Társadalmi Megújulás Operatív Program keretében nyújtott be pályázatot „Barokk – Esterházy - Múzeum” címmel, s nyert el több mint 30 millió forintot. Az Európai Unió és a Magyar Állam közös finanszírozásával megvalósuló projektben öt partnerintézmény vesz részt (Tarczy Lajos Általános Iskola, Erkel Ferenc Ének-Zenei Általános Iskola, Ugodi Általános Iskola, Türr István Gimnázium, Városi Óvodák Tagóvodája – Vajda Péter Lakótelepi Óvoda).

A sajtótájékoztatón elhangzott, a pályázat címében szereplő három szó a projekt fő céljait tükrözi. A barokk nemcsak mint művészeti stílus, hanem mint kormeghatározás is igencsak jellemzi Pápát. A cél ebben az esetben az, hogy tudatosítsa, erősítse a pápai diákokban azt az ismeretet, amely mentén a városfejlesztési koncepció is halad. Hisz Pápa belvárosának mai képe a 18. század folyamán alakult ki. Ez adja a projekt történelmi gerincét.
A város a 17. század első felében került az Esterházy-család kezébe. Ők építették át a várat kastéllyá, de a városkép formálásában is döntő szerepet játszottak. A címben szereplő Esterházy szó mindezt magában foglalja.
Bezárása óta a kastélymúzeum lassan kiveszett a pápai kulturális közéletből, így a ma felnövő generációk nem lehetnek részesei ennek az értékmegőrzésnek. Ez a sajnálatos folyamat azonban hamarosan megszakad, hiszen a Várkastély rekonstrukciója hónapokon belül elindul. A jövő múzeumlátogatóinak nevelése érdekében a projekt a múzeumban folyó munkát is megismerteti a résztvevőkkel.

Ezekre az alappillérekre épülnek azok a tevékenységek, melyek heti szakkörök, tehetséggondozó szemináriumok, helytörténeti és kézműves foglalkozások, tanulmányi versenyek vagy éppen tematikus előadások keretében valósulnak meg.
A múzeumi tevékenységeket magába foglaló témakörben például egy kiállítás felépítésével ismerkedhetnek meg a gyerekek, de lesz kastélybejárás és restaurátor bemutató is.
Az óvodások nevelésére jött létre a Mesevarázs a kastélyban c. programelem. Ennek keretében az ovisoknak dráma-és zenepedagógiai előadásokban lehet részük a kastélykápolnában a Pegazus Színház közreműködésével.
Ugyanilyen izgalmas elem például az Építsük a múltat vagy a 15 perc barokk elnevezésű program. Az előző keretében az általános iskolások makettkészítéssel foglalkoznak, a várkastély mását építik meg. Az utóbbi program a türrösöknek szól, rövidfilmet kell készíteniük, melynek rendezője és szakmai irányítója Cserneczky Attila média- és mozgóképkultúra tanár. A jeleneteket már a jövő héten forgatják, a szükséges jelmezeket a Pegazus Színház és a Veszprémi Petőfi Színház biztosítja – tudtuk meg a program felelősétől, Vonák Andreától.

A projekt futamideje alatt a támogatott finanszírozásból, 2010. július 1-je és 2011. augusztus 31-e között 247 alkalommal, összesen 3606 fő részvételével valósulnak meg a programok. A kötelező ötéves fenntartási időszakban, intézményenként egy-egy tevékenységet fenntartva a megyei múzeum finanszírozásában összesen 240 alkalommal 4050 főt érint a projekt – hangzott el a mai sajtótájékoztatón.  


Képek:

Megjelenő valamennyi cikket, minden megjelent képet szerzői jog véd.
A cikkek és képek üzleti felhasználásuk kizárólag a kiadó előzetes engedélyével történhet! Engedély kérhető az engedely(kukac)papa-ma.hu címen.
Üzleti célból a cikket és képet átvevő (az engedély megadása után) kizárólag a saját weboldalán jelentetheti meg, azt saját közösségi oldalán megosztania szigorúan tilos!

Megértésüket köszönjük!