Esterházy ősök eredeti helyükön


2014-06-26 23:07:15  | cikk: HuHa  | 


Esterházy ősök eredeti helyükön  főképe
Mint arról már hírt adtunk 70 év után ismét otthonukban, az Esterházy-kastélyban láthatók az Ősök csarnokának Esterházy ősöket ábrázoló festményei. A 26 képből álló tárlat legutóbb 1945-ben volt látható egészében. A kastélyrekonstrukció szakmai programja keretében hosszú egyeztetés után azonban sikerült hazahozni a képeket, így most ismét a teljes gyűjtemény látható a Nádor terem előtti folyosón, sőt további festmények is a falakra kerülnek majd az oldalsó szárnyakban. Az Ősök csarnokának festményeit először a múzeumok éjszakáján láthatta a nagyközönség, a rendkívüli szakmai eredményről pedig ma délután számolt be Áldozó Tamás polgármester és Nagy L. István múzeumigazgató.
A városvezető kitért arra, 1945-ben nagyon sok mindent elvittek a pápai kastélyból, nagyon sok mindennel szegényebb lett a város, és ma nem sok minden van az eredeti tárgyakból, amit visszakaphat a kastély. Az ősök csarnokának festményei és a kastélyban található metszetek azonban abban a kivételes körbe tartoznak, amiből az átlagosnál több maradt meg éppen ezért fontos, hogy a fő látnivalók, a festmények ismét itt vannak. Áldozó Tamás emlékeztetett, a kastély 2011-es megnyitásakor már tudták, hogy a festmények megvannak, ám nem találkoztak olyan hajlandósággal a nagy gyűjtemények részéről, hogy ezek visszakerülhetnek. Azóta néhány részsikert elért a város, hiszen néhány festmény visszakerülhetett eredeti otthonába.
-Az elmúlt időszakban kormányzati szinten, Halász János államtitkár úr személyében olyan partnert találtunk, akinek közreműködése hozzásegített bennünket ahhoz, hogy ezek a képek visszakerülhessenek Pápára, sőt egy pályázatnak köszönhetően a restaurálásuk is megtörténjen – emelte ki a városvezető, köszönetet mondva az államtitkárnak és mindazoknak, akik a festmények helyreállításában részt vettek.
A sajtótájékoztatón dr. Nagy L. István, az Esterházy Károly Múzeum igazgatója felidézte az Ősdök Csarnokának történetét. Mint mondta, a pápai Esterházy ősgaléria, közismert nevén az Ősök Csarnoka története a 17. századba nyúlik vissza. A legrégebbi festmény 1650 körül készült, vár 1694-es leírásában egy családfát ábrázoló festmény mellett a család 11 tagjának arcképe kerül említésre, amelyből hét megmaradt az utókorra.
A 18. század folyamán két lépcsőben bővítették a gyűjteményt. Az 1730-as évek végén és az 1740-es évek során Ferdinand Oswald, majd az 1750-es és 1760-as években Michael Millitz alkotásaival bővült a festmények köre. Az 1799-es kastélyleltár így már 29 festményt említ, amelyből 24 a kastély délkeleti tornyának emeletén kialakított, biliárd szobának nevezett galériában volt elhelyezve. Ezt a galériát a 2014-es kutatások során megtalálták.
A 19. század második felében több művész munkáival gyarapodott a galéria. Feltehetően gróf Esterházy Pál az 1860-as, 1870-es években a teljes kastély felújítását és modernizálását magában foglaló tervei keretében alakította ki a kiválóan dokumentálható, ma ismert Ősök Csarnokát.
A kastély 20. századi leltárai és az 1927-ben készült fotóalbum alapján az ősgaléria a kastély három emeleti folyosóját foglalta magában. A festmények száma ekkor 44 darabra rúgott. A kastély 1945-ben megszálló szovjet katonaság ebből a 44 festményből 37 darabot hivatalosan visszaszolgáltatott a tulajdonosnak, ám a festményeket államosították, majd a gyűjteményt a Magyar Nemzeti Múzeumban helyezték el. Három festmény magántulajdonban bukkant fel. Ezek közül egyet a Magyar Nemzeti Múzeum, egyet pedig a Magyar Nemzeti Galéria megvásárolt, egy festmény jelenleg is magántulajdonban van.
-Az Esterházy ősgaléria rekonstrukcióját Mithay Sándor múzeumigazgató vetette fel még az 1970-es években. Az első konkrét lépés a Magyar Nemzeti Galériában 1988-ban megrendezett Főúri Ősgalériák című kiállítás volt, amelyben kilenc festmény a pápai galériából származott. Az ezt követő két évtizedben Pápa Város Önkormányzata segítségével folytatódott a festmények restaurálása, amit 2011-ben nyolc, 2014-ben tíz újabb restauráltatás és három másoltatás követett – ismertette a múzeumigazgató.
Dr. Nagy L. István hozzátette, a festményeket az idei évben aláírt szerződés révén szállítják vissza, eredeti helyükre, a pápai kastélyba. Mostanra az eddig itt lévő festmények mellett 15 új képet állítottak ki, ezzel teljessé vált a szorosabban vett Ősök Csarnoka, a kastély középső szárnyának Nádor terem előtti folyosószakasza, amely 26 festményt foglal magába. Emellett az enteriörterekben újólag öt festményt helyeztek el.
-Ezek közül kiemelendő Esterházy Károly arcképe a Nádor terem melletti volt nagy könyvtár nyugati falán, amelyet eredeti helyére tudtunk visszahelyezni. Ezeken túl a múzeum saját gyűjteményébe tartozó festményeket is kiállított.
Az Ősök Galériájának másik két egységét a kastély felújításának befejezését követően fogjuk tudni rekonstruálni – tájékoztatott dr. Nagy L. István, az Esterházy Károly Múzeum igazgatója, aki a festmények visszakerülését a kastélyrekonstrukció legnagyobb szakmai szenzációjának nevezte.

Képek:

Megjelenő valamennyi cikket, minden megjelent képet szerzői jog véd.
A cikkek és képek üzleti felhasználásuk kizárólag a kiadó előzetes engedélyével történhet! Engedély kérhető az engedely(kukac)papa-ma.hu címen.
Üzleti célból a cikket és képet átvevő (az engedély megadása után) kizárólag a saját weboldalán jelentetheti meg, azt saját közösségi oldalán megosztania szigorúan tilos!

Megértésüket köszönjük!