Születés – A gyermekáldás kultúrája


2013-10-26 07:56:03  | cikk: Babos Petra  | fotó: Babos Petra  | 


Születés – A gyermekáldás kultúrája főképe
A 21. században a nők életének ritka fénypontja a várandóság, a gyermekáldás, hiszen ma egy családban átlagosan 2-3 gyermek születik. Az 1950-es években az átlagos gyermekszám még négy-öt volt, előtte pedig még több mint tíz gyermeket is szültek az édesanyák. Ez azt jelentette, hogy az asszonyok termékeny korukban szinte folyamatosan várandósak voltak. Maga az áldott állapot természetes dolog volt, s bár nehéz volt felnevelni a gyereket, mégis ajándékként tekintettek rájuk. A nagycsaládokban megoszlott a szülőkre háruló teher, a kisgyermekek ellátásában segítettek a nagyobb testvérek. A termékenység kérdésköre az emberiség egész történetét végighatja. Születés – A gyermekáldás kultúrája című kiállításban térben és időben bolyongva, különböző történeti korok és társadalmi rétegek gyermekáldással kapcsolatos kulturális viselkedését mutatja be. Az őskori termékenységszobor, az egykori és mai várandós viselet, a bábák mágikus tárgyai mind ugyanazt a történetet mesélik: a világrajövetel és a közösségbe fogadás nagy kalandját. A hagyományos kultúrákban a gyermekáldás a mindennapi élet része volt. Már a házasságkötéskor igyekeztek mágikus úton biztosítani az ifjú pár gyermekáldását: például a templomból kijövő pár nyakába búzát szórtak, az ifjú pár lakodalmi asztalára rozmaringos almát tettek. Az elsőszülött gyermeket nagy örömmel fogadták, a negyedik, ötödik gyermek azonban már komoly megterhelést jelentett a családnak.  A Születés című tárlatnak a Kékfestő Múzeum ad otthont.
A megnyitó ünnepségen dr. Vörös Ibolya, a Gróf Esterházy Kórház és Rendelőintézeti Szakrendelő főigazgatója köszöntötte a szép számban megjelenteket. Mint mondta, a gyermekvállalás öröm.
- A kiállítás tárgyi emlékeken keresztül mutatja be, hogy hogyan is zajlott a szülés régen és ma. Célja, hogy felhívja a figyelmet arra, hogy mennyire fontos, hogy gyermeket vállaljuk, s arra hogy ez mennyire természetes folyamat. A tárlat a világrajövetel és a közösségbe fogadás nagy kalandja. Igen, egy nagy kaland. A gyermekvállalás nagy feladat a mai világban, sokan a létbizonytalanság miatt nem mernek gyermeket vállalni.
Végül így zárta gondolatait: „Gyermeket akarni igen nagy elhatározás. Ilyenkor dönt úgy az ember, hogy élete végéig a testén kívül dobogjon a szíve.”
Ezt követően Mészáros Veronika, a Laczkó Dezső Múzeum néprajzosa, a kiállítás kurátora mutatta be a rendhagyó tárlatot.
A termékenység kérdésköre az emberiség egész történetét végighatja. A kiállítás a várandóság, a születés, a gyermekágy és a keresztelő témáját dolgozza fel. A hagyományos néprajzi emlékek felsorolása mellett a kiállítás felvállalja a jelen kor értékeinek közzétételét is. Így bemutatásra kerül a Veszprém Megyei Csolnoky Ferenc Kórház első ultrahangos készüléke is.
Számos interaktív elem is biztatja a látogatókat aktív közreműködésre, a gyerekek rajzolhatnak, színezhetnek, még a pólyázást is ki lehet próbálni. A kiállításhoz rengeteg színes fénykép is segíti e csodálatos állapot bemutatását.
A kiállítás kurátora felhívta még a jelenlevők figyelmét a Boldogasszony ágyra. A szuperlát, az ágyat elfedő, rontás ellen védő hímzett lepedő, a pápai Győry Gyűjtemény híres darabja. Kocsis Irén ajándékozta Győry Endrénének. A szuperlát Molnár Lászlóné Hérics Juliannáé volt, 1864-ben az ő születésekor használták utoljára.
A kiállításmegnyitón a Vajda Péter lakótelepi Óvoda Napsugár csoportja működött közre.
A Laczkó Dezső Múzeum vándortárlata 2014. február 28-ig tekinthető meg. A Kékfestő Múzeum a kiállítás ideje alatt a 6 év alatti gyermekeket ingyen, a családokat félárú belépővel várja.  

Képek:

Megjelenő valamennyi cikket, minden megjelent képet szerzői jog véd.
A cikkek és képek üzleti felhasználásuk kizárólag a kiadó előzetes engedélyével történhet! Engedély kérhető az engedely(kukac)papa-ma.hu címen.
Üzleti célból a cikket és képet átvevő (az engedély megadása után) kizárólag a saját weboldalán jelentetheti meg, azt saját közösségi oldalán megosztania szigorúan tilos!

Megértésüket köszönjük!