Pápán is megünnepelték a kínai újévet


2010-02-12 19:33:32  | cikk: Haraszti Gábor  | 


Pápán is megünnepelték a kínai újévet főképe
A kínai holdújév meghatározása bonyolult, ám a legtöbb esetre igaz, hogy a tavaszünnep az európai naptár február 4-éjéhez legközelebb eső újhold napján van. Ez idén február 14-ére esik, az idei a Tigris éve lesz. Pápán a Hét Csillag Egyesület házon belüli küzdelmekkel ünnepelte e jeles eseményt, az iskola tagjai kesztyűs és/vagy fegyveres formában léptek tatamira. Pintér Péter iskolavezető szerint fontos, hogy a stílus pápai képviselői betekintést nyerjenek a kínai kultúrába, hagyományokba.

- Tradicionális rendszereknél úgy ünneplik az új évet, hogy bárki bárkivel megmérettetheti magát. Nálunk sem volt ez másképp, fiatalok és idősek akár egymás ellen is küzdhettek, ami jó alkalom volt arra is, hogy a versenyzők megtudhassák hol is tartanak a felkészülésben. Eredményhirdetés nem volt, a menet végén mindkét küzdő kezét a magasba emeltük.

A Mantis Iskola életében a következő fontos esemény időpontja február 20, amikor Neubauer Károly vezetésével rövid edzőtábor lesz az egyesület edzőtermében. Emellett tagfelvételt is zajlik gyerekeknek, jelentkezni hétfőn és csütörtökön 16 és 17 óra között lehet.

Képek:

A kínai újév vagy holdújév a világ népességének egynegyede számára az év legnagyobb ünnepe. Ha eljön az ideje, mind Kínában, mind a világ különböző pontjain található kínai kolóniákban napokra megáll az élet, mindenki az újévvel törődik, még az üzleti forgalom is leáll. A tavaszünnep a tavasz s egyben az újév kezdete, s mint ilyen, két célt szolgál. Egyrészt alkalom arra, hogy a nagycsaládok tagjai összegyűljenek, megajándékozzák és jókívánságaikkal elhalmozzák egymást. Másrészt pedig ilyenkor kell elbúcsúztatni az óévet, megszabadulni annak ártalmaitól, illetve ilyenkor lehet a jó szerencsét biztosítani az újévre is. Az újév napjára különleges szabályok vonatkoznak. Nem szabad negatív jelentésű szavakat kiejteni, halált, kísérteteket emlegetni – még a „négy” szám kimondása is tilos, mert hasonlóan hangzik, mint a „halál” (si). Az elmúlt évet sem ajánlatos emlegetni, hiszen a nap célja az, hogy bőséget hozzon az új évben. A sírás sem megengedett: ha ugyanis valaki sír az év első napján, akkor egész évben sírni fog. Ezért aztán ezen a napon, bármilyen rosszak legyenek is, a gyerekeket sem szabad megverni.
Az újévi szokásokhoz tartozik a „piros tasak” (hong bao) ajándékozása is: egy piros ünnepi borítékba papírpénzt csomagolnak, s ezt adják a gyerekeknek, illetve a nőtlen fiatalembereknek. A borítékba rejtett pénzzel azonban vigyázni kell: az összegnek páros számnak kell lennie, a páratlan számok ugyanis bajt hoznak mind az ajándékozónak, mind a megajándékozottnak. A piros tasak felbontása az ajándékozó előtt, ha szerencsétlenséget nem is hoz, de nagy udvariatlanságnak számít.
Forrás: hu.wikipedia.org
Megjelenő valamennyi cikket, minden megjelent képet szerzői jog véd.
A cikkek és képek üzleti felhasználásuk kizárólag a kiadó előzetes engedélyével történhet! Engedély kérhető az engedely(kukac)papa-ma.hu címen.
Üzleti célból a cikket és képet átvevő (az engedély megadása után) kizárólag a saját weboldalán jelentetheti meg, azt saját közösségi oldalán megosztania szigorúan tilos!

Megértésüket köszönjük!