Portik Péter festményei a színházban


2017-05-24 09:28:33  | cikk: Babos Petra  | 


Portik Péter festményei a színházban főképe
A Hónap alkotója címmel szervez kiállítás-sorozatot a Jókai Mór Művelődési és Szabadidő Központ, melyen a pápai és környékbeli képzőművészek alkotásait mutatják be havi rendszerességgel. Májusban Portik Péter mutatkozik be a pápaiaknak.
Portik Péter festőművész 1964-ben született Gyergyószentmiklóson. Képeit magas technikai tudás fémjelzi. Az olajfestményeinek kompozíciós építkezését a szigorú logikai rend igen szilárd egységben tartja. Pedig elemezve kiderül, ellentétekből áll össze ez a rendezett szellemiségű képfelület. Ilyen párok a szerves és szervetlen, a kemény és lágy, a sarkos és lekerekített, az élő és elképzelt. Érdemes elmerülni a látványban, hogyan köti össze ezeket a képi elemeket. Képei nagyon befejezettek, elvenni, vagy hozzátenni a kompozícióhoz nem lehet. A felhasznált erős színek hozzásegítenek az egységes világ felfedezéséhez, melyből érzelmi mondanivalója ered. Meggyőződése, csak belső rend képes e látványban megjelenni. Csendéleteiben az élő és a tellurikus szilárdan összeforr, hiszen onnan jövünk, és oda tartunk. Az élő motívumok legtöbbször fantáziájából erednek, míg a szervetlen motívumok architektonikus részletek, vagy kristályképződmények, azaz a tellurikus világ. Az emberi arc számára szabadon felhasznált kompozíciós elem. Naturálisan megfestett képein - bár hagyományosak, - lelkisége azokon is átsüt, és ezzel a kemény lélekkel kapcsolatban állást kell foglalnia a kritikusnak. Kemény a stílusa, hiszen kemény volt a sorsa. Művészete gondolati művészet, a mai értelmiségi látásmódja tartalmazza a klasszikus szépség utáni nosztalgiát. Összefoglalva: modern látásmód, klasszikus rend, szakmai biztonság, hibátlan ízlés és szépségeszmény ezek a fő rendezőelvei.
Egyéni kiállításai voltak már többek között Romániában Gyergyószentmiklóson, Maroshévizen, Gyergyóremetén, Csíkszeredán, Székelyudvarhelyen, de közös kiállításokon is bemutatkozott már Csíkszeredán és Bukarestben. 1990-ben telepedett le Magyarországon, Pápán majd Kupon. Tagja az Országos Képző- és Iparművészeti Társaságnak, valamint a Háromhatár Kulturális és Sport Egyesület alapító tagja és elnöke. Folyamatosan egyéni és közös kiállításokon vett részt az ország több területén, többek között Budapesten, Veszprémben, Pápán, Balatonfűzfőn, Várpalotán, Papkeszin, Vilonyán, Nórápon, Kupon, Pápakovácsiban, Döbröntén, Devecserben, Tapolcán, Ajkán, Celldömölkön és Gecsén.
-A kiállított festmények egy töredékét teszik ki a munkáimnak, saját stílusban festett csendéletek és három tájkép, a sümegi vár, a veszprémi vár és a lovak a vízparton. Ezek a festmények a kedvenc munkáim közé tartoznak, van közöttük olyan is, amit már több mint 10 éve festettem. A festmények otthon a szobák falait díszítik abban az esetben, ha nincsenek kiállításon. Vannak közöttük díjazott és zsűrizett képek is. A veszprémi vár Gizellával, amint a felhőkből tekint le a várra, ezt a festményt a veszprémi Gizella-napokon díjazták évekkel ezelőtt. Kiállítottam, A kristályok című alkotást is, amely egy budapesti országos képzőművészeti kiállításon volt zsűrizve és díjazva. Egyszóval, a kiállított festmények egy olyan kis részét képezik eddigi munkáimnak, melyek értékesek a számomra – vallja a művész.
A tárlat június 11-ig látogatható a színházépület földszinti előterében.

Képek:

Megjelenő valamennyi cikket, minden megjelent képet szerzői jog véd.
A cikkek és képek üzleti felhasználásuk kizárólag a kiadó előzetes engedélyével történhet! Engedély kérhető az engedely(kukac)papa-ma.hu címen.
Üzleti célból a cikket és képet átvevő (az engedély megadása után) kizárólag a saját weboldalán jelentetheti meg, azt saját közösségi oldalán megosztania szigorúan tilos!

Megértésüket köszönjük!