Álmos legendája - táncmű az őstörténetről
2016-08-20 09:23:24 | cikk: ha |
A Soproni Petőfi Színház két darabbal is itt volt Pápán a Nyáresték sorozatban, A dzsungel könyve mellett az Álmos legendáját is bemutatták városunkban. A péntek esti előadásban a Sopron Balett művészei jelenítették meg Demcsák Ottó rendező-koreográfus, Harangozó-díjas táncművész által megálmodott történetet.
A Sopron Balett társulatát Demcsák Ottó állította össze két évvel ezelőtt, a színház tánctagozataként működik a közösség, de már több szép előadást is létrehoztak, illetve rendszeresen közreműködnek táncosként a színházi zenés előadásokban. A magyar őstörténetről eddig nem készült táncmű, a táncjáték témája régóta érlelődött Demcsák Ottó koreográfusban, aztán tavaly elkészült a forgatókönyv. Ez egy ködbe vesző történet, mondta, hisz nagyon kevés pontos adatunk van, a hiányzó részleteket a fantáziájával töltötte ki, de természetesen törekedett a történelmi hűségre, a fellelhető forrásokat elolvasva, azokra építkezve hozta létre a művet. A jó táncjáték alapja a jó zene, s ezt nem bízták a véletlenre a soproniak: az Álmos legendájához a 12 dalt Szarka Gyula, Kossuth-díjas énekes, zeneszerző, a Ghymes együttes egyik alapítója komponálta. A dalok szövegét Szálinger Balázs József Attila-díjas költő írta. A tervek szerint az Álmos legendája zenei anyagából CD is készül majd.A zene nagy formátumú lett, ami inspirálta Demcsák Ottót, aki lineárisan építette fel az előadást: Emese álmától, Álmos születésétől haláláig, áldozatvállalásáig, a Kárpát-medencébe való bevonulásig táncolják el a művészek a magyar őstörténet kiemelt jeleneteit. A darab drámai pontja az, amikor Álmos rádöbben, hogy küldetése van - ez a jelenet arra is utal, hogy minden népnek küldetése van, függetlenül a földrajzi helytől, népességtől. A mi küldetésünk az, hogy megmutassuk, hogy egy kis nép, itt a Kárpát-medencében megmutassa, hogy tud világraszóló dolgokat létrehozni, mondta a koreográfus. Az őstörténetet feldolgozó táncműben 17 táncos szerepel. A pápai közönség láthatott a darabban például férfias harcokat, érzelmes jeleneteket vagy éppen álomvilágot. Tulajdonképpen egy misztikus történet az egész mű, az előadásban végig jelen volt egy táltos és egy füvesasszony. Ők képviselik a szakralitást, ők kötik át az egyes képeket - részletezte Demcsák Ottó.Szalai Dóra táncolt a füvesasszony szerepében, aki elmondta, hogy ő ott van Álmos születésénél bábaként, később boszorkányként, de szellemi irányítóként is, hisz megpróbálja rávenni, abba az irányba terelni Álmost, hogy küzdjön a népéért. Rovó Péter a táltos szerepében lépett színpadra, ő végig pozitív szereplőként segítette, támogatta a hőst.A Nyáresték az Esterházy-kastély udvarán rendezvénysorozat záróelőadása Pápa Város Fúvószenekarának Legyen tánc! című show-ja lesz vasárnap este.
Képek:
Megjelenő valamennyi cikket, minden megjelent képet szerzői jog véd.
A cikkek és képek üzleti felhasználásuk kizárólag a kiadó előzetes engedélyével történhet! Engedély kérhető az engedely(kukac)papa-ma.hu címen.
Üzleti célból a cikket és képet átvevő (az engedély megadása után) kizárólag a saját weboldalán jelentetheti meg, azt saját közösségi oldalán megosztania szigorúan tilos!
Megértésüket köszönjük!
A cikkek és képek üzleti felhasználásuk kizárólag a kiadó előzetes engedélyével történhet! Engedély kérhető az engedely(kukac)papa-ma.hu címen.
Üzleti célból a cikket és képet átvevő (az engedély megadása után) kizárólag a saját weboldalán jelentetheti meg, azt saját közösségi oldalán megosztania szigorúan tilos!
Megértésüket köszönjük!