Akik az értékeket gyűjtik, őrzik és közvetítik
2020-03-05 21:06:34 | cikk: ha |
A Nemzeti Kulturális Alap (NKA) 2018-ban volt 25 éves. A hazai kultúrafinanszírozás talán legmeghatározóbb intézménye fennállásának 25. évfordulóját számos rendezvénnyel, programmal, tárlattal ünnepelte és készült egy vándorkiállítás is. Az NKA tevékenysége szakmai kollégiumokon keresztül valósul meg, ezek sorában a kezdetektől fogva helyet és szerepet kaptak a közgyűjtemények, a könyvtárak, levéltárak, múzeumok szakmai támogatásai. A tablók az elmúlt negyedszázad legfontosabb eredményeit, meghatározó projektjeit, legsikeresebb pályázatait mutatják be, tematikus válogatás keretében. Boross István, a megyei levéltár igazgatójaA Könyvtár, levéltár, múzeum - a 25 éves NKA és a közgyűjteményi örökség című vándorkiállítás anyagai most a pápai levéltárban láthatók. A bemutatott közgyűjteményi projektek és fejlesztések (gyűjteménygyarapítás, restaurálás, állományvédelem, digitalizálás, kiállítások, konferenciák, képzések, fesztiválok és közönségrendezvények) a sokszínűséget, sokoldalúságot, a közgyűjtemények összetett társadalmi szerepét mutatják be, mondta Boross István, a Magyar Nemzeti Levéltár Veszprém Megyei Levéltára igazgatója.A kiállításmegnyitón Hermann István, az NKA Közgyűjteményi Kollégiumának kurátora elmondta, hogy 1993-ban azért hozták létre a Nemzeti Kulturális Alapot, hogy legyen egy olyan intézmény, amely segíti a kultúra finanszírozását. Az NKA így a központi költségvetéstől független forrásokkal - jelenleg a szerencsejáték bevételének bizonyos százalékával - gazdálkodhat, a döntéseket pedig szakmai szervezetek képviselői hozzák meg. A kiállítást Hermann István, az NKA Közgyűjteményi Kollégiumának kurátora nyitotta megA kiállítás kapcsán három kulcsfogalom került szóba: az értékgyűjtés, az értékmegőrzés és az értékek közvetítése. A legnagyobb hangsúlyt ez utóbbi kapta az anyagban, mert amint az elhangzott, azért érdemes gyűjteni, őrizni valamit, hogy az emberekhez eljussanak azok az információk, amit a források rejtenek. Az anyagban van egy Veszprém megyei elem is, hisz a megyei és pápai levéltár szakemberei is részt vettek abban a munkában, melynek során az Esterházy család cseszneki ágának Pozsonyban őrzött anyagát kutatták.A rendezvényen részt vett dr. Hermann István, a Jókai Mór Városi Könyvtár igazgatója és dr. Nagy Szabolcs, a megyei levéltár igazgatóhelyettese is. A megnyitó alkalmat adott a különböző közgyűjtemények vezetőinek szakmai tapasztalatcseréjére is. A Nemzeti Kulturális Alap Közgyűjteményi Kollégiumának első 25 éves tevékenységét bemutató vándorkiállítás március végéig tekinthető meg Pápán a levéltár nyitvatartási idejében.
Képek:
Címkék:
levéltár
Megjelenő valamennyi cikket, minden megjelent képet szerzői jog véd.
A cikkek és képek üzleti felhasználásuk kizárólag a kiadó előzetes engedélyével történhet! Engedély kérhető az engedely(kukac)papa-ma.hu címen.
Üzleti célból a cikket és képet átvevő (az engedély megadása után) kizárólag a saját weboldalán jelentetheti meg, azt saját közösségi oldalán megosztania szigorúan tilos!
Megértésüket köszönjük!
A cikkek és képek üzleti felhasználásuk kizárólag a kiadó előzetes engedélyével történhet! Engedély kérhető az engedely(kukac)papa-ma.hu címen.
Üzleti célból a cikket és képet átvevő (az engedély megadása után) kizárólag a saját weboldalán jelentetheti meg, azt saját közösségi oldalán megosztania szigorúan tilos!
Megértésüket köszönjük!