A magyar költészet elkötelezett híve – Dinnyés József műsora a könyvtárban


2014-04-28 20:57:47  | cikk: mo  | 


A magyar költészet elkötelezett híve – Dinnyés József műsora a könyvtárban főképe
Zenészek közt költő, költők közt zenész – ezt tartja magáról Magyarország daltulajdonosa, Dinnyés József, aki saját és nagy költőink verseinek eléneklésével képes megidézni az egész magyar történelmet. Dinnyés József ma több mint háromszáz költő versét énekli, de szép számban írt ő is dalokat. A magyar zeneszerző és énekmondó ma délután a Jókai Mór Városi Könyvtárban mutatta be A szeretet és küzdelem dalai című DVD-jét. A Dalaim 45 éve című összeállításának segítségével olyan válogatást ismerhettek meg az érdeklődők, amely betekintést nyújt háromszáz magyar költő és író művébe, nem mellesleg pedig kiváló segédanyag iskolai és városi könyvtárak számára egyaránt – hangzott el az előadáson.

A zene kézen fogja a verset, hogy elvezesse a dallam érzelmi útjain az olvasó értelméhez. Így ketten: a vers és a zene Pozsony, Kassa, Ungvár, Beregszász, Dercen, Mezővári, Kolozsvár, Marosvásárhely, Sepsiszentgyörgy, Újvidék, Szabadka, Moravica, Lendva, Nagykálló, Miskolc, Debrecen, Szalonna, Kecskemét, Szeged, Székesfehérvár, Pécs Budapest, Eger, Párizs, Amszterdam, Washington, Chicago, London és más vidékek, országok magyar költőinek gondolataival hozzák közelebb az érdeklődőkhöz a 16 milliós magyarság irodalmát, s a magyar történelmet, hiszen költőink egyfajta szemtanúk voltak, a korabeli eseményeket, a valóságot foglalták versbe – vallja az előadóművész.

Az elmúlt ötven év hazai zenei életének egyik kiemelkedő egyénisége 1965-ben nyúlt először alkotó módon az irodalomhoz. Dinnyés Józsefet egyre jobban foglalkoztatta a magyar költészet. Első kislemezét 1973-ban adta ki, amelyen két Buda Ferenc- és egy Morgenstern-vers mellett egyetlen saját szerzeménye, az "Aranyos emberek" szerepelt. Az 1970-es években egyrészt a versmegzenésítések és a saját dalok kettőssége jellemezte műsorait. Azóta megállás nélkül ontja magából a dalokat, s mindmáig hű maradt a versekhez és a történelemhez. Már csak azért is, mert megítélése szerint a rendszerváltás óta a fiatalok egyre rosszabb tankönyvekből tanulják a történelmet, ami egyre kevesebb magas színvonalú kulturális teljesítményt eredményez – véli Dinnyés József. Az előadóművész éppen ezért vállalkozott arra a feladatra, hogy öt évszázad magyar nyelvű verseiből előadássorozatot szerkesszen, szabadiskolát alapítson, melynek keretein belül a történelem, az irodalom és a zene hármasságát mutatja be az érdeklődő kisközösségeknek. A zeneszerző szerint ugyanis a történelem szemtanúi a költők. Ők átélték az eseményt, papírra vetették, s meglehet bebörtönözték őket és csak később került nyilvánosságra alkotásuk, de az sokkal hitelesebb az utólag megírt történelemkönyveknél – fogalmazott Dinnyés József.

Az énekmondó több tucat verset énekelt közönségének a pápai találkozón. Abból az 1400 alkotásból, amely felkerült a most bemutatott DVD-re. Felsorolni is lehetetlen azt a több száz költőt, akiknek műveihez zenét írt Dinnyés József. A gyűjtemény nem lexikon, nem tankönyv, de még csak nem is szöveggyűjtemény. Hanem egy válogatás-DVD, amely kiváló tankönyvi segédlet lehet akár az általános és középiskolai irodalomoktatásban. Történelmi, irodalmi, ünnepi megemlékezésekhez kereshetünk verseket, az ABC betűi mögött könnyen megtaláljuk az egyes költőket és alkotásaikat. A DVD célja, hogy a költők korhű társadalomszemléletét bemutassa, megismertesse – derült ki a programon.

Képek:

Megjelenő valamennyi cikket, minden megjelent képet szerzői jog véd.
A cikkek és képek üzleti felhasználásuk kizárólag a kiadó előzetes engedélyével történhet! Engedély kérhető az engedely(kukac)papa-ma.hu címen.
Üzleti célból a cikket és képet átvevő (az engedély megadása után) kizárólag a saját weboldalán jelentetheti meg, azt saját közösségi oldalán megosztania szigorúan tilos!

Megértésüket köszönjük!