Egészségesen talpon maradni - Prof. Dr. Bagdy Emőke előadása a Közgázban
2019-03-19 21:44:42 | cikk: ha |
A Pápai Szakképzési Centrum Jókai Mór Közgazdasági Szakgimnáziumában futó GINOP-projektnek köszönhetően az intézményben mentállhigiénés előadásokkal gazdagítják a programokat. A lelki egészség megőrzése, védelme egyre nagyobb kihívást jelent, gyakran a felnőtteknek sem sikerül megőrizniük lelki egyensúlyukat, és ez még nehezebb a az önmaguk megismerésével küzdő, a társas kapcsolatokban helyüket kereső középiskolásokról. Épp ezért hívták meg Prof. Dr. Bagdy Emőkét, klinikai szakpszichológust, pszichoterapeutát, hogy tartson előadást ebben a témában.Ritkán gondolunk arra, mondta a szakember, hogy a felnövekedés milyen nehéz feladat. Az érés genetikai és környezeti tényezőktől egyaránt függ, s fontos kérdés, hogy ezt hogyan tudjuk segíteni. Minden korszaknak megvan a maga sajátossága, ennek megfelelően kell támogatni a fejlődést: például már csecsemőkorban is fontos a szemkontaktus, aztán később bevésődnek a szülői minták. Fontos korszak az iskolába lépés, megjelenik a teljesítménykényszer, az elvárások, s ilyenkor kell pozitív megerősítésekkel, dicséretekkel támogatni a gyerekek önbizalmát. Azért is fontos ez, mert ha az erősségeket támogatjuk és nem a hiányosságokat helyezzük fókuszba, akkor a gyerekekben nem a rivalizálást, az irigységet erősítjük, hanem megtanulnak örülni egymás sikereinek, hisz mindenki jó valamiben. Minden gyerek különböző, a képességeihez viszonyítsuk az elvárásainkat, a saját lehetőségek kibontakoztatása, a differenciálás a pedagógia része kellene hogy legyen, mondta. Az iskola tornatermében volt az előadás, hogy minden érdeklődő részt vehessen az alkalmonAz iskola mentálhigiénés műhely, hangsúlyozta Bagdy Emőke, hisz az oktatás mellett a nevelés is fontos: az illemtan, a kommunikáció alapjai, az elfogadó viszonyulás segítheti a fiatalok boldogulását. A boldogsághoz hozzátartozik az is, hogy hálát tudunk adni azért, amink van: nem csak a nehézségeket, a gondokat vegyük észre, hanem azt is, ha például valakinek feltűnik, hogy fáradtak vagyunk és hoz egy kávét. A gondoskodó szeretet nem elvárható, az apró szívességeket is meg kell köszönni. A holnapra bizakodással, reménykedve kell előre tekinteni, ha ma gödörbe léptünk, akkor másnap már ki tudjuk kerülni.A fiataloknak olyan hivatást, életfeladatot kell választaniuk, ami nem kényszer, hanem örömteli tevékenység, így mindjárt kisebb a kiégés veszélye. (Bár a kiégés fő tényezője a kollegiális kapcsolatok lecsapódása lelkünkben, mondta a szakember.) Meg kell tanítani gyerekeinket megbocsátani, a harag, az indulataik kezelésére. A bal agyfélteke okos, befogadja a világot és gondolkodik róla, de nem ismer semmit, ami érzelem. Mivel az iskolarendszerben főleg a bal agyféltekét pallérozzuk, ezt mindenképp ki kell egészíteni az érzelmi neveléssel, a jobb agyfélteke fejlesztésével, ez talán a legfontosabb feladat, mondta Bagdy Emőke.
Képek:
Megjelenő valamennyi cikket, minden megjelent képet szerzői jog véd.
A cikkek és képek üzleti felhasználásuk kizárólag a kiadó előzetes engedélyével történhet! Engedély kérhető az engedely(kukac)papa-ma.hu címen.
Üzleti célból a cikket és képet átvevő (az engedély megadása után) kizárólag a saját weboldalán jelentetheti meg, azt saját közösségi oldalán megosztania szigorúan tilos!
Megértésüket köszönjük!
A cikkek és képek üzleti felhasználásuk kizárólag a kiadó előzetes engedélyével történhet! Engedély kérhető az engedely(kukac)papa-ma.hu címen.
Üzleti célból a cikket és képet átvevő (az engedély megadása után) kizárólag a saját weboldalán jelentetheti meg, azt saját közösségi oldalán megosztania szigorúan tilos!
Megértésüket köszönjük!