Az egykori felsővárosi temetőben nyugvó negyvennyolcasokra emlékeztek


2017-03-11 13:36:41  | cikk: Babos Petra  | 


Az egykori felsővárosi temetőben nyugvó negyvennyolcasokra emlékeztek főképe
A közelgő nemzeti ünnep alkalmából a pápai hadikórházakban 1849-ben elhunyt és pápai földbe eltemetett honvédek, valamint a 200 éve született Lázár Vilmos honvédezredes tiszteletére gyújtottak mécsest és helyeztek el koszorút a városi Kossuth-Emlékprojektben résztvevő szervezetek képviselői: az „Elsősorban pápai”-Városbarát Egylet, a Pápai Honvéd Bajtársi Klub, a Pápai Jókai Kör képviseletében megjelentek péntek délután a Millenniumi Emlékparkban.
Kerecsényi Zoltán önkormányzati képviselő, az Emlékprojekt ügyvivője elmondta, tavaly egyik kedves városbarát-önkéntesük, Vennes Györgyné hívta fel a figyelmüket, hogy tizenöt évvel ezelőtt Huszár János tanár úr kezdeményezte az egykori Felsővárosi temető negyvennyolcas halottainak egy emlékoszloppal való megjelölését. 2002-ben ez meg is valósult, de az idő elteltével a faanyag kissé „elfáradt”, tudomásuk szerint jelenleg raktárban pihen ez az emlékjel, s minden remény megvan arra, hogy a közeljövőben megújulva majd újra a régi helyén álljon.
-Mi most a Nyulasi József fafaragóművész alkotta, tetején egy szép kokárdával díszített Kiss-Lázár-féle emlékoszlopnál hajtottuk meg fejünket. Nem véletlenül, hiszen Lázár Vilmos honvédezredes születésének 200. évfordulója közeleg és az idei, pápai-Pápa környéki '48-as évfordulók sorából, a Kossuth-Emlékprojekt részéről illendő ezt az évfordulót, s ezt az emlékjelet nem kifelejteni. Nagyon nemes gondolat volt közel tíz éve az egykori helyi örmény kisebbségi önkormányzat vezetői részéről ezt az emlékoszlopot elkészíttetni, mert Kiss Ernő és Lázár Vilmos örmény származású honvédtábornokok emlékezete 1848/49 sokszínűségét üzeni nekünk, arra emlékeztet, hogy mit tettek a nemzetiségek a nemzetért – hangsúlyozta az ügyvivő.
A rendezvényen adták át a Kossuth-Emlékprojekt Éberhardt Károly-Emlékplakettjét, melyet Huszár Jánosnak adományoztak.
Az emlékplakettet ezúttal Huszár János vehette át
-Huszár János tanár úr példásan gazdag életének kilencvennégy esztendeje alatt rengeteget foglalkozott szülővárosunk és környékének 1848/49-es vonatkozásaival, különösképpen az ihászi ütközettel. Diákjaival együtt is gondozta annak emlékét, illetve nem egy írása jelent meg már az 1960-as, 70-es években az ihászi történésekről, illetve Kmety tábornok 1849-es dunántúli hadjáratával kapcsolatosan. Pedagógusként, helytörténészként, a nagy múltú Pápai Jókai Kör emblematikus vezetőjeként szívvel-lélekkel munkált mindig is a pápai katonamúlt, a '48-as forradalom és szabadságharc lokális emlékezete fenntartásáért. A pápai Alsóvárosi temetőben nyugvó, elsősorban református vonatkozású '48-as személyiségek emlékezetének fenntartása különösképpen a szívügye volt mindig is, – és az, hogy a pápai temetőkertek közül ne legyen elfelejtve az egykori felsővárosi sem, ahová szintén temettek honvédeket. Nyugodtan kijelenthető, hogy Huszár János bácsi méltó utódja a 90 éve elhunyt Kis Ernőnek, Pápa legelső helytörténészének, a város első '48-as emlékápolójának – derült ki a főhajtáson.
A megemlékezés a koszorúk elhelyezésével és mécses gyújtással zárult.

Képek:

Megjelenő valamennyi cikket, minden megjelent képet szerzői jog véd.
A cikkek és képek üzleti felhasználásuk kizárólag a kiadó előzetes engedélyével történhet! Engedély kérhető az engedely(kukac)papa-ma.hu címen.
Üzleti célból a cikket és képet átvevő (az engedély megadása után) kizárólag a saját weboldalán jelentetheti meg, azt saját közösségi oldalán megosztania szigorúan tilos!

Megértésüket köszönjük!