„Csak boldog gyermekekből lehet boldog felnőtt…” - Névadó ünnepély a Vajda Márta-iskolában


2013-10-18 18:28:48  | cikk: Babos Petra  | fotó: Babos Petra  | 


„Csak boldog gyermekekből lehet boldog felnőtt…” - Névadó ünnepély a Vajda Márta-iskolában főképe
A Himnusz hangjaival kezdődött a Vajda Márta Óvoda, Általános Iskola, Előkészítő Szakiskola és Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény, korábbi nevén a Balla Róbert téri Általános Iskola névadó, s egyben 65 éves jubileumi ünnepélye. A rendezvényen részt vettek Unger Tamás alpolgármester, Egyházi Andrea tankerület igazgató, Feketéné Földi Judit, a járási hivatal vezetője, Rádi Róbert kabinetvezető, Pápa Város Képviselő-testületének tagjai, a köznevelési intézmények vezetői, nyugdíjas kollégák és Vajda Márta leszármazottai.
Unger Tamás alpolgármester köszöntőjében azt hangsúlyozta, hogy P ápa iskolaváros, amire nagyon büszke.
- A 65 év egy intézmény számára, pápai viszonylatban nem olyan sok, főleg az egyházi iskolák tekintetében. Azt hiszem azonban, hogy a 65 évet egy olyan intézményben teljesen máshogyan kell mérni, ahol sérült gyermekek oktatásával foglalkoznak. Az iskola a mai nappal egy újabb fejezetéhez érkezett, nemcsak azért, mert 65 éves, hanem azért is, mert óvodai tagozattal bővül.
Majd az intézmény mottóját idézte, mi szerint „Mi az iskola tanárai, dolgozói minden erőnkkel, szakmai tudásunkkal arra törekszünk, hogy a tanulókat szeretetteljes légkörben, következetes és példamutató pedagógiai munkával, egyéni képességeiket figyelembe vevő speciális fejlesztéssel emberségre, erkölcsi normák szerinti életvitelre neveljük”- e gondolatok jegyében kívánt még további sok és sikeres évet.

Egyházi Andrea a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ Pápai Tankerületének igazgatójaként köszöntötte a megjelenteket. Mint mondta, egymásra talált egy fenntartó, egy iskola és egy név. 
- A név végzet, a név jel. Az iskola szellemének alakítása folyamán példaként szolgáljon az az emberi törekvés, ami tehetségen, szorgalmon, kemény munkán, kitartáson, emberiességen alapul és amely merész, de megvalósítható célokkal, vállalkozói szellemmel és szakmai tudással párosulva kiemelkedő sikerekhez vezet. Ilyen fiataloknak nem csak a múltban, de most is és a jövőben is nagy szüksége van egy közösségre.
Végül egy József Attila-idézettel zárta gondolatait, s kívánt az intézmény minden tanárának, diákjának és dolgozójának jó egészséget, sok sikert, további eredményeket: „Igazi lelkünket, akárcsak az ünneplő ruhánkat gondosan őrizzük meg, hogy tiszta legyen majd az ünnepekre.”

Végül Csutiné Papp Orsolya igazgató szólt az egybegyűltekhez.
- Iskolánk 1948-as létrejöttével kialakult egy szakmai profizmusra törekvő, gyermekszerető tantestület, amely immár 65 éve kiválóan működik. Rengeteg pozitív energiát halmoztunk föl magunkban erre a napra: szeretetet, tiszteletet, hálát, bizakodást, örömöt és optimizmust. Az ünnep varázslata abban áll, hogy megkíséreljük egy pillanatra megállítani és egyben összesűríteni az időt. Ilyenkor nyílik lehetőség arra, hogy felidézzük a múlt szép emlékeit, ilyenkor gyönyörködhetünk gyermekeink tehetségében. És hogy mi is a jelentősége a névnek? A név tehát nagyon fontos, még akkor is, ha hétköznapjainkban ezt nem érezzük. Nevünk megkülönböztet másoktól. Iskolánkat is megkülönbözteti a többi intézménytől névadónk neve és személye, és mi büszkék vagyunk erre. Kötelez arra, hogy végiggondoljuk, milyen teljesítményhez kell méltónak lennünk, milyen követelmény az, amit magunk elé tűztünk azzal, hogy iskolánkat Vajda Márta nevéhez kötjük.

