Pápai Böjtelő – mi szem, szájnak ingere
2015-02-14 22:31:58 | cikk: HuHa |
Kora reggeltől nagy volt a nyüzsgés a fedett piac területén, a hazai disznóhús-feldolgozó ipar színe-java serénykedett a vágóasztalok, üstök, serpenyők körül, hogy a legízletesebb disznótoros ételekkel örvendeztessék meg a pápaiakat és a rendezvényre távolabbról érkezőket. A hazai színeket a Pápai Hús 1913 Kft. és a Böllér Kft. képviselte, vendégként pedig a Gyulahús, a Pick Szeged, a Babati és Társa valamint a Kométa csapata szállt ringbe a látogatók és a zsűri kegyeiért. A böllércsapatoknak két félsertés feldolgozása és a legízletesebb ételek készítése volt a feladata, az érdeklődők pedig nemcsak finom „disznóságokat” kóstolhattak, de megfigyelhették az egyes munkafolyamatokat is.A versenyfeladatként előírt hurka, kolbász és pecsenye mellett számos különleges és hagyományos disznótoros étel is készült az első, bemelegítő pálinkák elfogyasztása után. Néhány csapat – felidézve a házi disznóvágások emlékét – hagymás sült vért készített elsőként, így már kilenc óra után volt mit kóstolni a folyamatosan érkező és egyre nagyobb számú vendégnek. A sertés feldarabolása után aztán a hentesek szakavatott mozdulatokkal válogatták és darabolták a pecsenyének valót, darálták a kolbászhúst, készítették a hurka töltelékét, a többi alapanyagból pedig versenyen kívül induló ételeket készítettek. Hamarosan a sülő hús és a leves illata, a fűszerek aromája csábította a piacra az érdeklődőket, s ha már ott voltak, megtekinthették miként készül a toros káposzta vagy éppen a gyulaiak specialitása, a cigányka.A Körmendről érkező Babati és Társa Kft. első alkalommal vett részt a böllérversennyel egybekötött disznótoros lakomán. Termékeikkel Pápán és környékén is találkozhatnak a vásárlók, így szívesen jöttek megmutatni, mit tudnak „élőben”. A versenyételek mellett hajdinás hurkát is készítettek a Böjtelő vendégeinek.
-Ez egy igazán különleges étel, hiszen a hajdina elkészítése már egy speciális feladat, de hogy miként készül, azt nem mondhatom el – mesélte mosolyogva Szakács Zoltán kereskedelmi igazgató, aki maga is kötényt húzott és csapatának többi tagjával sütött-főzött. Annyit azért elárult, hogy nagyon ízlett mindenkinek és nagyon gyorsan el is fogyott. Másik különlegességük egy sült hús volt, amit a fűszerezése tett egyedivé, de sajnos ennek receptjét sem sikerült kipuhatolnunk a szakembertől. Azt viszont elmondta, hogy a versenyfeladatként készülő hurka, kolbász és pecsenye ízesítésénél és készítésénél a hagyományos, házi receptek alapján dolgoztak. A hagyományos magyar ízvilágot jelenítette meg ételeiben a Kométa csapata is, bár különlegességekkel ők is készültek. Horváth László, a cég termelési igazgatója nemcsak a helyben sütött ételeket ajánlotta a vendégek figyelmébe, hanem a cég ismert termékeit is, amelyből vásárlásra és kóstolásra is kínáltak az érdeklődőknek. Így aztán a magyaros ízeket felvonultató termékek mellett az olasz háttérre utaló kínálatból is válogathattak a vásárlók. Csapatuk, melynek aktív tagja volt az igazgató is, a hurka, kolbász és sültek mellett a disznó legjavából – pofahúsból, belsőségekből, velőből – főztek somogyi pörköltet, készítettek toros káposztát és különleges fűszerezésű pecsenyét.
