Újra gróf Batthyány Lajos nevét viseli a Mező


2014-10-06 16:55:12  | cikk: Babos Petra  | 


Újra gróf Batthyány Lajos nevét viseli a Mező főképe
Ünnepélyes keretek között kapta vissza régi-új nevét a Pápai Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Szakképző Iskola és Kollégium. Békefi Imre megbízott igazgató elmondta, az iskola nevében majd' egy évszázadon át nem szerepelt személynév.
- A névfelvétel gondolata már Jankovics Kálmán igazgatósága idején felmerült. Az eljárás megindítása Dreisziger József igazgatóra várt. A névadás évekig elhúzódott, mivel akkor volt rendszerváltás. A névváltozás felterjesztése elemezte Gróf Batthyány Lajos reformkori, és a forradalom alatti politikus nagyságát, kiemelve azt, hogy tartózkodott a szélsőségektől, de szilárdan kitartott a nemzeti ügy mellett. Beszélt előremutató gazdálkodásáról: a jobbágymunka helyett sokszor bérmunkát alkalmazott, modern állattenyésztést valósított meg: kezdeményezője volt a magyarországi élelmiszeripari fejlesztéseknek. Az akkori felterjesztés felhívta a figyelmet arra is, hogy Batthyány magatartása példakép lehet a diákoknak és felnőtteknek napjainkban is - mondta köszöntőjében Békefi Imre.

1989. október elsejével engedélyezték a Batthyány név felvételét. Pontosan öt nappal később, az október 6-ai ünnepély keretében ez meg is történt. Ettől kezdve október 6. az iskolában kiemelt ünnepnap. A mai napon az iskolai megemlékezést követően Román István, a Földművelésügyi Minisztérium helyettes államtitkára bejelentette, hogy a Pápai Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Szakképző Iskola és Kollégium ismét használhatja a gróf Batthyány Lajos nevét, így az intézmény elnevezése Gróf Batthyány Lajos Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Szakképző Iskola és Kollégiumra változott. Az ünnepi alkalmon a helyettes államtitkár elmondta, nem mindegy, hogy kikre vagyunk büszkék, kinek a nevét viseli egy iskola.
- Egy iskola akkor jár jól, ha egy olyan személy nevét veszi fel, aki biztosan okosabb volt koránál, akinek megítélése nem politikai nézőpont kérdése, s akinek tevékenysége kötődik az intézmény profiljához. Önök tökéletesen választottak, hiszen ő a magyar történelem egyik legmeghatározóbb személyisége volt. Példát mutatott környezetének, uradalmában több mint kétezren dolgoztak, fő jövedelemforrása a gyapjútermelésből és a modern cukorgyártásból származott.
A szónok felhívta a diákok figyelmét, hogy legyenek büszkék arra, hogy ebbe az iskolába járhatnak, amely 120 éves, s az elsők között alakult meg a magyar agrárszakképzésben.
- A vidékfejlesztési minisztérium által fenntartott iskolák célja, hogy piacképes, azonnal használható és akár több szakmát is birtokló végzettséget adjon. Fontos a jó képzés, mert magasan képzett agrárszakemberek nélkül nincs megújuló mezőgazdaság, s erős agrárközéposztály nélkül nem lehet életszínvonal a vidéken - hangsúlyozta a helyettes államtitkár.

Dr. Áldozó Tamás polgármester is gratulált az intézménynek ahhoz, hogy visszakapta régi nevét. A pápaiak elmondhatják, hogy iskoláikat híres költőkről, a nemzet legnagyobb politikusairól nevezték el – fogalmazott.
- Nekünk ezekhez az emberekhez közünk volt, Petőfihez és Jókaihoz, de közvetve Batthyányhoz is. Legyenek hát büszkék arra, hogy Batthyány Lajos nevét viselő iskolába járhatnak, s arra is, hogy pápai diákok lehetnek.

A névadó ünnepségen adták át a Batthyány Lajos Ösztöndíjat, amelyet idén nyolc tanuló vehetett át. Az ösztöndíj a rászoruló és arra érdemes diákok tanulásához szükséges anyagi feltételek javítására és segítésére szolgál.
Az ünnepély végén az 1993-ban állított, Szabó Gábor által készített bronzszobornál helyezték el az emlékezés koszorúit Román István, Áldozó Tamás, valamint Békefi Imre és a kilencedikesek. A hagyományok szerint a kilencedikes osztályok október 6-án egy szál virággal tisztelegnek a mártír miniszterelnök szobra előtt.
A névadó ünnepségen részt vett még Unger Tamás alpolgármester, az iskola egykori igazgatója és Rádi Róbert kabinetvezető is. A rendezvény a Szózat hangjaival zárult.


Képek:

Megjelenő valamennyi cikket, minden megjelent képet szerzői jog véd.
A cikkek és képek üzleti felhasználásuk kizárólag a kiadó előzetes engedélyével történhet! Engedély kérhető az engedely(kukac)papa-ma.hu címen.
Üzleti célból a cikket és képet átvevő (az engedély megadása után) kizárólag a saját weboldalán jelentetheti meg, azt saját közösségi oldalán megosztania szigorúan tilos!

Megértésüket köszönjük!