A névadó ünnepség a Vajda Márta kép leleplezésével zárult, amelyet Szücs Zoltán pedagógus készített.
A megható ünnepélyen az iskola diákjai és tanárai működtek közre énekkel, verssel és egy jelenettel.

Képek:

Vajda Márta Mosonban, 1898.január 25-én született egy hétgyermekes értelmiségi családban. A gyermekek sorában Ő volt a harmadik. Édesapja Vajda István állami tanító, édesanyja Kopp Terézia. A hét gyermeket csupán a tanítói fizetésből nevelték. Elemi iskoláit Mosonban végezte (4 év). 1912-ben a győri állami tanítónőképző intézet bentlakó növendéke lesz. 1916-ban megszerzi az állami népiskolai oklevelet. 1916-17-es évben díjnoki minőségben teljesített szolgálatot a magyaróvári 3 évi főiskolai tanulmányok után, 1920-ban a kőszegi római katolikus nép- és polgári iskolában megszerezte a tanári és tornatanári oklevelet. Tanári működését 1920. szeptemberében kezdi meg Hódmezővásárhelyen a római katolikus polgári leányiskolában. Itt 2 évig tanított, majd Mezőkövesden a polgári magániskolában 5 éven át. Ezután Tapolcán tanított hét évig, majd Celldömölkön, Pápára 1934. novemberében helyezik. Itt igazgatóként kezdi pedagógusi tevékenységét az állami polgári leányiskolában. 1948. januárjáig itt nevel-oktat, itt igazgató. Ebbéli minőségében 1947. október 20-án mindössze négy osztállyal elindítja a pápai gyógypedagógiai iskolát. Ez a „ gyógyító iskola ”, - ahogy akkor nevezték - volt a mai iskolánk jogelődje. Két első, egy második és egy összevont harmadik – negyedik osztály kezdte meg a tanévet. Vajda Márta 1947. november 30-án egy előadásában a gyógypedagógia jelentőségéről beszélt. A megalakult négy osztály szükségességéről ezt mondta: „… a gyógyító iskolában az egyéni foglalkozásra is több lehetőség adódik, melynek eredményeképpen leküzdhető a fogyatékosságból származó kisebbségi tudat és teljes értékű emberré nevelkedhetnek a tanulók…” E néhány sor árulkodik Vajda Márta hitvallásáról. A gyengébbeket segíteni, felzárkóztatni. A teljes értékű emberré nevelés vezérli pedagógusként. A városba érkező amerikai segélyekből az újonnan alakult négy osztálynak adományt kér és kap. A rászoruló diákoknak cipőt oszt. A legközelebbi segélyből felruházza a gyerekeket. Minden alkalmat megragad a gyermekek életkörülményeinek javítása érdekében. A városban több alkalommal gyűjtést szerveznek a gyerekek számára. Vajda Márta szinte minden városi rendezvényen hangsúlyozta a gyógypedagógia jelentőségét. Ennek a városon kívül is híre megy, több jegyző ír az igazgatónőnek levelet, kérve egy-egy gyermek felvételét az „gyógyító iskolába”. Országos szinten is igény merült fel a gyógypedagógiai iskolák megszervezésére, felállítására. 1948-ban a „gyógyító iskolák” élére megfelelő végzettségű pedagógusokat keresnek. Így Vajda Márta 1948. januárjától kinevezést kap a pápai Állami Tanítóképzőbe. A gyógypedagógiai iskola vezetését testvére folytatta. Vajda Márta 1953-tól 1984-ben bekövetkezett haláláig Pápán és Balatonalmádiban élt. Pápán nyugszik a Kálvária temetőben.

Megjelenő valamennyi cikket, minden megjelent képet szerzői jog véd.
A cikkek és képek üzleti felhasználásuk kizárólag a kiadó előzetes engedélyével történhet! Engedély kérhető az engedely(kukac)papa-ma.hu címen.
Üzleti célból a cikket és képet átvevő (az engedély megadása után) kizárólag a saját weboldalán jelentetheti meg, azt saját közösségi oldalán megosztania szigorúan tilos!

Megértésüket köszönjük!