-Titkos fűszer nincsen, azonban, hogy miből mennyit és mikor, az már titok, és az adja az ételek különlegességét – osztotta meg stábunkkal. Horváth László úgy vélekedett, a verseny igazából nem számít, a jó hangulat, a találkozás a kollégákkal, ismerősökkel és az elégedett vendégek látványa adja meg a rendezvény lényegét.Hasonlóan vélekedett a PICK Szeged csapatának kapitánya. Ők újoncként vettek részt a Böjtelőn, de első tapasztalataik kellemesek voltak. Függ István szalámi mester, több évtizede dolgozik a cégnél, naponta tíz-tizenöt szelet szalámit is megkóstol hivatalból. A pápai rendezvényen az ő irányítása alatt tevékenykedtek kollégái és a hagyományos alföldi ízeket kívánták megismertetni a helyiekkel. Reggel sült vérrel indították a menüsort, aztán háromféle kolbászt és kétfajta hurkát sütöttek, sülthúsokat készítettek és még egy csülökpörkölt is belefért a repertoárjukba.
-Nagyon jól érezzük itt magunkat, fontos, hogy egymásért dolgozunk és ismerkedünk egymással. Ez a rendezvény azt mutatja, jó minőségű alapanyagból, kiváló minőségű ételeket lehet készíteni egy kis szeretettel és hozzáértéssel – fogalmazta meg, hozzátéve, a Pápai Böjtelő remekül népszerűsíti a hazai húsipart, és erre nagy szükség van.Hatalmas volt az érdeklődés a Gyulahús standjánál is egész délelőtt, s ez nem csak a Gyulai Pálinkamanufaktúra nemes nedűinek volt köszönhető - melyet bárki megkóstolhatott, hanem a Gyulai Hentesek Hagyományőrző Egyesületének is, hiszen ők készítették a disznótoros ételeket. A vidám csapat reggel már hagymás sült vért kínált, pecsenyéjük, hurkájuk és kolbászuk pedig nagyon gyorsan elfogyott. Dinya Imre, az egyesület elnöke hosszasan sorolta a készülő ételeket.
-Minden disznóvágás reggeli alapétele a hagymás vér, ezzel kezdtünk mi is. Ezután készítettünk gyulai sütőkolbászt, gyulai hurkát, tüdős-májas hurkát gyulai módon, véres hurkát, májast, cigánykát - ami igazi tót étel - és pörkölt alapú toros káposztát. Ez utóbbiban benne van a disznó füle, farka, körme és természetesen bőrös-húsos csülök is kerül bele, ehhez főzzük hozzá a gyulai hordós savanyú káposztát.
A gyulai csapatkapitány örömét fejezte ki, hogy idén is kaptak meghívást a Pápai Böjtelőre, ami szerinte fontos része a hazai húsipar népszerűsítésének, mely az elmúlt évtizedben súlyos hullámvölgyeket is megélt. Ahogy a gyulaiaknál, úgy a Pápai Hús standjánál is nagy volt az érdeklődés egész délelőtt. A házigazda csapat előre is készült a rendezvényre, hogy ne kelljen hosszan várakozni az ételekre, így náluk már 10 órától lehetett kóstolni az előkészített és frissen sütött „disznóságokból”. Persze a helyszínen éppúgy daraboltak, szeltek, daráltak, fűszereztek, töltöttek és sütöttek, mint a többi csapat. Kínálatukból zsemlével készült véres hurkát, májas hurkát, sütőkolbászt, többféle pecsenyét, töltött karajt és májgombócos húslevest kóstolhattak az érdeklődők. Kanozsai József, a saját bolthálózat vezetője, a böllércsapat kapitánya érdeklődésünkre elmondta, hagyományos ízesítésű ételeket készítettek és ezek nagy népszerűségnek örvendtek a vendégek körében. A rendezvény többi csapatával kapcsolatban úgy fogalmazott, ismerős mindenki, baráti kapcsolatot ápolnak, és együtt népszerűsítik a magyar gasztronómia értékeit.A Pápai Hús 1913 Kft. mellett a másik hazai csapat idén is a Böllér Kft. volt. S bár ők nem húsfeldolgozóként tevékenykednek, a húsiparhoz szoros kötődésük van, hiszen fűszer és kellékanyag beszállítóként valamennyi résztvevő céggel üzleti kapcsolatban állnak. A disznótoros ételek készítése pedig éppoly közel áll szívükhöz, mint a többi böllércsapatnak. A Pápai Böjtelőn ők is hagymás sült vért kínáltak a vendégeknek először – ez volt a specialitásuk - és fogyott is rendesen a hagyományos étel. Aztán májas- és véres hurkát készítettek és pecsenyét sütöttek.
