Lezárult a Veszprém megyei foglalkoztatási program
2010-04-29 12:16:14 | cikk: mo | fotó: mo |
Kozák János, a MCFÉSZ elnöke sajtótájékoztatón elmondta, 15 hónap munkája bebizonyította, hogy a cigányság helyzetén és a társadalomba történő integrációján csak személyi segítők felállításával lehet segíteni. Hangsúlyozta, ez nemcsak a cigányság, hanem az össztársadalom érdeke is. Kozák János kérdésünkre elmondta, a cigány foglalkoztatási program egy alulról jövő kezdeményezés, ami azt mutatja, hogy a roma lakosság nyitott a kezdeményezésre. Amennyiben kormányzati támogatással országos szintre tudják bővíteni a programot, úgy 4 éven belül megalapozhatják a cigányság felzárkóztatását – tette hozzá az elnök. Kozák János vezetésével a MCFÉSZ integrációs programot dolgozott ki a Kormány részére Gyökeres változás, a szemléletváltás programja címmel. A javaslatban vizsgálják a cigányság helyzetét magyarországi megjelenésüktől napjainkig, feltérképezik az elmúlt időszak problémáit és beszámolnak a foglalkoztatás és felemelkedés lehetőségeiről. Kozák János ezzel kapcsolatban elmondta, a kormány és a települési önkormányzatok támogatásával 20000 személyi segítőre lenne szükség országos szinten a cigányság integrációja érdekében.
Képek:
Veszprém megyei cigány foglalkoztatási program
A MCFÉSZ 2009. február 1. és 2010. április 30-a között valósította meg azt a cigány foglalkoztatási programot, melynek végrehajtása és kidolgozása saját elképzelésén alapult. A programban szereplő 43 közösségfejlesztőt és személyi segítőt képzés után alkalmazták. Az elvárás velük szemben az volt, hogy a környezetükben élő cigány családokat össze tudják fogni, bizalmas kapcsolatot építsenek ki velük, képesek legyenek segíteni problémáik megoldásában. Feladatuk a helyi közösségek erősítése, összefogása, az érdekérvényesítő képesség fejlesztése, a hagyományok és a kultúra ápolása volt. A segítők kapcsolatot építettek ki a helyi önkormányzatokkal, intézményekkel, civil szervezetekkel, egyházakkal.
Pápán négy személyi segítő dolgozott, munkájukat a Pápa Városi Cigány Kisebbségi Önkormányzattal együttműködve végezték. Volt köztük rendőrségi kapcsolattartó, aki például egy 30 fős cigány társaság lecsillapításában nyújtott segítséget a rendfenntartó erőknek, az egészségügyi felelős a csoportos kórházi látogatásokat koordinálta, volt aki a Rigó lakótelep gondnoki feladatait látta el, és volt olyan is, aki kulturális programokat – például cigány tánccsoportot – szervezett.
A program április 30-ig tart. A közösségszervezők és személyi segítők továbbfoglalkoztatása érdekében a MCFÉSZ tárgyalásokat kezdett a települési önkormányzatokkal. Reményeik szerint kormányzati támogatás mellett megvalósul az a cél, miszerint a jövőben a cigányság 2,5 százalékát foglalkoztathatják hasonló program keretében.
A cikkek és képek üzleti felhasználásuk kizárólag a kiadó előzetes engedélyével történhet! Engedély kérhető az engedely(kukac)papa-ma.hu címen.
Üzleti célból a cikket és képet átvevő (az engedély megadása után) kizárólag a saját weboldalán jelentetheti meg, azt saját közösségi oldalán megosztania szigorúan tilos!
Megértésüket köszönjük!