Kiállítás a százéves magyar katonai ejtőernyőzésről a reptéren
2018-12-21 21:23:36 | cikk: pt | fotó: pt |
Honvéd ejtőernyős vadász, az ország első katonája címmel nyílt vándorkiállítás az idén százéves magyar katonai ejtőernyőzés tiszteletére az MH Pápa Bázisrepülőtéren.A tárlat megnyitóján Magasy Zsolt alezredes, az MH Pápa Bázisrepülőtér parancsnokhelyettese elmondta, a kiállítást a Magyar Ejtőernyős Szövetség és a Magyar Ejtőernyősök Bajtársi Szövetsége kezdeményezésére, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum szakmai irányításával, továbbá a Honvédelmi Minisztérium támogatásával hozták létre a 170 esztendős Magyar Honvédséget ünneplő programsorozat részeként. Az összeállítás az idén százéves magyar katonai ejtőernyőzés történeti előzményeit foglalja össze, valamint betekintést enged a jelenébe nagy méretű, informatív tablók és a témához kapcsolódó válogatott tárgyi anyag segítségével. A vándorkiállítás mostani helyszínének különlegességét jelenti, hogy annak idején a pápai repülőtéren állították fel az első hazai hivatalos ejtőernyős alakulatot. Magasi Zsolt megjegyezte, 2019 januárjának végéig adnak otthont a bázison a Honvéd ejtőernyős vadász, az ország első katonája című tárlatnak, amit szeretnének elsősorban minél több fiatalnak megmutatni. Az érdeklődő iskolások, kisebb csoportok, civilek előzetes regisztráció után tekinthetik meg a kiállítást, jelentkezni az mhpbrt@mil.hu email címen lehet.A tárlat hat korszakra bontja a hazai honvédségi ejtőernyőzés históriáját. Az elején bemutatja az első világháborútól a hivatalos ejtőernyős alakulat 1939-es megszületéséig terjedő időszakot, egyúttal ismerteti Bertalan Árpádnak, a magyar ejtőernyős fegyvernem egyik megszervezőjének életútját. Ezt követi többek között a Szent László hadosztály tündöklése és fegyverletétele, a fegyvernem többszöri újjáépítése, a mélységi felderítő alakulatok és az ejtőernyős szolgálat megszervezése, a különleges képesség megjelenése a Magyar Honvédségben.A kiállításon egyebek mellett megtudhatjuk, hogy katonai alkalmazásban az ejtőernyő kezdetben mentőeszközként szolgált, majd az 1930-as években világszerte megszülettek az ejtőernyős alakulatok. A magyar pilóták 1918-ban hajtottak végre először gyakorló, illetve életmentő ejtőernyős ugrásokat. A hazai királyi honvédségben 1938-ban Szombathelyen hozzáláttak egy kísérleti ejtőernyős elit egység megszervezésének, aminek vitéz Bertalan Árpád őrnagy lett a parancsnoka. Embereivel egy év alatt lerakták a magyar katonai ejtőernyőzés alapjait, majd 1939. október elsején felállították az első hivatalos honvédségi ejtőernyős szervezetet Pápán, 1. ejtőernyős század elnevezéssel. Még ugyanebben az évben döntöttek az egység zászlóaljjá történő fejlesztésről. A hazai ejtőernyőzést később többször átszervezték, 1948-ban és 1959-ben két nagy újrakezdés is megvalósult, de a rendszerváltás után ugyancsak történtek jelentős változások.
Képek:
Címkék:
bázisrepülőtér
Megjelenő valamennyi cikket, minden megjelent képet szerzői jog véd.
A cikkek és képek üzleti felhasználásuk kizárólag a kiadó előzetes engedélyével történhet! Engedély kérhető az engedely(kukac)papa-ma.hu címen.
Üzleti célból a cikket és képet átvevő (az engedély megadása után) kizárólag a saját weboldalán jelentetheti meg, azt saját közösségi oldalán megosztania szigorúan tilos!
Megértésüket köszönjük!
A cikkek és képek üzleti felhasználásuk kizárólag a kiadó előzetes engedélyével történhet! Engedély kérhető az engedely(kukac)papa-ma.hu címen.
Üzleti célból a cikket és képet átvevő (az engedély megadása után) kizárólag a saját weboldalán jelentetheti meg, azt saját közösségi oldalán megosztania szigorúan tilos!
Megértésüket köszönjük!