-Minden igyekezetünkkel a legkiválóbb ételek készítésén voltunk, még akkor is, ha nem vagyunk húsfeldolgozók – mondta a csapatkapitányi szerepben tevékenykedő Taskó Péter, a Böllér-Ker Kft. ügyvezetője.
- Ma már egyre ritkábban van részünk házi disznóölésben, de a gyermekkori emlékek megvannak és ezt jó feleleveníteni. Valamennyien jó érzéssel fogtunk a munkához, a közös munka és az együttlét pedig külön varázst ad ennek a napnak.Ezt fogalmazta meg Szőke András is, a disznótoros lakoma házigazdája. Az ismert filmrendező, színész, humorista kiváló hangulatot teremtett mind a csapatok, mind a vendégek körében. Gasztronómiai ismereteit is megcsillantva, remek stílusban mesélt a munkafolyamatokról, beszélgetett a csapatokkal az ételek készítéséről és kínálta őket folyamatosan a rendezvényre kilátogatóknak. Az eredményhirdetés után arról szólt, a szívvel-lélekkel készített ételek mindig örömet szereznek készítőjüknek és elfogyasztójuknak egyaránt, ilyenkor pedig az étel mindig tápláló. Szőke András a zsűrinek is tagja volt, de úgy véli, az együttlét sokkal fontosabb egy ilyen rendezvényen, mint az eredmény.
-Nem ismerem igazán a gasztronómia világát, de nagyon komoly szakemberekkel dolgoztam együtt és sokat tanultam tőlük – mondta szerényen – folyamatos betanított munkásnak és tanulónak érzem magam és ezekből a morzsákból egy-egy itt is elhangzott, elég volt csak a szakemberekre figyelni.
A házigazda hozzátette, ezen a rendezvényen az ország minden részéből a piacvezető cégek vettek részt és ettől vált különlegessé, hiszen a különböző tájegységek hagyományai, ízei egy helyen jelentek meg.
-Ennek a rendezvénynek mégis az együttlét volt a lényege, hogy fiatalok, középkorúak és idősek egyaránt eljöttek, sikerült megszólítani őket. Emellett az eredmények már kevésbé számítanak.És bár valóban minden csapat számára a részvétel, a jó hangulat és a vendégek elégedettsége volt az elsődleges, a böllérverseny mégiscsak verseny volt, zsűrivel és eredményhirdetéssel. A négytagú bíráló bizottság nehéz helyzetben volt, nemcsak azért, mert a szépen díszített tálakon számos étel sorakozott, amit meg kellett kóstolniuk, hanem mert kiváló ételek készültek minden standon. Orbán László mesterszakács, a Galéria Bisztró üzletvezetője a zsűri elnökeként elmondta, az értékelésnél vizsgálták az ételek színét, állagát, a töltés minőségét és az ízesítést.
-Reggel óta figyeltük a csapatok munkáját, a szervezettséget, szakszerűséget és minden csapatnak volt valami előnye, így nagyon nehéz volt a döntés. Volt olyan étel, ami anyukám főztjét idézte fel bennem, de kóstoltunk igazi különlegességeket is – foglalta össze.
