Pápa-Beat beszélgetések 3. – Az Utódok zenekar


2014-03-01 12:52:51  | cikk: pt  | fotó: pt  | 


Pápa-Beat beszélgetések 3. – Az Utódok zenekar főképe
Harmadik alkalmához érkezett a Pápa-Beat beszélgetések elnevezésű rendezvénysorozat, amely ezúttal az Utódok zenekarról szólt. A nagy népszerűségnek örvendő kezdeményezés ismét szép számú érdeklődőt vonzott a Jókai Mór Város Könyvtár olvasótermébe, ahol az egy évtizedig működő legendás együttes egykori tagjaival, Bödey Imrével, Lukács Lászlóval, Magyari Jenővel és Varga Istvánnal Varga András, a Pápa Városi Televízió intézményvezetője beszélgetett pénteken délután. A nosztalgikus légkörű összejövetelt ezúttal egy rendhagyó technikai megoldás is színesítette: a Pápától távol élő Bödey Imre és Varga István internetes kapcsolaton keresztül vett részt az alkalmon.
A mindvégig közvetlen, baráti hangulatú beszélgetés során szóba került többek között az egyes tagok zenei pályája, az Utódok megalakulása és formálódása, a beatzene hatása, a zenekészítés folyamata, de megidéződtek a számos koncert, fellépés, buli kitörölhetetlen emlékei is. Az Utódokat Bödey Imre, Horváth László, Lukács László, valamint Magyari Jenő alapította 1970-ben, de az előző évtized elejétől kezdődően már mindannyian zenéltek valamilyen módon, valamilyen formációban.
– Akkoriban sorra alakultak az úgynevezett supergroupok. Úgy gondoltuk, mi is csinálunk a legjobb zenészekből egy szupercsapatot. Mindenképpen magyar nevet szerettünk volna a zenekarnak, sokat agyaltunk az elnevezésen. Végül Imre agyából pattant ki az Utódok név, hiszen mi végül is a Pápán már működő könnyűzenei együttesek utódai voltunk – emlékezett vissza Magyari Jenő.
Mint mondta, az újonnan megszületett beatzene magyarországi elterjedésekor nagyon erős volt az angolszász hatás. – Rettenetesen sok angol zenekar alakult rövid idő alatt, és ezek a bandák szakmailag rohamosan fejlődtek. Rendkívül magas színvonalú zenét játszottak, aminek nekünk meg kellett felelnünk. Nem volt választásunk, vagy megcsináltuk ezt, vagy pedig kiröhögtek minket. Aztán felmentünk a színpadra, elkezdtünk játszani, és az egész elemi erővel hatott. ’72-től már saját zenéket is előadtunk. Ezek egyszerű, de nagyon jól hangszerelt, remekül összeállított dalok voltak, amelyek magyarul szóltak – fogalmazott az 1980-ban feloszlott Utódok egykori dobosa.
Magyari Jenő véleménye szerint az 1972 és 1973 között a legjobb vidéki zenekar címmel büszkélkedő Utódok sikere leginkább abban rejlett, hogy pontosan, precízen játszottak, és nagyon szerették azt, amit csinálnak.

Képek:


Megjelenő valamennyi cikket, minden megjelent képet szerzői jog véd.
A cikkek és képek üzleti felhasználásuk kizárólag a kiadó előzetes engedélyével történhet! Engedély kérhető az engedely(kukac)papa-ma.hu címen.
Üzleti célból a cikket és képet átvevő (az engedély megadása után) kizárólag a saját weboldalán jelentetheti meg, azt saját közösségi oldalán megosztania szigorúan tilos!

Megértésüket köszönjük!