Egy évtizede alkot a Teleszterion Színházi Műhely


2014-01-29 01:10:11  | cikk: pt  | fotó: pt (archív fotók)  | 


Egy évtizede alkot a Teleszterion Színházi Műhely főképe
– Valójában sosem volt ütemtervünk. Kicsit sodródó módon, de mégis valahogy épülő és szép lépésekkel fejlődő volt az elmúlt néhány esztendő számunkra. Azonban én a magam részéről ott tartok, hogy most már nagyon szeretném, ha sikerülne stabilabb alapra helyezni a működésünket. Szükségünk van gyökerekre, és jelenleg ezeknek a gyökereknek a megalapozásán munkálkodunk minden erőnkkel – fogalmazott megkeresésünkre Komáromi Sándor, a fennállása 10 éves jubileumát ünneplő Teleszterion Színházi Műhely vezetője.
Mint mondta, már a kezdetektől úgy gondolkodott a Teleszterionról, hogy szeretné, ha a kezdeményezése idővel stúdiószínházzá nőné ki magát. – Abban biztos lettem az elmúlt évek alatt, hogy azt a formát, amit Magyarországon a színházzá válás megkövetel, azt nem feltétlenül szeretném ráerőltetni a Teleszterionra. Ehelyett meg kellene találni, teremteni egy sajátos működési formát, ami a leginkább tud igazodni ahhoz az elképzeléshez, miszerint folyamatosan diákokkal, generációs áthajlásokkal, valamint alternatív színházi munkákkal töltjük meg a saját tevékenységünket. Még korántsem vagyunk az út végén, de az elmúlt két évben, a Pápára költözésünk óta sok fontos lépést sikerült megtennünk a cél érdekében. Remélem, hogy ez a folyamat nem törik meg 2014-ben sem – tekintett előre a fiatal színházi szakember.
Komáromi Sándor különösen büszke arra, hogy a tízéves társulat repertoárja tavaly nagyon színes és sokféle volt. Mint mondta, tevékenységükbe a 350 főt egyszerre megmozgató munkától kezdve a szimbolikus megfogalmazásban létrejött előadásokon keresztül egészen a drámapedagógiáig, a pedagógus továbbképzésig, valamint a diák- és gyermekszínjátszásig sok minden belefért. Véleménye szerint az előadások tekintetében csúcspontnak a Szigeti veszedelem című összművészeti bemutató számított, ami az egyik legkülönlegesebb élménnyel és a legizgalmasabb munkafolyamattal szolgált számukra.
– Ez egy rengeteg embert megmozgató együttműködés volt. Általa sok szép kapcsolatot sikerült kialakítani civil szervezetekkel, tanárokkal, valamint diákokkal foglalkozó különféle szakemberekkel. Emellett nagy öröm és fontos esemény volt számunkra, hogy a 10 éves jubileumunk kapcsán ismét színpadra állítottuk a Bűn és bűnhődést. Megalakulásunkat követően, 2003 októberében láthatta a közönség az első bemutatónkat, az Istentelenek című 130 perces színdarabot, amely Dosztojevszkij híres művéből készült. Tulajdonképpen ezzel indult útjára a Teleszterion. Tíz év elteltével sikerült újragondolni a debütáló színművünket. A 2013-as változatban teljesen új emberekkel dolgoztunk, de a valamikori előadás iránti tiszteletből megőriztünk néhány motívumot, így szépen keretbe raktuk ezt a tíz évet – vélekedik.
Ha a Teleszterionról beszélünk, megkerülhetetlen téma a színházi műhely talán leghíresebb gyermeke, az Őszi Dionüszia fesztivál. – Bármiféle túlzás nélkül állíthatom, hogy a Dionüszia egy országosan egyedülálló profillal rendelkező fesztivál lett, aminek a nyomdokain most már több hasonló találkozó is elindult. Legutóbb főként a fiatalsággal való színházi kapcsolattartás témája köré szerveztük meg a rendezvényt, ami a tapasztalataink és a visszajelzések alapján nagy sikert aratott – jegyezte meg a drámapedagógus, majd hozzátette: a Jókai Mór Művelődési és Szabadidő Központ, valamint Pápa városa egyaránt mintaértékű együttműködést mutat fel az amatőr alternatív színházi szférával, aminek köszönhetően számos szakmai kör felfigyelt a pápai műhelyekre. Ezt követően kitért a Teleszterion legfrissebb munkáira is.
– Szeptember óta dolgozunk egy felnőtt színházi előadáson, ez egyelőre még az alapozó tréningeknél tart. Női sorsokat kezdtünk el keresni a világirodalomban, sokat beszélgettünk a témáról. Terveink szerint tragikus női karaktereket felvonultató egyfajta irodalmi montázst állítunk össze, Naenia munkacímmel. Aztán ifjúsági színházi előadásként feldolgozzuk A hullám című német regény témáját is. Valójában ez nem egy közvetlen adaptáció lesz, hanem egy saját történetet próbálunk meg bemutatni a téma mentén. Ez a két legfrissebb munkafolyamat, amiben éppen benne vagyunk. De tervben van akár egy városi március 15-ei műsor létrehozása, a Szigeti veszedelem újbóli bemutatása, illetve már a hagyományossá vált nyári táborainkon is gondolkodunk. Természetesen lesz tűzszínházi bemutatónk is, míg a diák- és gyerekszínjátszó csoportjainkon keresztül összesen 14-15 előadás születik majd meg ebben az évben. Nem utolsó sorban pedig remélhetőleg szeptembertől saját játszóhellyel is gazdagodik a Teleszterion – árulta el Komáromi Sándor.

Képek:

Komáromi Sándor, a Teleszterion vezetője, rendezője 2003-ban, Veszprémben alakította meg színtársulatát, amely 2005-től egyesületi formában működik. Céljaik a kezdetektől fogva mit sem változtak: a teátrum egy olyan szeletébe csalogatják a nézőket, amikkel a klasszikus értelemben vett színház esetében ritkán találkozhatunk. Előadásaik többjelentésűek, szimbolikusan működnek, leginkább egzisztenciális problémákat vetnek fel, és azok végeztével a színészek, alkotók szívesen beszélgetnek a nézőkkel.

Megjelenő valamennyi cikket, minden megjelent képet szerzői jog véd.
A cikkek és képek üzleti felhasználásuk kizárólag a kiadó előzetes engedélyével történhet! Engedély kérhető az engedely(kukac)papa-ma.hu címen.
Üzleti célból a cikket és képet átvevő (az engedély megadása után) kizárólag a saját weboldalán jelentetheti meg, azt saját közösségi oldalán megosztania szigorúan tilos!

Megértésüket köszönjük!