A rendezvény végén a legízletesebb hurka készítőjének díját a Babati és Társa Kft. vehette át, sütőkolbászból a Böllér Kft. készítette a legfinomabbat, a legjobb pecsenyének járó díjat a Pick Szeged csapata érdemelte ki. A közönségdíjat a Pápai Hús 1913 Kft. kapta, a zsűri különdíját a Gyulahús csapata vihette haza, a fődíj pedig ezúttal a Kométát illette a zsűri döntése alapján.
És mire az eredményhirdetés véget ért, közel kétezer kóstolójegy fogyott el, ami azt jelenti, a rendezvényre kilátogatók tetszését is elnyerték a II. Pápai Böjtelőn készül disznótoros ételek.
-Ez egy igazán különleges étel, hiszen a hajdina elkészítése már egy speciális feladat, de hogy miként készül, azt nem mondhatom el – mesélte mosolyogva Szakács Zoltán kereskedelmi igazgató, aki maga is kötényt húzott és csapatának többi tagjával sütött-főzött. Annyit azért elárult, hogy nagyon ízlett mindenkinek és nagyon gyorsan el is fogyott. Másik különlegességük egy sült hús volt, amit a fűszerezése tett egyedivé, de sajnos ennek receptjét sem sikerült kipuhatolnunk a szakembertől. Azt viszont elmondta, hogy a versenyfeladatként készülő hurka, kolbász és pecsenye ízesítésénél és készítésénél a hagyományos, házi receptek alapján dolgoztak. A hagyományos magyar ízvilágot jelenítette meg ételeiben a Kométa csapata is, bár különlegességekkel ők is készültek. Horváth László, a cég termelési igazgatója nemcsak a helyben sütött ételeket ajánlotta a vendégek figyelmébe, hanem a cég ismert termékeit is, amelyből vásárlásra és kóstolásra is kínáltak az érdeklődőknek. Így aztán a magyaros ízeket felvonultató termékek mellett az olasz háttérre utaló kínálatból is válogathattak a vásárlók. Csapatuk, melynek aktív tagja volt az igazgató is, a hurka, kolbász és sültek mellett a disznó legjavából – pofahúsból, belsőségekből, velőből – főztek somogyi pörköltet, készítettek toros káposztát és különleges fűszerezésű pecsenyét.
-Titkos fűszer nincsen, azonban, hogy miből mennyit és mikor, az már titok, és az adja az ételek különlegességét – osztotta meg stábunkkal. Horváth László úgy vélekedett, a verseny igazából nem számít, a jó hangulat, a találkozás a kollégákkal, ismerősökkel és az elégedett vendégek látványa adja meg a rendezvény lényegét.Hasonlóan vélekedett a PICK Szeged csapatának kapitánya. Ők újoncként vettek részt a Böjtelőn, de első tapasztalataik kellemesek voltak. Függ István szalámi mester, több évtizede dolgozik a cégnél, naponta tíz-tizenöt szelet szalámit is megkóstol hivatalból. A pápai rendezvényen az ő irányítása alatt tevékenykedtek kollégái és a hagyományos alföldi ízeket kívánták megismertetni a helyiekkel. Reggel sült vérrel indították a menüsort, aztán háromféle kolbászt és kétfajta hurkát sütöttek, sülthúsokat készítettek és még egy csülökpörkölt is belefért a repertoárjukba.
-Nagyon jól érezzük itt magunkat, fontos, hogy egymásért dolgozunk és ismerkedünk egymással. Ez a rendezvény azt mutatja, jó minőségű alapanyagból, kiváló minőségű ételeket lehet készíteni egy kis szeretettel és hozzáértéssel – fogalmazta meg, hozzátéve, a Pápai Böjtelő remekül népszerűsíti a hazai húsipart, és erre nagy szükség van.Hatalmas volt az érdeklődés a Gyulahús standjánál is egész délelőtt, s ez nem csak a Gyulai Pálinkamanufaktúra nemes nedűinek volt köszönhető - melyet bárki megkóstolhatott, hanem a Gyulai Hentesek Hagyományőrző Egyesületének is, hiszen ők készítették a disznótoros ételeket. A vidám csapat reggel már hagymás sült vért kínált, pecsenyéjük, hurkájuk és kolbászuk pedig nagyon gyorsan elfogyott. Dinya Imre, az egyesület elnöke hosszasan sorolta a készülő ételeket.
