Molnár Lajos grafikái a színházban


2015-01-15 21:39:40  | cikk: Babos Petra  | 


Molnár Lajos grafikái a színházban főképe
A hónap műtárgya elnevezésű kiállítássorozat januári alkotója Molnár Lajos festőművész, grafikus.
A kiállító Kisszőlősön született 1945-ben. A művészetekhez egészen kisgyermek kora óta vonzódik, az ábrázolás alapjait Bíró Károly festőművésztől tanulta hatvan évvel ezelőtt, majd később A. Tóth Sándor irányításával képezte magát a KÖR-ben. Az alkotások közepette egyre módszeresebben és több időráfordítással fejlesztette tudását. Művészeti tanulmányait a Pápai Képzőművészeti Szabadiskolában végezte 1962-66 között, majd a műszaki pálya felé fordult érdeklődése, végül rajztanári végzettségű gyermekei ösztönzésére, majd 1995-ben, 50 évesen elhatározta, hogy újra alkotni fog. A művész a festés és tervezés mellett többféle művészeti ágat, mint az alkalmazott grafikát, ceruza- és tollrajzot is kipróbálta. 
A mostani kiállításra grafikáit hozta el. A képek Molnár Lajos munkásságának esszenciáját tárják a néző felé.
- Két anzikszot, egy veszprémit és egy egrit hoztam el, ezek mind az adott város jellegzetességeit mutatja be. Az anziksz szó jelentése, képeslapok. Sok apró kis képből állnak össze. A tájjellegű képeken kívül a kékfestés és a molnárság is megjelenik a falon kiállított alkotásokon, valamint Bocsor István tanai is.

A fekete-fehér grafikák mellett a 2003-ban elkészült pápai ikonfalat is bemutatta, amelyen a város fontosabb épületeit festette üvegre. Ezek olyan helyszínei Pápának, amelyekhez valamilyen élménye, kötődése fűződik a művésznek. A képsorozat alkotásait egy könyvben be is mutatja a szerző, Pápai képek címmel. Az üvegre készített aranyszínű épültek hátterében színes papír található, amit montázs technikával készített Molnár Lajos.

A szélesebb körű ismertséget segítette a pályázatokon való részvétel, az országos kiállításokon való szereplés, és ösztönzőleg hatottak rá az elnyert díjak, elismerések.
Molnár Lajos a tárlat kapcsán kiemelte, ez a 97. kiállítása. Pápán eddig 47, ebből 8 egyéni kiállítása volt, 12-szer szerepelt a Pápai Tárlaton, 27-szer pedig meghívásos kiállításon vett részt. Tagja az Országos Képző- és Iparművészeti Társaságnak. Kolorista festő, de jelentősek grafikai munkái is, melyek megjelentek folyóiratokban. Számos verses- és novellás kötetet illusztrált, könyvborítók, logók és reklámkiadványok tervei fűződnek nevéhez. Számos kitüntetéssel, elismeréssel díjazták alkotásait a képzőművészeti pályázatokon. Molnár Lajos helytörténeti író is, több, a város helytörténetét és irodalmát érintő kötete jelent meg, többek között A 800 éves Pápa vizimalmainak 8 évszázada és Az áramszolgáltatás évszázada Pápán, valamint az Ők tizenegyen a magyar irodalomból.
A művész hozzáfűzte, jelenleg a tavaszi, jubileumi 70 éves kiállítására készül, de emellett természetesen jut ideje a kikapcsolódásra is, a hónap végén Budapestre utazik lányához, ahol több nagy kiállítást is megtekint majd.
Molnár Lajos tárlata február 15-ig tekinthető meg a JMSZK földszinti előterében.


Képek:

Megjelenő valamennyi cikket, minden megjelent képet szerzői jog véd.
A cikkek és képek üzleti felhasználásuk kizárólag a kiadó előzetes engedélyével történhet! Engedély kérhető az engedely(kukac)papa-ma.hu címen.
Üzleti célból a cikket és képet átvevő (az engedély megadása után) kizárólag a saját weboldalán jelentetheti meg, azt saját közösségi oldalán megosztania szigorúan tilos!

Megértésüket köszönjük!