Koltay Gábor kiállítása


2009-09-01 14:35:08  | cikk:  | fotó: Tóth Tamara  | 


Koltay Gábor kiállítása főképe
Augusztus 31-én, hétfőn 17 órakor nyílt meg a református gimnázium dísztermében Koltay Gábor színházigazgató, rendező kiállítása A magyar Honfoglalás és a Szent Korona tisztelete címmel. Az iskola tanulói a tanévkezdés keretében már a délelőttjüket a színházban töltötték és megnézték az István a király című rockoperát. Kerper Panni István király intelmeiből olvasott fel részleteket, majd Palcsó Anna, az iskola felvidéki növendéke Szent Istvánhoz szóló imádságot énekelt el. Ezt követően Áldozó Tamás nyitotta meg a kiállítást. Az alpolgármester az irodalom, képző- és filmművészet olyan alkotásait idézte, amelyek egyaránt a honfoglalást választották témájukul. Különösen a filmművészet terén hívta fel a figyelmet arra az óvatosságra, amellyel a képírók a magyar történelemnek ezt a szakaszát kezelték; míg például Bulgária megfilmesítette a maga nemzeti eposzát Aszparuh kán címen, addig nálunk 1996-ban készült csak el a hasonló alkotás. Utólag is megdöbbentően nevezte, hogy milyen farizeus módon szabotálta el 1996-ban az aktuális kormány a millecentenárium megünneplését; feltűnően szembetűnő a különbség az államalapítás ezredéves ünnepléséhez képest. Az Orbán-kormány megtalálta a méltóságteljes ünneplés módját és mértékét: a milleniumi zászló minden határon belüli és kívüli közösségbe elvitte az együvé tartozás üzenetét.

- Mindig a Pál apostol mondása jut eszembe, amikor sokféle ember, sokféle helyről összegyűl egy egységes gyülekezetté: Egy lélekkel fogantattunk meg. Minden másban különbözőek vagyunk, és mégis találkoznunk kell ilyen helyeken, ilyen alkalmakkor, ilyen témában, ilyen művészi alkotások ragyogásában – köszöntötte az egybegyűlteket és a művészt is a házigazda Kovács Dániel, a református gimnázium igazgatója.

Ezt követően Koltay Gábor elsősorban a nemzeti összetartozás fontosságáról, illetve hiányának dermesztő következményeiről szólt. A 2004 december 5-i népszavazás eredményét gyalázatnak nevezte, sőt a trianoni békediktátum második lepecsételésének minősítette. Hosszan beszélt az István, a király keletkezésének körülményeiről, a bemutatás nehézségeiről; arról az izgalmas összefüggésről, hogy az István által legyőzött Koppány utódai (Salamon, Géza, László) voltak azok, akik az István-i örökségből európai birodalmat formáltak; utóbbiak történetét mesélte el a Sacra Corona című filmjében.

Koltay Gábor végezetül jelenlegi munkáiról beszélt. A nyáron Mindszenty József hercegprímásról forgatott filmet, de elmondása szerint a filmben a főpapon kívűl a szocialista Magyarország korifeusai közül is többen feltűnnek majd.

Tóth Tamara

Képek:

Megjelenő valamennyi cikket, minden megjelent képet szerzői jog véd.
A cikkek és képek üzleti felhasználásuk kizárólag a kiadó előzetes engedélyével történhet! Engedély kérhető az engedely(kukac)papa-ma.hu címen.
Üzleti célból a cikket és képet átvevő (az engedély megadása után) kizárólag a saját weboldalán jelentetheti meg, azt saját közösségi oldalán megosztania szigorúan tilos!

Megértésüket köszönjük!