-Minden disznóvágás reggeli alapétele a hagymás vér, ezzel kezdtünk mi is. Ezután készítettünk gyulai sütőkolbászt, gyulai hurkát, tüdős-májas hurkát gyulai módon, véres hurkát, májast, cigánykát - ami igazi tót étel - és pörkölt alapú toros káposztát. Ez utóbbiban benne van a disznó füle, farka, körme és természetesen bőrös-húsos csülök is kerül bele, ehhez főzzük hozzá a gyulai hordós savanyú káposztát.
A gyulai csapatkapitány örömét fejezte ki, hogy idén is kaptak meghívást a Pápai Böjtelőre, ami szerinte fontos része a hazai húsipar népszerűsítésének, mely az elmúlt évtizedben súlyos hullámvölgyeket is megélt. Ahogy a gyulaiaknál, úgy a Pápai Hús standjánál is nagy volt az érdeklődés egész délelőtt. A házigazda csapat előre is készült a rendezvényre, hogy ne kelljen hosszan várakozni az ételekre, így náluk már 10 órától lehetett kóstolni az előkészített és frissen sütött „disznóságokból”. Persze a helyszínen éppúgy daraboltak, szeltek, daráltak, fűszereztek, töltöttek és sütöttek, mint a többi csapat. Kínálatukból zsemlével készült véres hurkát, májas hurkát, sütőkolbászt, többféle pecsenyét, töltött karajt és májgombócos húslevest kóstolhattak az érdeklődők. Kanozsai József, a saját bolthálózat vezetője, a böllércsapat kapitánya érdeklődésünkre elmondta, hagyományos ízesítésű ételeket készítettek és ezek nagy népszerűségnek örvendtek a vendégek körében. A rendezvény többi csapatával kapcsolatban úgy fogalmazott, ismerős mindenki, baráti kapcsolatot ápolnak, és együtt népszerűsítik a magyar gasztronómia értékeit.A Pápai Hús 1913 Kft. mellett a másik hazai csapat idén is a Böllér Kft. volt. S bár ők nem húsfeldolgozóként tevékenykednek, a húsiparhoz szoros kötődésük van, hiszen fűszer és kellékanyag beszállítóként valamennyi résztvevő céggel üzleti kapcsolatban állnak. A disznótoros ételek készítése pedig éppoly közel áll szívükhöz, mint a többi böllércsapatnak. A Pápai Böjtelőn ők is hagymás sült vért kínáltak a vendégeknek először – ez volt a specialitásuk - és fogyott is rendesen a hagyományos étel. Aztán májas- és véres hurkát készítettek és pecsenyét sütöttek.
-Minden igyekezetünkkel a legkiválóbb ételek készítésén voltunk, még akkor is, ha nem vagyunk húsfeldolgozók – mondta a csapatkapitányi szerepben tevékenykedő Taskó Péter, a Böllér-Ker Kft. ügyvezetője.
- Ma már egyre ritkábban van részünk házi disznóölésben, de a gyermekkori emlékek megvannak és ezt jó feleleveníteni. Valamennyien jó érzéssel fogtunk a munkához, a közös munka és az együttlét pedig külön varázst ad ennek a napnak.Ezt fogalmazta meg Szőke András is, a disznótoros lakoma házigazdája. Az ismert filmrendező, színész, humorista kiváló hangulatot teremtett mind a csapatok, mind a vendégek körében. Gasztronómiai ismereteit is megcsillantva, remek stílusban mesélt a munkafolyamatokról, beszélgetett a csapatokkal az ételek készítéséről és kínálta őket folyamatosan a rendezvényre kilátogatóknak. Az eredményhirdetés után arról szólt, a szívvel-lélekkel készített ételek mindig örömet szereznek készítőjüknek és elfogyasztójuknak egyaránt, ilyenkor pedig az étel mindig tápláló. Szőke András a zsűrinek is tagja volt, de úgy véli, az együttlét sokkal fontosabb egy ilyen rendezvényen, mint az eredmény.
