Légi huszárok - Bemutatták Reszegi Zsolt hadtörténeti kötetét


2014-03-29 08:32:52  | cikk: mo  | 


Légi huszárok - Bemutatták Reszegi Zsolt hadtörténeti kötetét főképe
A Veszprém Megyei Levéltár Pápai Levéltárának gondozásában jelent meg az a monografikus kötet, amely a magyar ejtőernyős csapatnem kialakulásának és működésének bemutatását tűzte ki célul. Reszegi Zsolt könyvét a pápai levéltárban kiállítás keretében mutatták be, melynek anyagát részben a pápai ejtőernyős alakulat egykori tisztjei által készített korabeli fotók alkotják.

A Pápa számára is nagy jelentőséggel bíró hadtörténeti monográfiát Huszár János Bél Mátyás-díjas helytörténész, nyugalmazott főhadnagy méltatta, aki szerint a kötet kiadásával kiváló munka született. Huszár János nemcsak szakmájából kifolyólag ismeri az alakulat helytörténeti vonatkozásait, hanem katonaként is szolgált, így tapasztalattal rendelkezik az alakulat működését illetően. A nyugalmazott főhadnagy elmondta azt is, két csatában is részt vett, a balatoni összecsapásban és a komáromi páncélos ütközetben.

Dr. Reszegi Zsoltot Légi huszárok/Az ejtőernyős csapatnem kialakulása és harcai 1938 és 1945 között című könyvének megírásában nagy mértékben motiválta Huszár János 1994-ben Honvéd ejtőernyősök Pápán című kötete, hiszen az ejtőernyős zászlóaljról addig megjelent információk rendkívül érintőlegesek és szubjektívek. Huszár János kutatásai nyomán kaphattunk pontos képet a zászlóalj alapítási körülményeiről, a szervezési nehézségekről és az állomáshely kérdéseiről is.
A helytörténész hiánypótló kötetéhez kemény munkával gyűjtötte össze a rendelkezésre álló információkat, több mint húsz katonát szólaltatott meg, kiknek visszaemlékezéseit magnószalagon rögzítette. Az anyaggyűjtés során több száz fényképet dolgozott fel, melyek egy része a könyvbemutatóhoz kapcsolódó kiállításon tekinthető meg. A tárlat különleges részletességgel mutatja be az ejtőernyősök életét, a repülőgépeket, felszereléseket, a tisztek arcképeit, az ejtőernyős alakulat életének szinte minden mozzanatát – fogalmazott Huszár János.

Huszár János részletes tanulmányai és gyűjtése kiváló alap volt a kötet elkészítéséhez. Reszegi Zsolt számára ez adta a legjelentősebb impulzust a kutatáshoz, s a téma iránti érdeklődés már gimnáziumi tanulmányaitól kezdve kísérte útján. Végül a Debreceni Egyetem doktori iskolájába felvételt nyerve fejtette ki igazán kutató tevékenységét. Az addig megjelent tanulmányok mellett az író nagy segítségére voltak a Veszprém Megyei Levéltár Pápai Levéltára, a Hadtörténelmi Levéltár, a Veszprémi Lackó Dezső Múzeum, a fővárosi levéltár és a Magyar Országos Levéltár őrzött anyagai. A hadtörténeti monográfia fontos és nagy jelentőséggel bíró részét képezi a számos adatot közlő táblázat, a fényképgyűjtemény, mely Huszár Jánosnak köszönhető és több interjú, melyet Reszegi Zsolt a veterán ejtőernyősökkel készített. A szerző elmondta, különleges élmény volt mind a kutatás, mind a kötet összeállítása, különösen a visszaemlékezések papírra vetése.
- Teljesen más világba csöppen az ember, amikor egy – szellemileg még friss – időskorúval készít interjút, aki a '30-as években volt fiatal és a Magyar Királyi Honvédségben szolgált. Egy egészen más, becsülethez szokott értékrend és szemléletmód bontakozott ki előttem. Becsületesség és emberi tartás sugárzott mindegyikőjükből, kivétel nélkül – fogalmazott a szerző.

Reszegi Zsolt megjegyezte, folytatni kívánja a munkát, tervei között szerepel az ejtőernyős tisztikar életpályájának feldolgozása, adatbázisba vagy akár kötetbe rendezése.

Képek:

nincsenek képek

Megjelenő valamennyi cikket, minden megjelent képet szerzői jog véd.
A cikkek és képek üzleti felhasználásuk kizárólag a kiadó előzetes engedélyével történhet! Engedély kérhető az engedely(kukac)papa-ma.hu címen.
Üzleti célból a cikket és képet átvevő (az engedély megadása után) kizárólag a saját weboldalán jelentetheti meg, azt saját közösségi oldalán megosztania szigorúan tilos!

Megértésüket köszönjük!