Bronzkori hadurak a Bakonyban


2016-12-14 22:50:57  | cikk: ha  | 


Bronzkori hadurak a Bakonyban főképe

Bronzkori hadurakról és kardforgatókról hallhattak előadást az érdeklődők a Régészeti Mozaik című előadássorozat évzáró alkalmán. A Gróf Esterházy Károly Múzeum vendége ezúttal Váczi Gábor régész volt, aki az ELTE munkatársa. Mint mondta a bronzkor időszámításunk előtti 3. évezredtől az első évezredig tart. Az ie. 1400-1000 közötti késő bronzkor idején virágzó kultúra jellemezte a Bakony vidékét.

Látványos fotók, rajzok, térképrészletek segítették a téma jobb feldolgozását

Ezen a területen, Ugod, Bakonyjákó, Németbánya közelében az 1960-70-es években volt tervásatás. A leletek egy része a halomsíros temetkezések maradványa. A női sírokból ékszerek kerültek elő, a férfiakéból fegyverek. A feltárások másik része a településszerkezetet vizsgálta. Nyilvánvalóvá vált, hogy tanyabokrokból nőttek ki a falvek, melyeknek fegyveres vezetője volt. Ez a modell azonos a Kelet-Alpokban, Csehországban végzett kutatások eredményeivel. Nagycsaládi klánok éltek egy-egy településen, a fegyveresek földet is műveltek, állatokat tartottak. Az uralkodó fegyveres réteg várakat hozott létre, távoli vidékeken élőkkel keresekedett, mondta az előadó. A késő bronzkor után a kora vaskor következett, ez a késő bronzkor fejlett kultúrájának továbbélését jelentette, valamint felvirágzott az ércbányászat.

A Régészeti mozaik következő alkalma január harmadik keddjén, 17-én lesz, akkor Szvath Márton tart majd előadást a Fő téri ásatásokról

Képek:

Megjelenő valamennyi cikket, minden megjelent képet szerzői jog véd.
A cikkek és képek üzleti felhasználásuk kizárólag a kiadó előzetes engedélyével történhet! Engedély kérhető az engedely(kukac)papa-ma.hu címen.
Üzleti célból a cikket és képet átvevő (az engedély megadása után) kizárólag a saját weboldalán jelentetheti meg, azt saját közösségi oldalán megosztania szigorúan tilos!

Megértésüket köszönjük!