-Nem ismerem igazán a gasztronómia világát, de nagyon komoly szakemberekkel dolgoztam együtt és sokat tanultam tőlük – mondta szerényen – folyamatos betanított munkásnak és tanulónak érzem magam és ezekből a morzsákból egy-egy itt is elhangzott, elég volt csak a szakemberekre figyelni.
A házigazda hozzátette, ezen a rendezvényen az ország minden részéből a piacvezető cégek vettek részt és ettől vált különlegessé, hiszen a különböző tájegységek hagyományai, ízei egy helyen jelentek meg.
-Ennek a rendezvénynek mégis az együttlét volt a lényege, hogy fiatalok, középkorúak és idősek egyaránt eljöttek, sikerült megszólítani őket. Emellett az eredmények már kevésbé számítanak.És bár valóban minden csapat számára a részvétel, a jó hangulat és a vendégek elégedettsége volt az elsődleges, a böllérverseny mégiscsak verseny volt, zsűrivel és eredményhirdetéssel. A négytagú bíráló bizottság nehéz helyzetben volt, nemcsak azért, mert a szépen díszített tálakon számos étel sorakozott, amit meg kellett kóstolniuk, hanem mert kiváló ételek készültek minden standon. Orbán László mesterszakács, a Galéria Bisztró üzletvezetője a zsűri elnökeként elmondta, az értékelésnél vizsgálták az ételek színét, állagát, a töltés minőségét és az ízesítést.
-Reggel óta figyeltük a csapatok munkáját, a szervezettséget, szakszerűséget és minden csapatnak volt valami előnye, így nagyon nehéz volt a döntés. Volt olyan étel, ami anyukám főztjét idézte fel bennem, de kóstoltunk igazi különlegességeket is – foglalta össze.
A rendezvény végén a legízletesebb hurka készítőjének díját a Babati és Társa Kft. vehette át, sütőkolbászból a Böllér Kft. készítette a legfinomabbat, a legjobb pecsenyének járó díjat a Pick Szeged csapata érdemelte ki. A közönségdíjat a Pápai Hús 1913 Kft. kapta, a zsűri különdíját a Gyulahús csapata vihette haza, a fődíj pedig ezúttal a Kométát illette a zsűri döntése alapján.
És mire az eredményhirdetés véget ért, közel kétezer kóstolójegy fogyott el, ami azt jelenti, a rendezvényre kilátogatók tetszését is elnyerték a II. Pápai Böjtelőn készül disznótoros ételek.
Képek:
Megjelenő valamennyi cikket, minden megjelent képet szerzői jog véd.
A cikkek és képek üzleti felhasználásuk kizárólag a kiadó előzetes engedélyével történhet! Engedély kérhető az engedely(kukac)papa-ma.hu címen.
Üzleti célból a cikket és képet átvevő (az engedély megadása után) kizárólag a saját weboldalán jelentetheti meg, azt saját közösségi oldalán megosztania szigorúan tilos!
Megértésüket köszönjük!
A cikkek és képek üzleti felhasználásuk kizárólag a kiadó előzetes engedélyével történhet! Engedély kérhető az engedely(kukac)papa-ma.hu címen.
Üzleti célból a cikket és képet átvevő (az engedély megadása után) kizárólag a saját weboldalán jelentetheti meg, azt saját közösségi oldalán megosztania szigorúan tilos!
Megértésüket köszönjük!